Sağlık Bilgi Kaynağı

Kulak Çınlaması Nedir

0 675

Dışardan sesli bir uyaran olmadığı halde kulakta ya da kafa içinde ses algılanmasıdır. Kulak çınlaması aslında bir hastalık değildir pek çok hastalıkta oluşabilen, kulak burun boğaz polikliniklerinde en sık rastlanan şikayetlerden biridir. Sürekli veya aralıklı olabilir, ton ve şiddet açısından değişiklik gösterebilir.

 

Çok hafif olabildiği gibi çok rahatsız edici de olabilir, beraberinde işitme kaybı da olabilir. Devamlı olarak 5 dakikayı geçen, aralıklı olarak da bir haftadan fazla süren çınlamalar hastalık olarak kabul edilir.

 

Çınlama; ıslık sesi, tıslama, nabız atış sesi yada zonklama ya da nadiren müzikal tonlarda da kendini hissettirebilir. Bu sesler bazen sinir bozucu bir hale vararak kişinin psikolojik durumunu da etkileyebilir.

 

Kulak çınlamasının görülme sıklığı yaşa göre değişiklik gösterebilir. Çocuklarda çok fazla görülmemekle birlikte bu durum çocuklarda kulak çınlaması olmadığı anlamına gelmez. Kulak çınlaması, işitme kaybının azalmasına neden olan her türlü durumda ortaya çıkabilir.

 

Kulak Çınlamasının Çeşitleri ve Nedenleri

 

Kulak çınlaması iki temel gruba ayrılır:

  • Objektif tinnitus
  • Subjektif tinnitus

 

Objektif tinnitus; damarlardaki yapısal bozukluklar, östaki tüpünün açılıp kapanmalar vb durumlarda oluşan seslerdir. Bunun özelliği çevresindeki kişiler tarafından da yaklaşınca duyulabilen seslerdir.

 

Subjektif tinnitus ise; sadece hasta tarafından duyulabilen, başkalarının duyamadığı seslerdir. Kulak işitme siniri ve beyindeki işitme merkezlerinde oluşan hasarlardan ötürü meydana gelir.

 

Şikayetin bir anda ortaya çıkması ve hızlı ilerlemesi, beraberinde gelişen baş dönmesi, işitme kaybı, baş ağrısı ve denge kaybı gibi sorunlar durumun ciddiye alınmasını gerektirir.

 

Beyinde oluşan bazı tümörler erken dönemde kendini kulak çınlamasıyla belli edebilir. Özellikle tek taraflı kulak çınlaması olan kişilerde işitme kaybı da görülüyorsa tümoral lezyonlar açısından tetkik edilmesi gereklidir.

 

Özellikle çocuklarda görülen kulak iltihapları, kulakta sıvı birikmesi ve uzun süre bu sıvının içerde kalmasıyla oluşan otitis media yani efüzyonlu orta kulak iltihabı  denilen durumlarda kulak çınlaması çok normal görülür.

 

Kulak çınlaması çok fazla nedene bağlı olarak gelişebilir. Kulakta işitme kaybına neden olan ya da olmayan rahatsızlıklar çınlamanın sebebi olabilir. Kan eksiklerine bağlı gelişen anemi ve demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği yada şeker hastalığına bağlı çınlamalarda görülebilir.

 

Kulak iltihapları, kulak tıkaçları, kulak zarının delinmesi, yüksek tansiyon, stres, kulak kemiğindeki değişimler, hormonal değişimler, meniere hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, kansızlık ve travma da nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Yaşın ilerlemesiyle birlikte çınlamalar daha sık görülebilir ve bu durum her on senede bir artarak devam eder. Mesleği gereği gürültüye veya basınç değişikliklerine maruz kalmak (asker, pilot, dj veya dalgıç gibi) çınlamanın artmasına sebep olabilir.

 

Yüksek sese maruz kalma sonucu ortaya çıkan kulak çınlaması genellikle birkaç saat sonra geçer. Eğer 24 saat sonra geçmezse hemen bir doktora başvurmalı, Şikayetin çift kulakta birden ya da sağ kulak çınlaması ve sol kulak çınlaması gibi tek taraflı mı olup olmadığı eksiksiz şekilde anlatılmalıdır.

 

Kulak Çınlamasının Tedavisi

 

Kulak çınlamasının tedavi edilebilmesi için öncelikle çınlamanın nedenini tespit etmek gerekir. Eğer sebebi kulak burun boğaz açısından ise cerrahi ya da tıbbi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Çınlama sebebi tümoral bir sebebe dayanıyorsa yine başvurulan tedavi yöntemi cerrahidir.

Bunlar dışında çınlamanın sebebi şeker, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara dayanıyorsa tedavi seçeneklerini iç hastalıkları doktorları belirlemektedir.

Yine doktor kontrolünde kan akımını arttıran, stresi azaltan ilaçların yanısıra gingko biloba, çinko, B vitamini gibi doğal besin destek ürünlerini içeren tedaviler de kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.