Sağlık Bilgi Kaynağı

Mucomax

0 105

Mucomax bronşlar ve akciğerlerde oluşan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde balgam söktürücü olarak kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Piyasada 400 mg’lık tabletler halinde bulunur. Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonunda boğazda ve ciğerde oluşan balgamı yumuşatarak kolayca atılmasını sağlar. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilaç kullanımı en fazla 4 gündür.

Mucomax Nedir? 

Mucomax karaciğerde ve gırtlakta oluşan yoğun şekilde oluşan balgamı yok ederek daha yumuşak hale getirir ve öksürük yoluyla vücuttaki balgamın atılmasını sağlar. Göğüsteki tıkanıklığı ve nefes alma sırasında balgam bağlı ciğerden gelen hırıltıyı azaltır. Ayrıca paresetamol zehirlenmesinde karaciğere verilen hasarı azaltmaya yardımcı ilaç olarak da kullanılabilir. Mucomax reçetelidir ve size özel hazırlanır.

Bu yüzden başkasına bu ilacı vermeyin ya da önermeyin. Doktor tavsiyesi ile kullanın. Tedavi sırasında bol su ve sıvı tüketmek ilacın etkisini ve balgamın yumuşamasına yardımcı olur. Öksürük şurubu veya öksürük kesici etkisi olan ilaçlarla beraber kullanmayın. Bu ilaçlar Mucomaxin öksürük yoluyla balgam atılmasını engelleyici etkisi vardır. Bulantı ve kusma ile ilgili herhangi bir rahatsızlığınız varsa bunu doktorunuza mutlaka belirtin. Mucomax kullanımı kusma ve bulantıyı tetikleyebilir.

Mucomax Ne İçin Kullanılır? 

Mucomax, silikajelli PP kapaklı, PP plastik tüplerde 10 ve 30 adet efervesan tablet şeklinde satılır. Tabletlerin şekli yuvarlak ve beyazdır. Etkin maddesi asetilsistein olan Mucomax balgam söktürücü özelliği vardır.

Mucomax ağır grip tedavilerinde, yoğun kıvamlı balgamın vücuttan atılması gerektiği durumlarda bronş ve akciğer hastalıklarının tedavisinde balgamı parçalamak için kullanılır

Mucomax kullanımı ile oluşan balgam oluşumunu sulandırarak öksürük yolu ile dışarı atılması sağlanır.

Mucomax
Mucomax Nedir

Mucomax 400 mg Nedir?

Mucomax 400 mg tablet formunda olan karaciğerdeki ve sinüslerde grip veya soğuk algınlığından dolayı oluşan yoğun kıvamlı balgamın vücuttan atılmasını sağlar. İlaç bir bardak dolusu suyun içine atılıp eridikten sonra bekletmeden içilir. Aç veya tok karnına kullanmanızda bir sakıncası yoktur. Mucomax kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Eğer astım hastalığı öykünüz varsa, epilepsi, siroz, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide veya ülser hastalıkları ya da 12 parmak bağırsağı rahatsızlığınız varsa veya geçmişte bu hastalıkları geçirdiyseniz bunu doktorunuza mutlaka belirtiniz. Mucomax in antibiyotiklerle beraber kullanılması sakıncalı olabilir. Hamile ve emziren kadınlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Mucomax Yan Etkileri Nelerdir? 

Mucomax kullanımı sırasında bazı yan etkiler görülebilir. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda sislik gibi ciddi yan etkiler gözükürse hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bunlar Mucomax’ın etkin maddesine alerjisi olanlarda görülebilecek yan etkilerdir. İlacın kullanıma bağlı bildirilen yaygın bir yan etki tespit edilmemiştir.

İlgili Link: Parol

6 yaş altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir. 6 ile 14 yaş arasındaki çocuklarda günde 1 defa 1 doz kullanılmasıdır. 14 yaşına üzerindeki genç ve yetişkinlerde ise günde en fazla 3 kere bir doz kullanılmalıdır.

Mucomax Nasıl Kullanılır? 

Eğer doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermedi ise MUCOMAX’ın kullanım için önerilen dozu şu şekildedir;

14 yaşını geçmiş yetişkinlerde günde 1 yada 3 efervesan tablet suda eritilerek içilir.

6-14 yaş arası çocuklarda  günde 1 tane efervesan tablet suda eritilerek çocuğa verilir.

MUCOMAX doktorunuz tarafından aksi önerilmediği sürece 4-5 günden daha fazla kullanılmamalıdır.

Tavsiye Edilen doz miktarından daha fazlasını kullandıysanız doktorunuza durumu bildirin.

Mucomax’ın antibiyotikle beraber kullanıldığı durumlarda antibiyotikten 2 saat önce yada sonra tüketilmelidir.

Mucomax’ın doz oranları nedeniyle 6 yaşından küçük çocuklara kullanımı tavsiye edilmez. Aynı şekilde 65 yaşını geçmiş hastalarda da kullanımı tavsiye edilmez.

Önerilen dozun üstünde Mucomax kullanımlarında bulantı, bağırsak sorunları, ishal vb yan etkiler ve zehirlenme belirtileri görülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.