Sağlık Bilgi Kaynağı

Mide Kanaması Neden Olur?

0 53

İnsan vücudunda sindirimin en önemli bölgesi midedir. Mide sağlığı kişinin sindiriminin çok düzenli olarak yapılması anlamına gelmektedir. Beslenmeye dikkat edilmezse mide sorunları yaşanabilir. Mide kanamasının birçok sebebi olabilir. En yaygın nedeni ise mide ülserinden kaynaklı olanıdır. Bunun dışında şu sebeplerle de mide kanaması meydana gelebilir;

 • Yemek borusu ve midenin birleştiği noktada oluşan yaralar
 • Bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımı
 • Çok fazla sigara ve alkol kullanımı sonucu midede yırtılma oluşması
 • Üst gastrointestinal sistemde oluşan tümörler
 • Aşırı baharatlı besin tüketimi
 • Gastrit
 • Aspirin gibi kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçların sık kullanılması.
 • Aşırı strese maruz kalan kişilerin mide asit salgısının artması ve trombosit sayısının düşmesi
 • Midede polip bulunması
 • Aşırı kusma sonucu yemek borusunda oluşan tahribatın mideyi tahriş etmesi
 • Kafa travması yaşanması
 • Onikiparmak bağırsağında ülser ve tümör olması
 • Aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi
 • Cerrahi operasyonlar
 • Yemek borusu ve midedeki varisler
 • Bağırsak hastalıkları

Mide Kanaması Nedir? 

Mide kanaması, mide dokusundaki iltihaplanmaya bağlı olarak gelişen kanamalara denir. Çoğunlukla mide iç duvarında oluşan yaralardan meydana gelir. Bir sebeple midede oluşan aşınma, kanamaya sebep olabilir. Bazen mide duvarında oluşan küçük bir yara bile, kan sulandırıcı ilaçlar etkisiyle kanamaya başlayabilir. Bu kanamalar ani ve şiddetli kanamalar olabilirken aynı zamanda hafif şiddette de olabilmektedir. Hayati risk taşıyan ve acil müdahale gerektiren bir durumdur. Ülkemizde çok sık görülmektedir. Daha çok bilinçsiz ilaç kullanımından kaynaklı mide kanaması oldukça yaygınlaşmıştır. Hastalık, akut mide kanaması ve kronik mide kanaması olarak ikiye ayrılır. 1 ila 6 hafta süren kanamalara, akut mide kanaması denir. 6 haftadan fazla süren kanamalar ise kronik mide kanaması olarak adlandırılır.

İlgili Link: Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Tedavinin süresinin uzaması, hayati riski artıracağı için belirtilerin dikkate alınması ve en kısa sürede doktora başvurulması şarttır. Özellikle 60 yaş ve üzeri kişiler için çok risklidir. Çünkü yaşın ilerlemesinden ötürü oluşan kalp, romatizma ve böbrek gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlara bağlı kanama riski artar.

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir? 

Mide kanamasının açık ve gizli belirtileri vardır. Kan kusmak, dışkıda kan görmek, halsizlik, bayılma, şok ve baş dönmesi başlıca belirtilerindendir. Ayrıca iştahsızlık, mide ağrıları, kan kaybından dolayı tansiyon düşmesi ve düşük tansiyon sonucu göz kararmaları olur. Bu semptomlar, mide kanamasından dolayı meydana gelen ciddi durumlardır. Bu belirtileri fark eden kişilerin hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması gerekir. Aksi takdirde çok daha ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

İlgili Link: Reflü Belirtileri, Nedenleri, Teşhis Ve Tedavisi

Kanamanın geçmesi için uygulanacak tedavilerin, doğru uygulanması çok önemlidir. Bu sebeple kanamanın kaynağının tespit edilmesi gerekir. Gastroskopi gibi gelişmiş görüntüleme aletleri sayesinde kanama olan bölge tespit edilebilir. Tedavisi, kanamanın sebebine göre değişiklik gösterir. Genellikle ilaçla tedavisi mümkündür. Fakat tekrar nüksetme ihtimali de vardır. Bununla beraber bazı yaraların kapanması için ameliyat gerekebilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise hemoklips yöntemidir. Yaraların iyileşmesi ile bu klipsler düşer ve tedavi sonlanır. Eğer kanama midede veya gastrointestinal sistemde olan kanserden kaynaklıysa, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Varis oluşumuyla meydana gelen kanamalara endoskopi ile uygulanan tedavi yöntemleri kullanılır.

Mide Kanaması Sonrasında Yapılacaklar 

Mide kanaması sonrası uygulanan tedavilerin ardından, hasta iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Tedavi ardından hastanın evde uygulayacağı beslenme programı, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Doktor tavsiyesine uyulması ve beslenmede dikkatli olunması bu süreci hızlandıracak ve hasta sağlığına kavuşacaktır.

Mide kanaması sonrası, kişinin lif açısından zengin gıdalar tüketmesi önerilir. Aynı zamanda demir ve protein zengini gıdalar tüketmeli, alkol ve sigaradan kaçınmalıdırlar. Baharatlı ve midelerini rahatsız eden gıdaları da asla tüketmemeleri gerekir. Ağrı kesici ve benzeri ilaçların kullanımı azaltılmalı, alınması gerekli olan ilaçlar, mide koruyucu ile beraber alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.