Sağlık Bilgi Kaynağı

Makatta Kondilom Neden Olur

0 703

Kondilomların makat içi, çevre ile ilgili kişilerden anal cinsi ilişkide bulunulması  gerekmez.  HPV tipleri makat içi ve çevresine göre çok yoğun gösteren bir durumudur. HPV’nin% 15 lerde göründüğünü tetkik edilirken kadınlarda bu oran % 45 makat içinde Makat siğili ( kondilom ) görülmektedir. Eşcinsellerde HİV virüse varan bir oranda tespit edilirken, kadın eşcinsellerde HPV oluyor.

Makatta Kondilom Belirtileri Nelerdir?

Makat içine Doğrudan temas veya kalıtsal sebeplerden dolayı bu bölgedeki akıntılarla bulaşır. Kondilomlar makatın iç kısmına 5-6 santimetre verebilen cilt hücreleri ile bulaşır. 6 santimetre ve yukarı yayın virüsün bağırsaklara ve öteki iç organlara sıçrama şeklinde bir riski yoktur. Bu durumda bağırsaklar için Endoskopi gereklidir.

İlgili Link: Kondilom Tanısı Nasıl Konulur

Prezervatif cinsel ilişkide tam bir koruma sağlamaz. Kondilom tedavisi gerekmeyen düşük tipte virüsler vücuttan 1- üç yıl arası atılırken, teşhis için rektoskopi, rektum yeterlidir.

Yüksek riskli kondilomlar kadınlarda smear testi ile tespit edilir. Makat siğili hastalığının nedenini kondilom olarak isimlendirilen virüsler olduğunu açıklayan Op. Cem Özlük Rahim ağzı kanseri vakalarının HP HPV ‘de 16 ve 18 yüksek kanser riski taşıyan birtakım tiplerinden kaynaklanmaktadır”Erkek ve kadınların genital bölgesinde mukoza dediğimiz yumuşak dokuda siğil benzer biçimde kitlelerin oluşumuna sebebiyet veren bir virüs oluşturur. Virüsün vücuda girdiğinde hücrelerin içine hızlı bir şekilde yayıldığına ve tekrarlan enfeksiyonlara yol açar.

Kondilomlar Nasıl Bulaşır?

Virüs onu ne kadar cinsi temasla bulaşan hastalıklar grubunda Yer alsa da değişik şekillerde ulaşabildiği tanınmaktadır Genellikle bireyin Kendi Bağışıklık sistemiyle ilintili oldugunu Genital etken olarak  siğil varoluşunda bulaşıcılığın daha yüksektir. İlgili Link: Anal Kanser Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.