Sağlık Bilgi Kaynağı

Metpamid İlacı Hakkında Bilgi

0 845

Radyoterapi ve kemoterapi tedavisi görenlerde sonradan oluşan bulantı ile kusma gibi sorunların çözümünde bu ilaç etkilidir. Akut migrene bağlı olarak da bulantı ve kusma gibi sorunları yaşamak mümkün. Metpamid ilacı hakkında bilgi edinerek bu sorunların önlenmesinde kullanabilirsiniz. Antiemetik ilaç olup metoklopramid Hcl etken maddesidir. Uzun süreli kullanımlarda kas spazmları yaşanabilmektedir. En çok üç ay bu ilaçla tedavi tavsiye ediliyor.

On sekiz yaş altı kemoterapi görmüş kişiler izlenen yol biraz daha farlıdır. Bu kişiler için uygulanan bulantı ve kusma tedavileri işe yaramazsa bu ilaç ikinci bir seçenek olur. Ayrıca diyabeti olan hastalarda görülmekte olan gastroparezi mide problemi için de kullanılmaktadır. Mide ile bağırsak hareketlerini arttırarak etkisini gösteriyor. Bundan dolayı da mide ve bağırsak sorunu yaşayanlara genellikle Metpamid yazılmaktadır.

Metpamid Nedir

Midede meydana gelen bazı rahatsız edici belirtilerin ortadan kaldırılmasında da bu ilacın etkili olduğunu söyleyebiliriz. Mide ekşimesi, iştahsızlık, dolgunluk hissi, bulantı ve kusma gibi sorunlarda kullanımı yaygındır. Metpamid sadece doktorun yazmış olduğu reçete ile temin olur. Öte yandan ürünün başka rahatsızlıklarda da kullanımı mümkün oluyor. Ürün etiketinde yer almasa da şartları sağlayan hastalarda kullanılmaktadır. Bunlar:

  • Mide besinleri boşaltamıyorsa
  • Farklı ilaçlar nedeniyle bulantı ve kusma yaşanıyorsa
  • Kalıcı hıçkırık probleminde
  • Vasküler baş ağrılarında
  • Ameliyat esnasında akciğerlere sıvı çekilmesini engellemede

Metpamid genellikle kısa süreli tedavilerde tercih edilen bir yöntemdir. Dört ile on iki hafta olarak kullanımı yaygındır. Normal ilaçlar istenen kadar işe yaramadığı zaman, doktorlar metpamide başvurmaktadır. Böylece midenin tedavi edilmesi sürecine etkili bir düzeyde katkı sunmak da mümkün olmaktadır.

Mide ekşimesi problemine dayalı olarak yemeklerden sonra ya da gündüz oluşan rahatsızlıklarda da alınıyor. Kalıcı mide ekşimesi sorunun çözülmesi, asidin yemek borusuna vereceği hasarı azaltmakta etkili olmaktadır. İlacın çalışma prensibi doğal bir madde olan dopamini bloke etmektir. Ciddi yan etkilerinin olması nedeniyle bir yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması gerekir.

Metpamid Şurup

Etkisini beynin bulantıyı ve kusmayı önleyen bölgesinde gösteren ilacın şurup formu da bulunuyor. Metpamid ilacı hakkında bilgi edinmek ve bu doğrultuda tüketmek büyük önem taşımaktadır. İlaç üst sindirim sistemi kaslarının kasılmasını artırarak işlemektedir. Şeker hastalığından kaynaklanan sorunlarda kısa süreli tedavilerde yer alıyor. İlacın içindeki bir maddeye karşı alerji varsa kullanılmaması gerekir.

Şurup formundaki ilaç rahatsızlıkları yatıştırmakta oldukça etkilidir. Hamilelik nedeniyle oluşan bulantı ve kusmalar için ilacın kullanılmaması önemlidir. Ayrıca herhangi bir mide veya bağırsak operasyonu geçirdiyseniz de ilacı kullanmamalısınız. Böbrek üstü bezinde tümör olması, epilepsi ve Parkinson gibi hastalıklara sahip olmak da ilacı kullanmaya engel teşkil eder. Mide ve bağırsaklarda yaşanan kanama, tıkanıklık ya da delik gibi problemler varsa bu ilacı kullanmamak önemlidir.

