Sağlık Bilgi Kaynağı

Meme Kistleri Nasıl Tedavi Edilir

0 676

Kadınlarda memelerde oluşan ağrılar veya kitle şüphesiyle, jinekologlara ya da göğüs hastalıkları uzmanlarına yapılan başvuru sayısı oldukça fazladır. Memesinde kitle olan hastada bu kitlenin iyi ya da kötü huylu olup olmadığına bakılır. Bu ihmale gelmeyecek kadar önemli bir meseledir.

Memesinde olağan dışı bir şey fark eden kadınların hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünmesi şarttır. İlk olarak elle yapılacak muayenede, kitlenin sertliğine ve yumuşaklığına bakılır. Sert yapıdaki kitlelerin yumuşak yapıdakilere kıyasla daha tehlikeli olduğu bilinmektedir.

İlgili Link:Kadınlarda Meme Ağrısı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Memedeki Kitle Nasıl Olmalı?

Eğer memedeki kitle sert yapıda ise uygulanacak metotlar:

  • Ultrason incelenmesi istenip, memenin içindeki yapının tespiti yapılmaya çalışılır. Bu son derece basit bir işlemidir.
    • Kırk yaş üzerinde mamografi çektirilip, hasta kanser mi, yoksa kist iyi huylu mu anlaşılmaya çalışılır.
    • Biyopsi incelemeleri yapılır.
    • Tarama testleri uygulandıktan sonra eğer bu kitlenin kanserojen bir tümör olma riskinden şüpheleniliyor ise derhal bir cerraha başvurulmalıdır.

Memedeki kitlelerde erken doktor tedavisi altına girmek oldukça önemlidir. Bunun sebebi kitle küçük ise, memenin hepsi alınmadan da yalnız kitlenin bulunduğu bölge temizlenerek hasta iyileştirilebilir. Ancak geç kalınması neticesinde komple memenin alınması gerekebilmektedir. Bu nedenle kadınlar düzenli olarak memografi testi yaptırmalıdır. Kadınlar 35 yaşından itibaren her yıl düzenli genel bir kontrolden geçmelidir. Jinekoloji uzmanı tarafından öğretilen kendi kendilerine muayene tekniklerini öğrenmeli ve her banyo öncesinde kendilerini muayene etmelidirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.