Sağlık Bilgi Kaynağı

Meme Büyütme Yöntemleri 

0 387

Meme büyütme yöntemleri bir kadının meme boyutunu, şeklini ve hacmini arttırmak amacıyla kullanılır. Bu işlemin yapılabilmesi için silikon meme protezi, yağ enjeksiyonu ya da dolgu maddeleriyle uygulanan yöntemler vardır. Estetik alanında en sık yapılan operasyonlar arasında meme büyütme ameliyatı bulunmaktadır. Meme büyütme için en kalıcı yöntem meme protezi uygulamasıdır.. Meme büyütme yapısal olarak küçük göğüsleri büyütmek, kilo kaybı, hamilelik ve emzirme gibi nedenlerle hacim kaybına uğramış göğüslerin eski haline dönmesini sağlamak, göğüsler arasındaki asimetrinin düzeltilmesi için yapılabilir. Ayrıca kanser tedavisi gibi nedenlerle tedavi amaçlı da uygulanabilir.

Dolgu ile Meme Büyütme

Ameliyatsız meme büyütme dolgu maddesi kullanılarak yapılır. Bu yöntem kalıcı olarak meme büyütmede etkili olmaz. Dolgu maddeleri içinde en uzun kalıcılığı aquafilling (los deline) yani hidrofilik jel sağlar. Meme dokusu altına yerleştirilen bu dolgu maddesi meme hacmini ve dolgunluğunu 1-2 beden büyütebilir..

Uygulama lokal anestezi altında 30-60 dakikada tamamlanır. Dolgu işlemi tamamlandığında göğüslerdeki etkisi hemen belli olur. Ayrıca hastalar kısa sürede iyileşir, gündelik hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Bu yöntemle meme büyütme etkisini 5-8 yıl arasında devam ettirebilir. Bu yüzden meme büyütme için en fazla kullanılan ameliyatsız yöntemler içindedir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme  

Lipoinjection denilen yağ enjeksiyonu vücut alanlarına hacim kazandırma amacıyla başka bir bölgeden alınan yağ dokusunun özel bir işlemden sonra enjekte edilerek kullanılmasıdır.

İlgili Link: Kadınlarda Meme Ağrısı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Yağ enjeksiyonu yapıldığında yağ dokusunun kalıcılığı %40-%60 oranında etkili olur. Uygulama sırasında memeye biraz fazla yağ enjeksiyonu yapılırsa istenilen forma uzun vadede ulaşılabilir. Lokal anestezi ya da sedasyon altında uygulanan yağ enjeksiyonu yaklaşık 30-45 dakika içinde tamamlanır. Herhangi bir kesi yapılmadığından iz kalma sorunu olmaz. Hastalar normal yaşamına gecikmeden dönebilirler.

Meme Protezi ile Meme Büyütme 

Meme Büyütme Yöntemleri
Meme Büyütme Nasıl Yapılır

Cerrahi girişimle meme protezi kullanılarak meme büyütme bu alanda kalıcı çözüm sunar. Silikondan üretilen meme protezleri hastaların istediği düzeyde meme büyütme sağlar. Bu operasyonda kullanılan meme protezleri farklı alanlardan meme dokusuna yerleştirilebilir.

Meme başı, göbek ve koltuk altı protezin yerleştirildiği alanlardır. Bu alanların birbirine göre avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Meme protezi meme altından açılan kesi yerinden yerleştirildiğinde süt kanalları olumsuz etkilenmez.

İlgili Link: Meme Kistleri Nasıl Tedavi Edilir

Bu sayede kadının emzirme işlevi devam eder. Kesi yeri meme altında kaldığından görünürde iz estetik bir sorun teşkil etmez. Meme protezi meme başından yerleştirildiği takdirde kesi yeri kahverengi areola çevresine açılır. Protez bu şekilde yerleştirildiğinde süt kanalları da kesilir. Emzirme durumunda sütün %60’a kadar azalma riski vardır. Meme protezin koltuk altından yerleştirilmesi durumunda dışarıdan görünen bir iz kalmaz.

Kesi yerleri tamamen iyileştiğinde izler belirsiz bir hale gelir. Meme büyütme yöntemleri görüldüğü gibi ameliyatsız seçeneklerle ve cerrahi olarak meme protezi yerleştirilmek suretiyle uygulanmaktadır. Kalıcı meme büyütme isteyenler meme protezini tercih etmelidir. Ameliyat olmaktan çekinenler için en iyi çözüm aquafilling(los deline) dolgu maddesi ile meme büyütme yöntemidir .

Meme Büyütme Kimlere Uygulanır? 

Göğüsler ya da bir diğer genel ifade ediş biçimi ile meme başta kadınlar  olmak üzere tüm insanların güzelliğinin, sağlıklı olduğunun en önemli unsurlarından bir tanesidir. Yine de aşağıda belirtilen sebeplerden ötürü meme büyütme operasyonu gerekli olabilir. Bu sebepler şunlardır:

  • Bir memenin diğerinden küçük olması ve buna bağlı olarak görünümün simetrik olmaması
  • Kanser vb. sorunlardan dolayı memelerden bir tanesinde operasyon uygulanması
  • Yaşanılan kimi kaza vb. durumlardan dolayı ortaya çıkan olgular
  • Memelerde yaşa bağlı ya da başka sebepten ötürü ortaya çıkan deformasyonlar ve görüntü bozuklukları
  • Ve elbette kişinin kendi memesini küçük bulması ve büyütmek istemesi başlıca sebeplerdir.

Meme Büyütme Nasıl Bir İşlemdir? 

Meme büyütmesi estetik cerrahlarının yaptığı bir işlemdir. Bu işlem için kişi bu işlemin uygulanacağı sağlık kurumuna yatırılır. Akabinde silikon vb. maddeler ile meme büyütme kişiye anestezi uygulanarak gerçekleştirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.