Sağlık Bilgi Kaynağı

Meyan Kökü

0 504

Günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz ancak tadına bile bakmadığımız meyan kökü, bir bitkidir. Baklagiller familyasından olan bu bitkinin geçmişi, çok eski çağlara dayanmaktadır. Bu bağlamda asırlardır var olan bitki diyebiliriz.

Bir çalı cinsi olan meyan kökünün anavatanı Çin ve Rusya olarak bilinmektedir. Anavatanı bu iki ülke olduğu gibi ülkemizde de yetişen meyan kökü, genellikle dere kenarlarında, nemli alanlarda ve sulak kısımlarda yetişmektedir. Bununla beraber kumluk bölgelerinde de yetişiyor.

Genel olarak Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bitki, güneşli alanları da sevmektedir. Dolayısıyla genel olarak Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen meyan kökü, Akdeniz, Ege ve Marmara’da da yetişiyor. Mor ve mavimsi çiçeklere sahip olan meyan kökünün yetiştirilmiş hali de kahverengidir. Buna bağlı olarak görüntüsü de çok küçük bir dalı andırıyor.

Yetiştirilme esnasında yaprakları kanat şeklinde olan meyan kökü, çok yıllık bir bitki olduğu da biliniyor. Ülkemizde sıklıkla yetiştirilen meyan kökü bitkileri, genel olarak bütün ılıman ülkelerinde de yetiştiriliyor. İlgili Link: Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü baklagiller familyasından, yabani olarak yetişen bir bitkidir. Çalı cinsinde olan bu bitkinin anavatanı Rusya ve Çin’dir. Buna bağlı olarak ülkemizde de meyan kökü sıklıkla yetiştirilmektedir. Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere, birçok bölgede yetiştirilmektedir. Meyan kökü genel olarak ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir.

Buna bağlı olarak daha çok dere kenarları, akarsu kenarları, sulak kısımlar, kumluk yerler ve nemli alanlarda yetiştirilir. Meyan kökü güneşi de seven bir bitkidir. Dolayısıyla Türkiye’de Akdeniz, ege ve Marmara bölgelerinde de meyan kökü yetiştiriliyor.

Meyan Kökü Ne İçin Kullanılır

Mor ve mavimsi çiçeklere sahip olan meyan kökünün ortalama boyu, 100 cm’dir. Bu bağlamda bazı meyan kökleri, 50 cm iken, bazıları da 200 cm’e kadar büyümektedir. Yaprakları kanat tarzı olan bitkinin kenarları da bir bütündür. Buna bağlı olarak bitkinin üst kısmı koyu yeşil iken alt kısmı da grimsi ve bununla beraber tüylüdür.

Özellikle çiçekleri çok dikkat çeken bitkinin kelebek şeklinde ki yeşil yaprakları da oldukça dikkat çekiyor. Bununla beraber kökleri de çok olan meyan bitkisinin, kökleri de kazık şeklindedir. Genel olarak meyan kökünden, meyan kökü tozu, şerbet, sabun, şeker ve meyan kökü çayı elde edilmektedir.

Meyan Kökü Faydaları 

 • Meyan kökü idrar söktürücüdür. İdrarı artıran bitki, idrara daha çok çıkmanızı sağlamaktadır.
 • Hazımsızlık, gaz sorunları ve şişkinlik problemlerini çözer.
 • Kemik ve eklem ağrılarını azaltır. Kemik ve eklem ağrılarına çok iyi gelir.
 • Oldukça faydalı olan meyan kökü kabızlık problemlerine de iyi gelmektedir.
 • Meyan kökü çay olarak tüketildiğinde sindirim ve solunum sistemlerini de çözmektedir.
 • Meyan kökü ağız içinde ki her türlü yaraya da iyi gelmektedir. Ağız içinde yara olanlar meyan kökünü kaynatıp, suyunu gargara niyetine kullanılabilir.
 • Sayılmayacak kadar faydası bulunan meyan kökünün saçlara da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bununla beraber cilt sağlığına da iyi gelmektedir.
 • Saçların uzamasını sağlayan meyan bitkisi, saçlarda ki kepek sorunlarına da iyi geldiği biliniyor. Meyan bitkisi çayını bir çay kaşığı hindistancevizi ile karıştırdıktan sonra saçınıza sürerek faydalarını görebilirsiniz.
 • Regl problemi öncesinde oluşan ağrıları ve gerginlik problemlerini azaltmaktadır. Özellikle meyan kökü çayı, kadınların regl dönemlerini daha hafif geçirmelerini sağlayacaktır.
 • Göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olan meyan bitkisi, kronik yorgunluğu da azaltır.
 • Meyan kökü kadınların hormon seviyelerini normalleştirmesine de yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
 • Meyan kökü, çay olarak tüketildiğinde çok faydalı bir bitki olduğunu kanıtlamaktadır. Bu kapsamda meyan kökünü çay olarak tüketerek, cildinizin daha nemli olmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Meyan Kökü Faydaları Nelerdir
Meyan Kökü Faydaları

Meyan Kökü Nasıl Tüketilir?

Meyan kökü kapsamında en önemli nokta da meyan kökünü nasıl tükettiğimizdir. Çünkü meyan kökünün birçok faydası olduğu için tüketimi de oldukça önemlidir. Bu bağlamda meyan kökünün özellikle çay olarak tüketimi daha sağlıklı ve oldukça faydalı olacaktır. Günümüzde de genel olarak çay olarak tüketildiği elzemdir. İlgili Link: Soğanın Faydası Ve Zararları

Buna bağlı olarak meyan kökü çayı kapsamında ilk olarak bir cezvenin veya çaydanlığın içine 3 bardak su atmalısınız. Ardından 3 çay kaşığı meyan kökünü atarak, güzelce karıştırın. Ortalama 20 dakika kaynattıktan sonra, servise hazır olacaktır. Bu meyan çayını soğuduktan sonra tüketebilirsiniz. Bilhassa tok değilken veya yemeklerden önce meyan çayını tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sadece kendinize göre de meyan çayı yapabileceğinizi unutmayınız.

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Geçmişten günümüze var olan meyan kökü, çok faydalı ve sağlıklı bir bitkidir. Günümüzde birçok şey için meyan kökü kullanılmaktadır. Bilhassa faydalı olduğu için tüketilen meyan bitkisi, üretim kapsamında da kullanılıyor. Buna bağlı olarak meyan bitkisi, sabun, şerbet, meyan kökü çayı, meyan kökü tozu ve daha fazla üretim için kullanıldığı biliniyor.

Özellikle çok faydası olan meyan kökü, çay olarak tüketiliyor. Çay olarak tüketildiğinde cilde, saçlara, yorgunluğa, kas ağrılarına, eklemlerin dindirilmesine iyi gelmektedir. Bununla beraber kabızlığa, ağız içindeki yaralara ve daha fazla probleme de çok iyi geldiği bilinmektedir.

Oldukça sağlıklı olan meyan kökü çay olarak rahatlıkla tüketilebilir. Oldukça sağlıklı ve yararlı olan meyan bitkisinin içeriğinde b vitamini, fosfor, potasyum, protein ve kolin bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde çok değerli olan flavonoidler ve fitoöstrojen de bulunuyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, meyan kökü, vücudun bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Çayı ve kökü ile sağlıklı ve faydalı bir çalı bitkisi olan meyan kökünü rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.