Sağlık Bilgi Kaynağı

Mantazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 1.846

Mantazol krem, farklı cilt rahatsızlıklarına karşı kullanılan çok yönlü bir ilaçtır. Özellikle alerjik cilt reaksiyonlarına karşı olumlu bir etkisi bulunur. Mantazol krem nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, fiyatları nedir, yan etkileri nelerdir ve cilt üzerinde hangi etkileri yaratır sorularının cevaplarını Mantazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Mantazol Nedir?

 

Mantazol krem, cilt üzerindeki alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere pek çok cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Etki ettiği cilt rahatsızlıkları döküntü, dermatit, egzama, zehirli bitki tahrişleri, böcek ısırıkları, anal ve dişi üreme organlarında kaşıntı şeklinde sıralanmaktadır. Cilt üzerinde reaksiyonlar sonucu oluşan şişlik, kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur. Hafif bir kortikosteroid olarak da bilinir.

 

Mantazol Krem Faydaları Nedir?

 

Mantazol kremi güneş yanığı, böcek ısırığı, deri kalınlaşması, granulama annulare, rahatsız edici bir maddeyle temastan kaynaklanan cilt döküntüleri, kontakt dermatit, cilt iltihabı, saç derisinde oluşan sedef hastalığı, anüs bölgesinde kaşıntı, alerji nedeniyle cilt iltihabı, ayak mantarı, kaşıntı, kızarıklık ve kaşıntıya neden olan alerjiler, seboreik dermatit, genital bölge kaşıntısı, mantar, plak sedef hastalığı, T hücreli lenfoma şeklindeki cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

 

Mantazol Krem Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilaç, cilt üzerine uygulanarak kullanılmaktadır. Rahatsızlıklarınızın bölgesine göre kullanım şekli değişkenlik gösterdiği için doktorunuza danışarak ilgili yönlendirmeleri almalısınız. Doktora danışmadan önce yüz ve koltuk altlarında kullanılması tavsiye edilmez.

Mantazol kremi kullanmadan önce ellerinizi ve etkileyen bölgeyi önce yıkayarak daha sonrasında kurulayın. Rahatsızlık duyduğunuz bölgeye az miktarda Mantazol kremi döktükten sonra hafifçe ovalayarak masaj şeklinde yedirin. Kremin uygulanacağı gün, dozaj ve uygulama şekli doktorun talimatlarına göre düzenlenmektedir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bölgeyi bandajlama gibi uygulamalarla kapatmayın.

İlacı eldivensiz şekilde uyguladıysanız uygulama sonrasında ellerinizi yıkayarak arındırmanız gereklidir. Kremin göz, burun ve ağız gibi noktalara temas etmesi zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu bölgeler ile yanlışlıkla temas ettiyse bölgeyi bol su ile yıkayarak arındırın. Tahriş oluşur ise doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

 

Mantazol Krem Günde Kaç Defa Kullanılır?

 

Mantazol kremin güne 2 defa kullanılması önerilmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere düzenli şekilde kullanmanız sonucunda kremden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Tahriş, kaşıntı ve rahatsızlıkların devam etmesi sonucunda vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmanız önerilmektedir.

 

Mantazol Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Mantazol Krem Kullanımı

Rahatsızlığınızı uzman doktora danışmadan ilaç kullanmayınız. Kullandığınız kremin cilt üzerindeki alerjik reaksiyonlara yol açıp açmayacağını veya farklı bir rahatsızlığınızı tetiklemeyeceğine doktorunuz tarafından yapılan incelemelerin ardından ortaya çıkacaktır. Herhangi bir maddeye karşı alerjiniz var ise bu durumu doktorunuza veya eczacınıza belirtmeniz gerekmektedir.

  • Daha önceden yaşadığınız bir sağlık probleminiz var ise doktorunuza bildiriniz.
  • Mantazol krem cilt üzerindeki çeşitli problemlere karşı kullanılır ancak vajinal akıntı ve dış kadın cinsel organlarında kaşıntı yaşanıyor ise öncesinde doktorunuza başvurmanız gereklidir.
  • Cilt rahatsızlıkları deri üzerinde enfeksiyon veya yara oluşturmuş ise ilacı kullanmayınız. İlaç kullanımı sırasında cilt enfeksiyonları daha da kötüleşebilir. Rahatsızlık duyulan bölgede tahriş, şişme veya kızarıklık devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
  • Krem içerisinde bulunan kortikosteroid ilacı çocuklar için daha farklı etkilere yol açabilir. Kremi çocuğunuz için temin edecekseniz bu durumu doktorunuza bildiriniz.
  • Hamilelik durumlarında sadece çok gerekli durumlarda kullanılmaktadır. Riskleri ve faydaları konusunda en net bilgileri doktorunuz sunacaktır.
  • Hamilelik sırasında kullanıldığında ilacın etken maddelerinin anne sütüne karışıp karışmadığı bilinmemektedir.

 

Mantazol Kremini Kesinlikle Kullanmamanız Gereken Durumlar

 

Diflukortolon valerat, izokonazol nitrat veya Mantazol’ün içeriğinde yer alan herhangi bir etken maddeye karşı hassasiyetiniz; rahatsızlık oluşan bölgede verem, frengi, virüs hastalıkları (herpes zoster, suçiçeği), gül hastalığı, aşı sonrasında oluşan deri reaksiyonları veya ağız civarında dermatit var ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yukarıdaki durumlardan birine sahipseniz doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamanız gereklidir. Doktorunuz bu rahatsızlıkları değerlendirerek sizlere farklı bir uygulama veya ilaç tedavisini başlatabilir. İlgili Link: Deotak Krem

 

Mantazol Krem Fiyatı

 

Mantazol kremin fiyatı 21 Şubat 2020’den itibaren 24,49 TL olarak güncellenmiştir. İlaç sadece doktorların yazdığı reçeteler aracılığıyla temin edilebilmektedir.

 

Mantazol Krem Eşdeğeri İlaçlar Nedir?

 

İlaç sektöründe mantazol kremin muadili ilaçlar da bulunmaktadır. Eczanede Mantazol’un bulunmaması durumunda diğer ilaçlar önerilecektir. Bu ilaçlar Troderm krem, Travacort krem, Travazol krem, Travocol krem, Tiozone krem, Tinagen deri kremi, Tevoral krem, Oly Plus krem, İzovef krem, İzosol krem, İzocort krem, Funocord krem, Fungoid krem, Fuggy krem, Fugisid krem, Dermo – rest solüsyon ve Albacort krem olarak sıralanmaktadır.

 

Mantazol Krem Nasıl Saklanmalıdır?

 

Mantazol kremi 25 derecenin altındaki hava sıcaklığında saklamanız gerekirken güneş ışığının direkt olarak temas etmemesi gereklidir. Ayrıca, sakladığınız ortamda nem ve rutubet olmamasına özen gösterilmelidir. Kremin orijinal ambalajı ile saklanması, raf ömrünü uzatmaktadır. İlgili Link: Travazol Krem

Mantazol Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımızda pek çok cilt rahatsızlıkları için kullanılan Mantazol kremin ne olduğu, nasıl kullanıldığı, faydalarının neler olduğu, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği, fiyatı ve saklama talimatlarına yer verdik.

 

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.