Sağlık Bilgi Kaynağı

Mukostatin

0 941

Ağız yoluyla alınır. Mukostatin’in etkin maddesi her kapsülde 8 mg Tiyokolşikosid bulunur. Mukostatin kas gevşetici özelliğe sahiptir. Ağrılı kas spazmlarının semptomatik tedavisinde kullanılır. Kasların çok ileri düzeyde gerilmesine bağlı olan beyin ve omurilik kaynaklı, kaslarda meydana gelen gerginliği eksiltnek ve yok etmek için kullanılan ilaçtır.

Mukostatin Nedir

Mukostatin, 8 mg kapsül olup, ilacın etken maddesi Tiyokolşikosid’dir. Kapsüllerin tamamı sarı kapak ve beyaz kapsül gövdesi, sarı parlak toz içerir. Doktor kontrolünde ve reçete ile satılır. Mukostatin, vücutta oluşan kasların gerilmesi sonucu oluşan rahatsızlığın giderilmesinde faydalıdır. Vücutta ağrı ile beraber seyreden kas kasılmaları (spazm) ile ilişkili hastalık belirtilerinde kullanılan ilaçtır. Bir zedelenme veya hasar sonucu meydana gelen ya da sinir sisteminde bozulma oluşması durumunda buna bağlı olarak kaslarda meydana gelen ağrı ve istem dışı kas gerginliği durumlarının iyileşmesinde kullanılır. Mukostatin bel ağrısı, boyun tutulması, sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde faydalıdır.

Mukostatin Nasıl Kullanılır?

Mukostatin hap kas ağrılarının tedavisinde kullanılan miyorelaksan (kas gevşetici) grubu ilaçtır.

Mukostatin hap bir tablet dahilinde 75 mg etken madde içerir. İçerisinde, etil parahidroksibenzoat, metil parahidroksibenzoat, hidrojene lanolin ve propil parahidroksibenzoat bulunur. Kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı, kasların gerginliğinin azalmasına yarayan ve gerginliğin yok olmasına sebep olan kas gevşetici merhemdir. İlacın etken maddesi Tiyokolşikosid’dir.

Mukostatin Şurup

Özellikle vücutta oluşan bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ağrısı ve sırt ağrısı çeken kişilerin çoğunlukla tercih ettikleri ilaçtır. Kaslara sinir sistemi üzerinden etkili bir gevşeme sağlar. Mukostatin hap şeklinde kullanıldığı gibi şurup şeklinde de kullanılabilir. Etkisi aynıdır ve içeriğindeki etken maddeler de aynıdır.

Mukostatin ilaç, antienflamatuar özelliğe sahip, ağrı kesici, kas gevşetici haptır. Vücutta ağrı ile beraberinde görülen kas spazmları ile alakalı hastalık belirtilerinin tedavi edilmesinde çok etkili bir ilaçtır. Mukostatin merhem, kas gevşetici olarak, hekimler tarafından hastaya reçete edilir. Cilde haricen uygulanan merhem, vücutta oluşan ağrılı kasların iyileşmesinde etkilidir. İskelet adalesinin romatizmalı ağrılı durumlarında Mukostatin merhem ağrı kesici özelliği ile iyileşme sağlar.

Mukostatin Damla

Mukostatin damla şurup ve hapın eş değeridir. Damla olarak kullanıldığı zaman su veya ekmek ile birlikte tüketilmelidir. Hafif uyku yapabileceği için gece yatmadan önce kullanılması daha doğru olacaktır. Mukostatin damlanın herhangi bir yan etkisi yoktur yalnızca uyku getirdiği için hafif sersemlik yapabilir. Bunun dışında herhangi bir semptom göstermez.

Kas kasılması ve kramp girme durumu olduğu zaman Mukostatin damla içilince kısa sürede etkisini gösterecektir. Ortalama yarım saat içinde etkisini göstererek 6 saat tesirini göstermeyi başarır. İlgili Link: Alfa-Gal Sendromu Nedenleri

Mukostatin Hap Faydaları

  • Bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun fıtığı ve boyun tutulmaları rahatsızlıklarına faydalıdır.
  • Kas kasılmalarına bağlı olarak oluşan kas ağrılarının giderilmesinde etkilidir.
  • Akut ve kronik sırt ve siyatik ağrısını geçirmekte faydalıdır.
  • Topik uygulama şeklinde kas gevşetici özelliğe sahip bir merhemdir.
  • İskelet adalesinin romatizmalı durumdan dolayı ağrı olması ve diğer ağrılı durumların tedavisinde etkilidir.
  • Geçmeyen tortikolis (eğri boyun) ve servikobrakial nevralji (ensedeki omurilik sinirlerinin hasarı sonucu ortaya çıkan rahatsızlık) tedavisinde faydalıdır.

