Sağlık Bilgi Kaynağı

Lupus Hastalığı

0 886

Lupus adıyla ya da kelebek adıyla bilinmekte olan bu hastalık tıp dilinde ise Sistemik Lupus Eritematozus olarak adlandırılır. Halk arasında daha çok kelebek hastalığı olarak bilinen lupus hastalığı, vücutta neredeyse tüm organları etkilemekte olan bir hastalıktır. Daha çok romatizmal bir hastalık olarak bilinen lupus hastalığı, otoimmün hastalık türleri arasında yer alıyor. Bu hastalık türlerinin temelinde bağışıklık sisteminin yeterli derecede çalışmaması yer alıyor.

Lupus hastalığında da ortaya çıkan kollajen isminde bir etken madde bağışıklık sistemine saldırmaya başlıyor. Ardından bu hastalık ileri derecelere kadar kendisini götürebiliyor. Etkilerini ve sendromlarını daha çok cilt üzerinde göstermekte olan bir hastalıktır. Ağrılı ve romatizmaları etkileyen bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak çok farklı alanlarda çok değişik belirtileri de meydana gelebilir.

 

Lupus Hastalığı Nedir?

 

Lupus Hastalığı Nedir

Genetik faktörlerden ötürü, çevresel faktörlerden ötürü ya da hormonal faktörlerden ötürü değişik türlerde ortaya çıkan hastalık lupus hastalığı olarak bilinir. Halk dilinde ise daha çok kelebek hastalığı olarak adlandırılan bu hastalığın cildi, saçları, organları etkilediği de bilinir. Romatizmal bir hastalık olduğu için yakalanan kişileri tepeden tırnağa etkilediği bilinen bir hastalık türüdür. İlgili Link: Travazol Krem

 

Lupus Hastalığı Belirtileri

 

Halk adıyla kelebek hastalığı olarak tıp adıyla ise lupus hastalığı olarak bilinen bu hastalığın oldukça farklı bölgelere hitap eden belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler vücudun çeşitli noktalarında çeşitli şiddete sahip olarak ortaya çıkıyorlar. En belirgin semptomları arasında yorgunluk yer alıyor. Kronik bir şekilde kendinizi sürekli olarak yorgun hissedebilirsiniz.

Yorgunluğun peşi sıra halsizlik de meydana gelir. Sürekli halsiz hisseder ve hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Aynı zamanda en görünen semptomları arasında ise ciltte meydana gelen değişiklikler yer alıyor. Ciltte kızarmalar, döküntüler ve özellikle de güneşe maruz kalan alanlarda lekeli döküntüler meydana geliyor. Bu döküntü ve tahriş kısımları tıpkı kelebek şekline benzediği için hastalık halk arasında kelebek hastalığı olarak adlandırılıyor.

Ciltteki değişikliklerin yanı sıra damarlarda meydana gelen iltihaplanmalar da lupus hastalığının en belirgin semptomları arasında yer alıyor. Küçük damarlar bu hastalıktan daha çok etkileniyor ve vaskülit olarak adlandırılan iltihaplar meydana geliyor. Aynı zamanda bu iltihaplanmaların da sonucunda tırnak kenarlarında ve ellerde lekelenmeler ve kanamalar da meydana gelebiliyor. Bu etkilerden ötürü ağız mukozasında da iltihap görülebiliyor.

Bir diğer belirtisi ise saçlarla alakalı olan belirtilerdir. Saçlarda bölgesel olarak dökülmeler meydana gelir ve bu dökülmelerden sonra yeni saçlar çıkmaz ve bölge böğle kellik oluşmaya başlar. Hem kadınlar tarafından hem de erkekler tarafından en rahatsız edici belirtilerden birisi budur. Bunun dışında ise parmaklarda ve eklem kısımlarında da soğuma, renk değişikliği gibi belirtiler de meydana gelir. Kas tulumlarında ağrılar ve iltihaplanmalar, böbrek yetmezliği ve sinir sistemiyle ilgili ağır vakalar da meydana gelebilir.

Lupus hastalığının en belirgin semptomlarından biri de göğüs ağrısıdır. Göğüste meydana gelen şiddetli ağrılar, migren, baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı da belirtiler arasında yer alıyor. Sinir sistemiyle yakından ilgisi olan kalp zarında da lupus hastalığından ötürü sıvı birikmeleri ve iltihapları meydana gelebilir. Ayrıca akciğer dokusunda da zarar meydana gelir ve zatürre gibi hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu hastalığın belirtilerinden lenf nodlarının, karaciğer ve dalak nodlarının da zarar gördüğü bilinir. İlgili Link: Acnemix Jel Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Lupus Hastalığı Kimlerde Görülür?

 

Bulaşıcı olmayan lupus hastalığı daha çok %90 oranında kadınlarda meydana gelen bir hastalıktır. Yaş olarak 15 yaş ile 45 yaş arasında daha sık görülen bir hastalıktır ve yine bu yaş grupları arasında da en çok kadınlarda ortaya çıkar. Irk olarak ise lupus hastalığı daha çok Afrika bölgesinde, Amerika bölgesinde, İspanyol bölgesinde ve Asyalılarda meydana gelir.

Yaygın olarak bu ırklar daha çok kelebek hastalığına yakalanırlar. Genetik olarak ise lupus hastalığı, ailesinde geçmişte geçirmiş olanlarda daha çok meydana geliyor. Sistemik şekilde adlandırılan bu hastalık genel olarak 15 ile 45 yaş arasında meydana gelse de, daha önceki ve daha sonraki yaşlarda da meydana gelebilir.

 

Lupus Hastalığı Tedavisi

 

Çeşitli belirtileri olan lupus hastalığı ya da halk adıyla kelebek hastalığı, teşhisi ve tanısı çok zor koyulan bir hastalıktır. Bu nedenle tanısı konulana kadar ilerlemeye başlar ve geri dönüşü olmayan bir hastalığa çevrilebilir. Bir an önce tanısının konulması ve uygun tedaviye başlanması son derece önemlidir. Ancak net bir tedavisi yoktur. Doktorların yönergeleriyle tedavi edilmeye çalışılır.

İyileşme alevlenme olarak adlandırılan bir seyirde devam eder. Kortizon içermeyen ilaçlar kullanılarak bu hastalığın belirtileri ve ilerlemesinde yavaşlatmaya gidilir. Ancak kesin bir tedaviden söz etmek doğru değildir. Ölümcül dahi olabilen bu hastalıktan kurtulmanın en etkili yolu erken teşhistir. Yavaşlatan ilaçlar kullanılarak ancak ilerleme durdurulabilir.

 

Lupus Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

 

Yapılan bazı kan testleri ve kan tahlilleri sonucunda lupus hastalığının tanısı konabilir. Ancak bu hastalık bir doku hastalığı ve bir romatizma hastalığı olduğu için ve vücudun farklı bölgelerini etkisi altına aldığı için tanı koymakta doktorlar çok zorlanırlar. Hangi tür olduğuna dair ve nasıl bir tedaviye başlanması gerektiğine dair de oldukça zorlu bir süreç hasta ve doktorları bekler.

Hayati komplikasyonlarının ilerlememesi adına derhal tedaviye başlanması gereken bir hastalıktır. Ancak tanısını koymak çok zor olduğu gibi kesin bir tedavisi de olmayan bir hastalıktır. Özellikle de en ileri seviyelere kadar gitmiş olan lupus hastalığını geri döndürmek gerçek anlamda zordur. Tipik belirtilerle başlayan lupus hastalığı ileri seviyeye geldiği zaman kendisini net bir şekilde belli eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.