Sağlık Bilgi Kaynağı

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0 61

Birçok nedene bağlı olarak meydana gelen mide kanseri belirtileri nelerdir? Yeni oluşan kanser, genellikle sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların belirtilerine benzer. Buna bağlı olarak ilk evre belirtileri şunlardır; kişide görülen hazımsızlık ya da mide yanması bu hastalığın belirtisi olabilir. Buna bağlı olarak kişi az yemek yese bile şişkinlik hissetmesi de belirtilerden biridir. Karında ya da midede oluşan ağrılar, nedeni belli olamayan kilo kayıpları da belirtilerden biri olabilir. Sürekli olarak bulantı ve kusmalar da şikayetler arasındadır.

Ayrıca halk arasındaki ismi ile kansızlık olan anemi ve yutmada güçlük çekilmesi de midede kanser oluşumu belirtisi olabilir. Erken tanı için bu belirtiler görüldüğünde ihmal edilmemeli ve basite alınmamalıdır. Derhal bir hekime başvurulmalı ve hastalığın olması durumunda tanı konulmalıdır. Bu hastalığın tanısı endoskopi ile mümkündür. Endoskopi ile midenin iç yüzeyi görüldükten sonra karar verilir. Eğer ki bir alanda şüpheli bir durum varsa biyopsi alınır ve sonuca göre tanı konulur. Bu nedenle belirtileri dikkate almak oldukça önemli bir durumdur. Bütün bu bilgiler ışığında mide kanseri belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Anemi (kansızlık)
 • Sürekli bulantı hali
 • Ani kilo kaybı yaşanılması
 • Yutmada güçlük yaşanması
 • Özellikle mide ve karında ağrı durumu
 • Midede yanma hissiyle birlikte hazımsızlık
 • Fazlama yemek yenmemesine rağmen şişkinlik oluşması

Özellikle mide kanseri belirtileri söz konusu olduğu zaman karşımıza birden fazla belirti çıkmaktadır. Bu noktada bu belirtilerden hareketle bir tanı konulması hatalı olacaktır. Şayet belirgin belirtiler yaşıyorsanız hemen uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Mide Kanseri Neden Olur?

Kanser çeşitlerinden biri olan mide kanseri birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

 • Genetik ve çevresel faktörler bu hastalığın oluşumuna neden olabilir.
 • Bazı hastalıklar kanser gelişimini destekleyebilir ve midede kanser oluşumuna neden olabilir.
 • Mesleklerin çalışma koşullarından dolayı da bu kanser çeşidi görülebilir. Mesela; kömür madenlerinde çalışan işçilerde, kauçuk, lastik ve petrokimya gibi maddeler ile çalışan kişilerde bu rahatsızlık olasılığı artışı görülebilir.
 • Çok genç yaşta sigaraya başlamak ve çok fazla sigara içmek de bu hastalığa neden olabilir.
 • Çok fazla şekilde tuzlanmış salamuraların tüketilmesi; ve bazı türden gıda koruyucuların olduğu ürünlerin tüketilmesi de bu kanser türüne neden olabilir.
 • Yüksek ısıda pişirilen etlerin, küflü tahılların, yağda kızartılan gıdaların tüketilmesi de buna sebep olabilir.
Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir
Mide Kanseri Belirtileri

Bu sebeplerle kişilerin yediklerine ve içtiklerine oldukça dikkat etmeleri gerekir. Hazır ve paketli gıdalardan uzak durmak çok önemlidir. Bu ürünlerin tüketilmesi gereken durumlarda da mutlaka içeriği dikkatlice incelenmelidir.

Mide Kanseri Hangi Evrelerden Oluşur?

Mide şikayetleri bulunan kişiler öncelikle belirtileri gözlemlemelidir. Rahatsız edici bu belirtiler ışığında derhal bir hekime başvurulmalıdır. Bu belirtiler ışığında hekimler tarafından gerekli incelemeler yapılır ve tanı konulur. Kişiye mide kanseri tanısı konulduğunda, bu hastalığın hangi evrede olduğu da belirlenir. Kanserin evrelendirilmesi, bu hastalığın ne derece ciddi olduğunu ve ne kadar süredir var olduğunu gösterir. Ayrıca belirlenen evreye göre de kişiye uygulanacak tedavi yöntemi seçilir. İlgili Link: Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) Kan Ve Kemik İliği Kanseri

Bu hastalık türü 5 evreden oluşur. Kişinin midesinde sadece anormal hücrelerin görülmesi ve bunu dışında herhangi bir bulgu olmaması, evrenin sıfır (0) olduğunu gösterir. Fakat eğer midenin kas tabakaları tutulmuş ise; ve yakınlarındaki lenf bezlerinde de tutulma meydana gelmişse, kanser 1. evrede demektir. Bu şekilde aşama aşama ilerleyen; ve herhangi bir tanı ve tedavi uygulanmayan kanser 2. Ve 3. evrelere de ulaşabilir. Son aşama olan 4. evre artık hastalığın en ağır evresi olarak nitelendirilir. Bu son evrede midenin bütünü tutulmuştur. Ayrıca uzak olan organlara ve lenf bezlerine de sıçramış demektir.

Mide Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mide kanserine yakalanan kişiler birçok yöntemle tedavi edilebilir. Fakat burada önemli olan hekimin vereceği karardır. Tedavi yöntemi belirlenirken öncelikle hastalığın evresi tespit edilir. Hastalık hangi evredeyse ona göre bir tedavi yöntemine karar verilir. Ayrıca tedavi yönteminde kişinin başka sağlık sorunları var ise o da göz önünde bulundurulur. Buna göre tedavi için başlıca yöntemler şunlardır: İlgili Link: Türkiye’de Görülen Kanser Türleri

 • Cerrahi yöntem ile tedavi: Bu yöntem 0, 1, 2 ve 3 evredeki hastalar için uygulanabilir. Hasta bu yöntem için uygunsa, başka sağlık sorunları yoksa cerrahi yöntem uygulanabilir.
 • Kemoterapi yöntemi: Kişide oluşan kanserin durumuna göre ameliyat öncesinde ya da ameliyat sonrasında kemoterapi tedavisi uygulanabilir.
 • İlaç tedavisi: Kanser için geliştirilen bu ilaçlar ile direk kanserli hücreler hedef alınır.
 • İmmünoterapi tedavi yöntemi: Bu yöntem ile hasta kişinin bağışıklık hücreleri kullanılır. Bu durumda bağışıklık hücrelerinin kanserli hücreleri bulması ve yok etmesi üzerine çalışılır.

Mide kanseri tedavi yöntemleri uygulanırken her türlü ayrıntı dikkate alınır. Tüm durumlar saptanır ve böylece kişiye zarar vermeden, doğru bir yöntemle tedaviye başlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.