Metpamid Tablet 

Etken maddesi aynı olan ilacın formu tablet şeklinde olanıdır. Etkili bir ilaç olması nedeniyle kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Karaciğer ya da böbrek problemi yaşayanların uzak durması gereken ilaçlardandır. Ek olarak kalp ritim bozukluğu olanlar ve başka bir kalp rahatsızlığı geçirenler de kullanmaması gerekenlerdendir.

Beyinle ilgili sorunlarda, astım, kan hastalıkları ve yüksek tansiyon sorunlarında da ilaç doktora kontrolünde kullanılmalıdır. Bu tarz sorunlar yaşıyor ya da yaşamışsanız doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeyi unutmamalısınız. Tedavi sürerken alkolden uzak durmak gerekiyor. Zira alkol kullanımıyla birlikte ilacın yan etkileri artış gösterir.

Metpamid Şurup Ve Tablet Arasındaki Farklar Nelerdir

Etken maddesinin aynı olması bakımından etki alanları aynıdır. Yalnızca kullanımında bazı farklı görmek mümkündür. Formu farklı olduğu için doktorunuzdan metpamid ilacı hakkında bilgi istemeyi ihmal etmeyin. Halsizlik yaygın bir yan etki olduğu için bir araç yahut makine kullanımından sakınmak önemlidir. Uyanık kalmayı ve dinçliği gerektiren etkinliklerde de dikkatli olmakta yarar vardır.

Hamilelik ve emzirme döneminde olan anneler hekimlerine danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır. Aksi takdirde ilaç anne sütü aracılığıyla bebeğe geçerek bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Doktorunuzun ilaç kullanımına dair uyarılarına eksiksiz uymak olası olumsuz durumların önüne geçemeye yardımcıdır. Hekim bilgisi dışında doz değişikliği ve doz aşımı yapmamak gerekmektedir.

Metpamid Şurup Faydaları
Metpamid Şurup

Metpamid Nasıl Kullanılması

Her ilacın kendine göre doğru kullanım şekli bulunmaktadır. Bu nedenle ilaçtan en yüksek verimi almak için bu hususlara özen göstermek gerekir. Metpamid öğünlerden yarım saat kadar önce açken alınmalıdır. Alınacak iki doz arasında minimum altı saat olmasına özen gösterin. Doz almayı unuttuysanız dengeleme için iki doz almayın ve bir sonraki dozu bekleyerek aynı şekilde devam edin.

İlacın içeriğinde laktoz monohidrat olduğu için laktoz intoleransı olan kişilerin bunu doktoruyla paylaşması önem taşımaktadır. Gerçekleştirilen kan testleri sonucunda kan pigment değerleri anormal bir seyir izlerse tedavi kesilir. Hangi dozun alınacağı ise ilacın neden kullanılacağına, ne kadar gereksinim duyulduğuna göre değişir. Hekiminizin sizin için yazdığı doza sadık kalmanız gerekmektedir.

Metpamid Kullanırken Görülebilecek Yan Etkiler

Her ilaçta olduğu gibi metpamidin de yan etkileri bulunmaktadır. Yaygın yan etkiler içinde; halsizlik, enerjinin çabuk tükenmesi, uykusuzluk yaşama, memede hassasiyet, huzursuzluk, adet düzenliği ve fazla idrara çıkma yer alıyor. Ayrıca özellikle uzun süreli kullanımlarda istemsiz hareketler yapmak da mümkündür. Bu tür yan etkiler görüldüğünde mutlaka doktorunuzla görüşmekte de fayda vardır. Ancak bu sayede ilacın kullanımı sırasında bir olumsuzlukla karşılaşmanız da engellenmiş olur.

İlacın içeriğindeki maddelere duyarlılık yan etkilerin esas nedenini oluşturur. Bu nedenle metpamid ilacı hakkında bilgi edinmek kapsamında içerdiği maddeleri ve üzerinizdeki etkiyi bilmeniz önemlidir. Baş ve boyunda istemsiz hareketlin oluşması durumunda ilacı almayı bırakıp doktora bildirmelisiniz. Yüksek ateş, kaşıntı, nefes güçlüğü, kan basıncı artışı ile tükürük salgısında artış durumunda da en yakın hastanenin aciline gitmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı Metpamid kullandığınızda ilk yan etkileri gördüğünüz anda hemen doktorunuzla görünmezi şarttır! Bu sadece Metpamid için değil, diğer bütün ilaçlar için de geçerli olan bir durumdur!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.