Sağlık Bilgi Kaynağı

Menisküs Ameliyatı Sonrası Bunlara Dikkat Edin 

0 583

Menisküsler diz eklemlerinde yer alır. C şeklindeki yapılara menisküs denir. Genç yaş grubunda ve ilerlemiş yaş grubunda oluşan menisküs yırtığının sebepleri farklılık göstermektedir. Genç yaş grubunda olanlarda menisküs yırtığının sebebi çok ağır bir travmadır. Futbol, basketbol gibi top sporları esnasında menisküs yırtılması oluşabilir. Yıllar geçtikçe yaş ilerledikçe menisküsler sağlamlık ve esneklik özelliğini kaybeder ve dejenere olurlar. Bu menisküsler daha çabuk hasara uğrar ve yırtılır. İleriki yaşlarda ise en ufak ve basit bir hareket sonucunda çömelme, hızlı adım hareketi, herhangi bir yere takılma gibi hareketlerde yırtılma meydana gelebilir.

 

Menisküs Yırtığının Tedavisi Nasıl Olur?

 

Genç yaş grubunda menisküs yırtığı sonucu tedavi işlemi cerrahi olarak yapılmaktadır. Cerrahi işlem uygulanarak yırtık olan menisküs ilk olarak onarılmaya çalışılır. Eğer menisküs onarılmaya uygun bir şekilde yırtılmadı ise yırtık kısım dizden temizlenir. İleriki yaş grubunda ise menisküs yırtığına sebep olacak bazı hastalıklar vardır. Bu durumda sadece bu yırtığı tedavi etmek sorunu çözmeyebilir. Aynı zamanda eğer yırtığına bir hastalık sebebiyet vermiş ise o hastalığın da tedavisi yapılmalıdır.

 

Menisküs Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Genel olarak 6 ay civarında bir süre zarfı içerisinde spor hayatına dönüş mümkün olmaktadır. Fakat futbol oynayanlar için ameliyat sonrasından 5 ve 6 ay gibi bir süre zarfının geçmiş olması gerekmektedir. Menisküs ameliyatı sonrası bunlara dikkat edin; dize aşırı yük bindirecek hareketler yapmamaya özen gösterin. İlk etapta yavaş hafif sporlara başlayın zaman ilerledikçe spor hızınızı ve ağırlığınızı arttırabilirsiniz. Bu spor veyahut hareketleri arttırmak için mutlaka doktorunuza danışın, doktorunuz ve kontrolleriniz sonrası aldığınız sonuçlara göre hareket etmeye özen gösterin. İlgili Link ; Glucosamine Ile Eklem Ağrılarınız Azalacak

 

Menisküs Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Hareket ve Egzersizler

 

Bu hareketlerin altında yatan temel neden diz kapağınızın işlem sonrası eski kuvvetini, gücünü kaybetmiş olmasıdır. Bu hareket ve egzersizler sayesinde diz kapağınızın kasları gelişir ve kuvvetlenir. Yüzme, yürüyüş, bisiklet binme gibi hareketler diz kapağınıza ağırlık vermeyecek ve kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Menisküs ameliyatı sonrası bunlara dikkat edin; özellikle ilk zamanlarda kısa mesafe ve kısa zamanlı yüzme yürüyüş bisiklet binme gibi egzersizleri gerçekleştirin.

 

Ameliyat sonrasında yere çömelip kalkma gibi hareketlerden kendinizi uzak tutmaya özen gösterin. Düz bir zemine oturarak dizlerinizi kendinize doğru çekerek yapacağınız bu hareket ise menisküs ameliyatı sonrası oluşan sıkıntılarınızı büyük derecede ortadan kaldırmaya sebep olacaktır. Menisküs ameliyatı sonrası eklemlerde sıvı birikimi meydana gelmektedir. Bu sıvı birikimi şiddetli bir ağrı ve acı şeklinde size yansıyacaktır. Hastayı bu ağrı ve acıdan kurtarmak için dizde oluşan sıvı bir enjektör yardımı ile çekilerek temizlenmektedir. Özellikle menisküs ameliyatı sonrası bunlara dikkat edin yaptığınız hareketler dizinizde sıvı birikimi sağlayan hareketler olmamalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.