Sağlık Bilgi Kaynağı

Minoset Nedir?

0 213

Geniş kapsamlı bir kullanım özelliğine sahip olan Minoset nedir? Bir ilaç olan minoset ağrılı ve ateşli hastalıklarda kullanılan bir ağrı kesici ateş düşürücü ilaçtır. İlaç içerisindeki etken madde parasetamol’dür. Ateşli hastalıklarda ateşi düşürmek için beyne bir sinyal gönderir ve bu şekilde vücut ısısını dengeler. Yine beyne doğru giden ağrı sinyallerini de tamamen durdurur ve bu şekilde ağrıları da kesici bir özelliğe sahiptir. Özellikle diş ağrılarında çokça kullanılan bir ilaçtır.

Baş ağrısı, diş tedavileri sonrasında oluşan ağrılar, eklem ve kemik ağrıları, sırt ve omuz ağrıları, romatizmaya bağlı ağrılar gibi ağrıların giderilmesi için kullanılır. Kadınların regl dönemlerinde oluşan sancıları için de kullanımı görülmüştür.

Sporcu bireylerde spor esnasında meydana gelen incinme ya da burkulma gibi durumlarda bu hallerin ağrılarını da kesen bir ağrı kesicidir. Sporcular sık sık bu ağrı kesiciyi kullanırlar. Halk arasında da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen bir ilaçtır. Bu kapsamda Minoset hangi durumlarda kullanılan bir ilaçtır?

Minoset Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bu ilaç aşırı derecelere yükselmeyen hafif ağrılar için kullanılır ve kullanıldığı zamandan bir süre sonra da ağrıyı tamamen ortadan kaldırır. Bu ilacın etkisi ortalama olarak 4 saat kadardır. Tok karnına alındığı zaman daha etkili olan bu ilaç 500 miligramdır. Sürekli ağrısı olan bireyler sürekli olarak bu ilacı kullanmamalıdır. Ara ara oluşan ağrılarda kullanıma uygundur.

Çocuklar için kullanılacak ise yetişkinlere göre daha az kullanılmalıdır. Bu ilacın yapısı basit gibi görünse de hamile bireylerin doktor tavsiyesi dışında kullanması uygun değildir. Bunun yanı sıra yine çocuk emziren bireylerin de bu ilacı doktora danışmadan kullanması uygun olmayacaktır. Emziren annelerin kullanması halinde çocuklarda huysuzluk ve uyku sorunları görülebilmektedir. Bu da istenmeyen bir durumdur. İlgili Link: Cabral

Minoset İlacın Yan Etkileri

Minoset ilacın yaygın yan etkileri ve nadir yan etkileri bulunmaktadır. Bireyler nadir görülen bir yan etki gördüğü zaman bu ilacı almayı kesip hemen o an doktora başvurmalıdır. Bunlardan ilki alerjik reaksiyon görünmesidir. Herhangi bir beklenmeyen durum oluştuğunda direk olarak bireyler hastaneye yetiştirilmelidir. Dil şişmesi gibi bir yan etki görüldüğünde bireyler nefes almakta zorlanır dereceye gelebilirler. Bu durumda yani dil şişmesi hissedilmesi durumunda vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

Dil aniden şişmez. Hafif hafif şişmeye başladığı fark edildiğinde vakit kaybedilmemelidir. Aksi takdirde boğazı kapatabilir ve bireyler nefes alamayabilirler. Yine nadir görülen yan etkilerden bir tanesi de deride döküntü oluşmasıdır. Alerji gibi görünen kızarıklık, deri üzerinde minik kabarcıklar vb. bu kategoridedir. Yine biraz daha sık görülen yan etkilere baktığımız zaman bunlardan bir tanesi nefes almada zorluktur. Bu yan etkiyi gören bireyler ilacı bırakmalıdır.

Yorgunluk, baş dönmesi gibi etkiler görüldüğünde de bu ilacın bırakılması gerekir. Yaygın görülen yan etkileri de vardır ki bunlar sürekli olarak uyku hali, yorgunluk, baş dönmesi ve kusma gibi şikayetlerdir. Bu yan etkiler görüldüğünde de bireyler doktoruna bu durumu bildirmelidir.

