Sağlık Bilgi Kaynağı

Kol Kırığı Ameliyatı

0 690

Pek çok insanın başına kol kırılması gibi talihsizlikler gelmiştir. Bu talihsizlikleri gidermek amacı ile çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi kol kırığı ameliyatı olmaktadır. İlk olarak kol kırığı teşhisi konuyor. Teşhis konulduktan sonra tedaviye başlanır.

Tedaviye başlamadan önce röntgen çekilmesi gerekir. Kırığın tam olarak nerede olduğunu röntgen ile anlamak mümkündür. Röntgen sonucunda kırığın yeri belli oluyor ise kol alçıya alınır. Alçıya alınan kolun zamanla kaynaşması ve uçlarının birleşmesi durumu söz konusu olur. Alçı ile kaynama söz konusu olmazsa cerrahi bir müdahale yapılması gerekir. Cerrahi müdahale ise daha çok kol kırığı ameliyatı yapılır. Ameliyattan sonra da sık sık röntgen çekilerek kolun durumunu tespit etmek gerekir. İlgili Link ; Bowen Hastalığı 

 

Kol Kırığı Nedir?

 

 

Kol Kırığı Neden Olur

İnsanların vücutlarında oluşan kırıklar çok büyük ağrılara yol açmaktadır. Bu ağrılar insanın dayanamayacağı türden ağrılar olmuştur. Vücutta oluşan kırıklar ile kemikler birbirinden ayrılır ve yer değiştirir. Yer değiştirmesi sonucu kemik deriye batar ve deriden dışarıya çıkma gibi durumlar söz konusu olabilir. En ağır ve en ağrılı durumlar bu şekilde oluşur. Kırılma ile birbirinden ayrılan kemikler zamanla Alçı ya da ameliyat ile birleştirmeye çalışılır.

Kol kırığı daha çok sert şekilde düşmeler ile meydana gelir. Spor yaparken ya da belli bir yükseklikten düştüğünde Kol kırığı yaşanabilir. Düşme esnasında bileğin ya da kolun üzerine düşme olursa Kol kırığı kaçınılmaz bir hal alır.

Alçı ile birleştirilip tedavi edilemeyen kemikler olursa kol kırığı ameliyatı yapmak söz konusu olur. Son derece ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Aynı zamanda kolun iyileşmesi de çok uzun sürer. Yaklaşık olarak 6 ay iyileşme süreci vardır. Kol iyileşse bile eskisi gibi aktif kullanmak söz konusu olmayabilir.

 

Kol Kırığı Ameliyatı Nasıl Olur?

 

Kol kırığı ameliyatı kişinin yaşına ve kırık türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bebekler doğum sırasında çeşitli kırıklar yaşayabilir. Fakat kemikleri çabuk onarıldı için ameliyata gerek duyulmaz. İleri yaştaki insanların ise kemik oluşumu ve Kemik onarımı oldukça zor olduğu için Kol kırığı yaşanması durumunda ameliyata başvurulur.

Pek çok kırık çeşidi bulunmaktadır. Bunlar açık kırıklar kapalı kırıklar yumruk kırığı ufalanmış kırık ağaç kırığı parçalı kırık gibi türlerdir. Bu kırıklar arasında en listesi kapalı kırıklar olmaktadır. Kapalı Kırıklarda eti kanama görülme olasılığı ve şişmeler söz konusu olabilir.

Kol kırığı ameliyatı 3 farklı yöntem ile yapılabilir. Bunlardan biri platin bir diğeri ise çivi yöntemidir. Hangi yöntemin seçileceği kırık türüne bağlı olarak değişir. Daha çok tercih edilen yöntem platin yöntemi olmaktadır. Platin ya da çivi yöntemi ile kemiklerin yenilenmesi ve birleşmesi söz konusu olur.

 

Kol Kırığı Ameliyatı İyileşme  Süreci

 

Kol kırığı çok zorlu bir hastalıktır. İyileşme süreci ameliyatın zorluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişinin yaşına sağlık durumuna ve kırık türüne bağlı olarak ameliyatın zorluk derecesi ve iyileşme süreci çok farklı olur. Ameliyattan sonra kemiğin birleşmesi ve kaynaşması için yaklaşık olarak 3 ya da 4 ay kadar bir süre gerekir.

Eğer kemik çok küçük parçalara ayrılarak kırıldıysa tedavi süreci ve iyileşme süreci çok uzun sürer. Aynı zamanda yaşlı insanlarda kemik gelişimi ve onarımı uzun süreceği için kol kemiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci uzun sürecektir. Çocuklarda yetişkin ve yaşlılara göre kol kırığı ameliyatı sonucu iyileşme süreci daha kısa sürer. İyi bir bakım ve dikkat gösterildiği takdirde iyileşme süreci çok kısa sürecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.