Sağlık Bilgi Kaynağı

Koltuk Altı Mantarı Nedir?

0 114

Toplumda oldukça fazla olarak görülen mantar(mikozlar) bir enfeksiyon hastalığıdır. Tek hücreli mantarlar ciltte kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve şişliklere neden olur. Bu mantar fark edildiği an tedavisi yapılmalıdır. Koltuk altı mantarı tedavi edilmezse çok daha fazla yayılacak ve insanı daha fazla rahatsız eden bir duruma ulaşacaktır. Bu sebeple bu mantarın tedavisi için doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmaya başlanmalı. Bu tedavi sırasında sadece ilaç kullanımı yeterli olmayacaktır. Bu bölgelerin tedavisinin yapılmasında temizlik oldukça önemli bir durumdur.

Koltuk Altı Mantarı Nasıl Oluşur?

Koltuk altı mantarı rahatsızlığının oluşmasına çoğunlukla neden olan enfeksiyondur. Bu enfeksiyonu oluşturan bir maya çeşidi olan Kandida Albikans’tır. Bu mantarlar en fazla nemli vücut bölgelerini severler. Bunun yanı sıra, genital bölge, koltuk altı, saç, sakal, tırnak, gibi diğer vücut bölgelerinde de tutulum görülebilir. Koltuk altı mantar enfeksiyonlarına, küf mantarları ve maya mantarları neden olur. Bu mantarın tedavi edilmesi sonraki süreçte çok büyük sorunların önüne geçilecektir.

Etkilenen bölgelerde cildin rengi de değişebilir ve yoğun kaşıma sonrasında deride oluşan küçük yaralanmalara bağlı olarak ikincil bakteri yayılması da tabloya eklenebilir.
Ortak kullanılan kıyafetler, havlu, peçete, ayakkabı, terlik, çarşaf ve nevresim, çoraplar gibi eşyaların yanında ortak olarak kullanılan banyo, sauna, havuz, hamam, otel odası, plajlar gibi alanlar da mantarın başka kişilere bulaşmasına ve yayılmasına neden olur. Koltuk altı mantarı topraktan da bulaşabilir.

İlgili Link: Hiperhidroz Nedir?

Tarla, bahçe, kumsal, gibi toprak bulunan alanlarda da temas yoluyla insandan insana ve hayvandan hayvana geçebilir. Diyabetlilerin idrarında şeker oranı diğer kişilere göre fazla olabilir ve bu durum diyabetlilerde mantar enfeksiyonu oluşumunu artırabilir. Bu sebeple bu hastalıklardan biri bulunan kişinin mantar rahatsızlığı yaşamaya başladığı andan itibaren hemen doktora başvurması ve tedaviye başlaması gerekmektedir.

Koltuk Altı Mantarı Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda görülen koltuk altı mantarı hastalığı, oluşup geliştiği bölgeye göre farklılık gösterse de genellikle benzer türde belirtilere yol açmaktadır. Koltuk mantarı söz konusu olduğu zaman aşağıdaki belirtiler karşımıza çıkmaktadır:

  • Koltuk altı bölgesinde kaşıntı ve tahriş
  • Deride ortaya çıkan döküntü ve pullanmalar
  • Koltuk altındaki şişlikle birlikte kızarıklık durumu
  • Deride ortaya çıkan kaşıntılı kabarcıklar

Tüm bu görülen belirtiler mantar hastalığının tipik öncü vakalarıdır ve bu belirtileri yaşayan bireyler öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurup muayene olmalıdır. Bu mantarın tedavisinde gecikmemek başarı oranını arttıracaktır.

Koltuk Altı Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk altı mantarı tedavisi, hastalığın geliştiği bölgeye ve yayılma durumuna göre hekimler tarafından hastaya özel tahlil ve teşhis sonuçlarına göre gerçekleştirilir. Burada dikkat edilecek nokta, mantar hastalığı belirtilerinin bakteriyel mi yoksa başka etkenlerden mi kaynaklandığıdır. Bu sonuçlara ulaşılması için doktor belli bir tedavi sürecini başlatacaktır. Önce ilaçla tedaviye başlandıktan sonra bu tedavi yöntemi olumlu sonuç vermezse tahlil ve tetkik kısmına geçilecektir. Vücuttaki başka sıkıntıdan bu durumun kaynaklandığının belirlenmesi ile birlikte bu konuda tedaviye geçilecektir.

İlgili Link: Aşırı Terleme Çözümü

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber cilt mantarlarının tedavileri oldukça kolaylaşmıştır. Düzenli olarak krem, hap ya da jel kullanımıyla koltuk altı mantarı önlenebilir. Tedaviye başlandığında kullanılan yöntemlerin başında cilt mantarı hapı, cilt mantarı kremleri ve cilt mantarı spreyi gelir. Hekiminiz sizin yaşınızı ve varsa kullandığınız ilaçları dikkate alacak, gerekirse tetkik yaptıracak ve cildinizin alerjik durumuna göre krem, jel, merhem ve hap ile tedavinize başlattıracaktır.  Bütün bu süreci doktor tavsiyelerine uyularak takip etmek koltuk altı mantarı rahatsızlığının tedavi edilmesi anlamına gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.