Minoset Hafif Bir Ağrı Kesicidir

Bu ağrı kesici diğer ağrı kesicilere göre daha hafiftir. Bireylerin midelerine zarar vermediği bilinir. Ayrıca şimdiye kadar kullanan bireylerde alerjik reaksiyonlar ve baş ağrısı dışında çok büyük bir yan etkisi de görülmemiştir. Baş ağrısı gibi hafif ağrılarda kullanılan bu ilaç gripli enfeksiyonlarda da ateş düşürmek için kullanılır. Her bir tabletinde 250 mg etkin maddesi parasetamol bulunur. Ve bunun yanında bir de kafein içerir. İçerisinde kafein bulunmasının sebebi kafeinin ilacın ağrı kesici etkisini arttırıyor olmasıdır.

Minoset Yan Etkileri Nelerdir
Minoset Yan Etkileri

Doktorlar bireylerin orta derecede hissettikleri ağrı için bu ilacı önerirler. Bu ilaç da diğer tüm ağrı kesiciler gibi doktor tavsiyesi dışında kullanılmaması gereken ilaçlardandır. Bireyler ağrı şikayeti ile doktora başvurduklarında doktorlar ağrının şiddetine göre ilaç belirlemesi yaparlar. Doktorlar bu ilacı da herhangi bir yerinde orta şiddette ağrısı olan bireylere verirler. Peki, etkili bir seviyede kullanılan bir ilaç olan Minoset ne zaman kullanılmamalıdır?

Minoset Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Bu ilacın kullanılmaması gereken durumlar vardır. Bu durumlardan bir tanesi alerjidir. İlaç içeriğine bakılmalı ve içeriğinde bireylerin alerjisi olan herhangi bir madde var ise kullanılmamalıdır. Bu ilacın kullanılmasının önerilmediği diğer bir durum da kalıtsal kansızlık hastalığıdır. Bununla birlikte 12 yaşından küçük olan çocuklarda da kullanılmaması gerekir.

Ağır bir şekilde karaciğer yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sahip olan bireylerin de kullanması önerilmez. Bu ilaç bazı durumlarda da dikkatli kullanılmalıdır. Bireylerin ciğerlerinde ya da böbreklerinde sorun var ise dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve olmaması gereken bir etki görüldüğünde de direk olarak bırakılmalıdır. Kansızlık ile ilgili her türlü hastalıkta dikkatli kullanılmalıdır. İlgili Link: Metpamid İlacı Hakkında Bilgi

Ayrıca çok sık bir şekilde alkol tüketen bireyler de bu ilacı dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Bunun yanı sıra astım hastası olan ya da saman nezlesi şeklinde adlandırılan alerjisi olan hastaların da bu ilacı doktor kontrolünde kullanması gerekir. Bu durumlarda kullanılacaksa bile öncesinde doktorların gereken tahlil ve tetkikleri yapması gerekir. Tahliller sonucu ilacın kullanımını engelleyecek herhangi bir sorun gözükmüyor ise kullanılabilir.

Minoset İlaç Nasıl Saklanmalıdır?

Bu ilaç da diğer tüm ilaçlar gibi çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde saklanmalı ve muhafaza edilmelidir. Bu ilacı 12 yaşının altındaki çocukların hiçbir şekilde kullanmaması gerekiyor. Bu sebeple ortalık yerlere konulan bu ilacın çocukların eline geçmesi olağan bir durumdur. Bununla birlikte ilacın 25 derecenin üstündeki bölgelerde tutulmaması gerekir.

Genelde oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş ise asla kullanılmamalıdır. Bazı bireyler son kullanma tarihinin üzerinden az zaman geçtiği için sıkıntı olmayacağını ve kullanabileceklerini düşünebiliyor ancak bu durum bireylerin sağlığına zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçların olumlu herhangi bir etkisi olmayacaktır. Ağrı kesme ve ateş düşürmesi şeklinde etkisi olmaz aksine bireyler üzerinde farklı olumsuz etkiler yaratabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.