Mukostatin Merhem Yan Etkileri

Mukostatin Hakkında

Ciltte kaşıntı, döküntü, kızarıklık, alerji sonucu yüz, boğaz, dil, el ve ayaklarda şişme gibi ani aşırı duyarlılık durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bu belirtiler çok ciddi yan etkilerdir. Mukostatin hapa karşı alerjisi olan kişilerde bu ciddi yan etkiler görülebilir. Acil tıbbi müdahaleye veya en yakın sağlık kuruluşuna giderek gözetim altında bulundurmak gerekir.  Karında ağrı olması, nefes almada güçlük çekilmesi, kurdeşen gibi sorunlar kişide oluşuyorsa ilaç kullanımı hemen bırakılmalı ve acil doktora başvurulmalıdır.

Vücutta sersemlik hali, sürekli uyumak isteme durumu, alerjik deri reaksiyonu durumu ve deri döküntüleri gibi etkiler oluyorsa ilaç kullanımı hemen kesilmelidir. Bu yan etkiler de çok ciddi etkiler olduğu için doktora başvurarak bilgilendirmek gerekir. Tabi Mukostatin hap ve damlanın yan etkileri birbirinden tamamen farklıdır. Hap damlaya göre çok daha ağır olduğu için yan etki gösterme durumu da daha yaygındır.

Diğer yan etkileri ise, kişide bulantı halinin olması durumunda, kusma belirtileri gösterdiğinde , kişide ishal durumu olduğunda ve mide ağrısı, mide yanması gibi durumlar Mukostatin tabletin hafif yan etkileridir. İlgili Link:  Stafine Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Mukostatin İçeriği

Mukostatin ampul, etken maddesi her bir ampulde 4 mg. Tiyokolşikosid bulunur. Sodyum klorür, hidroklorik asit ve enjeksiyonlu su Mukostatin ampul içerisinde yer alır. Bu ilaç, 2 ml’lik ampul formunda olup 4 mg Tiyokolşikoid etkin maddesini içerir. Her bir kutuda 2 ml’lik 6 tane ampul yer almaktadır. Mukostatin ampul kas gevşetici özelliği ile doktor tarafından reçete edilir. Mukostatin ampul, 16 yaştan sonrası ve yetişkin bireylerde birden meydana gelen omurilikten dolayı kaynaklanan ağrılı kas kasılmalarının (spazmlarının) ek tedavisinde kullanılan çok etkili bir ilaçtır.

Kas içerisine enjeksiyon yolu ile uygulanan Mukostatin ampul, doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Aksi  taktirde ağır geldiği için hastaya çok ters etki yapabilir ve bu durum kalp sıkışması, felç ya da nefes darlığı ile sonuçlanabilir.

Mukostatin Ne Sıklıkta Kullanılmalı?

Mukostatin ampul, ağrılı kas kasılmalarında kas gevşetici olarak kullanılır. Kas gevşetici etkisi dışında analjezik (ağrı kesici) ve antienflamatuar (enflamasyon giderici) etkileri bulunur. Mukostatin ampul, hastaya 12 saat ara ile günde 2 kez uygulanır. Tedaviye en fazla 5 gün devam edilmelidir. 16 yaş altı çocuklarda kullanılmaması gerekir.

Yetişkin bireylerde Muscoril ampul 12 saat ara ile 2 defa uygulanabilir.

16 yaş üstü doktorunun tavsiye ettiği dozda bu ilacı kullanmalıdır.

Yaşlı bireyler yine doktor kontrolü altında olarak Muscoril ampul kullanmalıdırlar.

Hamile kalmayı planlayan kişiler bu ilacı kullanmamalıdır.

Hamilelik döneminde doktorların hiçbir ilacı önermedikleri bilinen bir gerçektir. Her ilaç gibi Mukostatin ampul de hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Emzirme döneminde çocuğa sütten geçebilecek olan maddeler sebebi ile Mukostatin  ampul uygulanmamalıdır.

Bunların yanı sıra herhangi bir soru olduğu zaman hastanın hekimine her türlü detayı danışması gerekir. Kronik hastalığı olan bireylerin kendi kararına göre bu ilacı kullanmaması, hekimine danışarak kullanması gerekir. Mukostatin reçete ile satılan bir ilaçtır fakat eczanelerden reçetesiz de satın alınabilir. Dozunda kullanmaya dikkat etmek şarttır. Aksi taktirde semptomlar ağır olarak görülebilir.

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.