Sağlık Bilgi Kaynağı

Konazol Şampuan Nedir? Ne İçin Kullanılır?

0 2.741

Saç bakımı, her insan için önem teşkil eden durumlardan biridir. Aşırı kepek sorunu yaşayan bireylerin en çok tercih ettikleri ürünlerin başında ise Konazol Şampuan geliyor. İçeriğinde %2 ketokonazol ile mantar öldürücü etkisini de barındırıyor. Sık kullanıldığı takdirde çeşitli yan etkilere neden olsa da doğru kullanımlarda olumlu etkiler yaratıyor. Konazol Şampuan Nedir? Ne İçin Kullanılır? adlı yazımızda faydalarının neler olduğu, yan etkileri, fiyatı ve nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Pek çok insanın saçta oluşan aşırı kepeklenme problemi ile doktorlara başvurduğu biliniyor. Saç derisinin soyularak kepeğe yol açması sağlığı ilgilendiren durumlardan biridir. Bu problem bazı hastalarda önemseyecek kadar az düzeydeyken bazı hastalarda dış görünüşü etkileyecek boyutlara ulaşmaktadır. Bazı rahatsızlıklar, uygun olmayan şampuan ve saç ürünlerinin kullanımı kepek sorununu etkilemektedir. Kepek problemi ile baş etmenin yollarından biri ise problemi ortadan kaldırmak amacıyla üretilen şampuanları kullanmaktadır. Diğer saç ürünlerini bırakarak sadece bu şampuanı kullanmanız durumunda olumlu etkiler görülmektedir. Peki Konazol şampuan nedir? Ne için kullanılır?

Konazol Şampuan Ne İşe Yarar?

Şampuanlar, saç temizleme amacı ile üretilmektedir. Medikal şampuanlar ise kepek ve eboreik dermatit gibi sorunların çözümlenmesine yardımcı olmak amacıyla üretilmektedir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde sorunlar kontrol altına alınır.

Günümüzde pek çok insanın karşılaştığı kepek problemini de kontrol altına almak için Konazol şampuan kullanılır. Ayrıca saç kaşıntısı ve aşırı yağlanma gibi problemlerin de önüne geçmektedir. Aşırı kullanımı saç derisi üzerinde zarar oluşturduğu için doktor talimatlarına uygun olarak kullanılmalıdır.

Konazol Şampuan Faydaları

Saç üzerindeki kepek ve mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan Konazol şampuan aşağıdaki faydaları sağlamaktadır.

 • Kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır.
 • Saç derisini ve saç diplerini canlandırır.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Saç derisi ve cilt yüzeyinde görülen tahrişe karşı etkilidir.
 • Saç derisindeki mantarı kontrol altına alır.
 • Aşırı kepek sorunu olarak bilinen seboreik dermatit sorununa iyi gelir.

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır?

Konazol Şampuan Hakkında

Konazol şampuan tıpkı diğer şampuanlar gibi kullanılan ancak kepeklenmeye ve diğer saç hastalıklarına karşı olumlu etkiler yaratan etken maddelere sahip bir üründür. İçeriğinde mantar öldürücü ketokonazol maddesi sebebiyle çok sık kullanıldığında deriye zarar vermektedir.

Konazol şampuanın 15 günde bir kullanılması tavsiye edilmektedir. Daha sık kullanıldığında saç derisinde kaşıntı, tahriş ve incelme görülebilir. 15 günde bir kullandığınız dönemlerde kepek sorunu kontrol altına alınmıyor ise daha sık kullanılmaya uygun Climbazol tür şampuanlara geçiş yapmanız gereklidir. Climbazol şampuanlar günlük kullanıma daha uygundur.

Konazol şampuanı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı diğer şampuanlar ile aynıdır. Günlük yaşamda kullandığınız şampuanlar gibi normal şekilde yıkadıktan sonra bol su ile durulamanız gereklidir. Kullanım sırasında şampuanın iyice köpürmesine dikkat edin ve saçınıza masaj yaparcasına uygulayın. Yaklaşık 2 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayarak işleminizi sonlandırın. Konazol şampuanın etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için kullanımdan sonraki 1 saatlik süreçte herhangi bir kozmetik ürünü kullanmayın. 15 gün arayla 2 aylık süreyi tamamladığınızda Konazol şampuanın etkisini daha net görebilirsiniz. İlgili Link ;  Saçlar Neden Yağlanır 

Konazol Şampuanı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konazol şampuan, cilt üzerine kullanılan bir ilaç olduğu için alerjik reaksiyonlar verebilir. Şampuanı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

 • Konazol şampuan içerisindeki etken maddelere karşı alerjisi olanlar,
 • Vücudu alerjik reaksiyon veren kişiler,
 • Saç derisinde açık yarası bulunanlar,
 • Yakın tarihte baş kısmında ameliyat olan kişiler,
 • Başında ciddi yarası bulunan kişiler konazol şampuan kullanmamalıdır. Aksi takdirde kullanım sorusunda zararlar oluşabilir.

Konazol Şampuan Yan Etkileri

Konazol şampuan medikal bir ilaç olduğu için bilinçsizce ve talimatların dışına çıkılarak kullanılmamalıdır. Fazla dozajda ve bilinçsiz kullanılması durumlarda yan etkiler görülebilir. Konazol şampuan yan etkileri:

 • Fazla dozaj ve bilinçsiz kullanımlarda saç derisinde incelme görülür.
 • Saç derisinde ve ciltte kızarıklık, yanma ve tahriş görülür.
 • Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma
 • Yüz, dudak ve boğazda şişme
 • Kurdeşen

Konazol Şampuan Satış Fiyatı

Konazol şampuan medikal bir ilaç olduğu için sadece eczanelerde satılır. Bu ilaca reçetesiz şekilde ulaşabilme imkanınız bulunuyor ancak öncesinde bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir. Saç probleminizin başka bir nedeni olabilir.

Eczanelerde 100 ml olarak satılan Konazol şampuanın satış fiyatı 8 – 15 TL arasında değişkenlik göstermektedir. 15 günde bir kullanılması öngörüldüğü için ortalama 2 – 3 ay kadar kullanacağınız şekilde yetmektedir. Konazol muadili olan diğer ilaçlardan da satın alabilirsiniz. İlgili Link ; Saçlarımız Neden Kuruyor 

Konazol Muadili Ürünler

Konazol şampuanına her eczanede ulaşabilmeniz mümkün ancak ilaç şirketlerinin sunduğu muadil ürünler de raflardaki yerini alıyor. Konazol şampuan ile aynı etkilere sahip muadil ürünler:

 • Fungoral şampuan
 • Konazol krem
 • Ketoral medikal şampuan

 

Konazol Şampuan Hakkında Sorular Ve Cevaplar

Bu ilaca reçetesiz olarak ulaşabilirsiniz ancak doktor kontrolünden sonra reçete ile almanız önerilir.

Konazol şampuan için belirtilen yaş sınırı 12’dir. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.

Konazol şampuan saçlı deride ortaya çıkan akne sorunun çözülmesine olumlu katkı sağlar. Yüz için uygun değildir.

Kullanan pek çok kişide saç dökülmesini kontrol altına aldığı görülmüştür.

Konazol şampuan belirli aralıklarla kullanılan bir ilaçtır. Bu dönemlerin dışında günlük yaşantınızda diğer şampuanları kullanabilirsiniz.

Hamile kişilerin kullanmasında bir sakınca ve uyarı yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.