Sağlık Bilgi Kaynağı

Kışın Kabusu Grip

0 598

Günümüzde özellikle anne ve babaların endişeli oldukları ortak konu; kreş ve anaokuluna başlayan çocukların sık sık rahatsızlanmalarıdır. Ev ortamında rastlayıp bilmedikleri mikropla karşılaşan çocuklar okulla birlikte yeni mikroplarla tanışmış olur.

 

Havaların değişmesi soğumaya başlaması da bağışıklık sistemi daha da zayıflayan çocukların gribe kolayca yakalandığını görebiliriz. Burun akıntısı, ateş, öksürük nöbetleri çocuk polikliniklerine koşan ailelerin en belirgin şikayetlerindendir. Grip aşısı birçok uzman tarafından hastalıkla mücadelede çok değerli çözüm olmaktadır.

 

Yaklaşan soğuklarla birlikte kendini göstermeye ve hissettirmeye başlayan kış, bağışıklık sistemi zayıflayan çocukları griple buluşturmakta gecikmeyecektir. Virüslerin kalabalık yerleri severek çoğaldığını unutmamalıyız. Okulda bu alanların en elverişlisidir. Çocuklar hapşırarak, öksürerek, nefes yoluyla birbirlerine gribi ve enfeksiyonları kolayca bulaştırabilmektedir. Ev ortamında tanışmadıkları mikroplarla tanışmış olurlar.

 

Kullandıkları kalem, silgi, defter gibi eşyaları da birbirlerine vererek üzerlerine yerleşmiş mikropları da bölüşmektedirler. Ailelerin bu tip rahatsızlıklara karşı gerekli önlemleri almaları gerektiğini ancak yüksek ateş olmadan kendini gösteren burun akıntısı, boğaz yolu enfeksiyonları uzmanların çok da büyütülmemesi gerektiğini söylemelerini dikkate almalıyız.

 

Ancak ateşle gelen enfeksiyonların yılda 4-5 kereden fazla olması durumunda çok daha fazla dikkatli olunması gerektiği söylenmektedir. Ekim ve aralık aylarında uygulanan grip aşısının da çok büyük fayda sağlandığı paylaşılmaktadır.

 

Hastalık Kapıyı Çalmadan Tedbir Alın

 

Gribe yakalanmamak için alınabilecek en önemli önlemlerin başında sağlıklı ve dengeli beslenmek, uyku düzeni, bol su tüketimi, sık sık el yıkama ve bulunan kapalı alanları düzenli olarak havalandırmak bunların başında yer almaktadır. Gribal enfeksiyondan koruyacak en güncel çözümlerden biride grip aşısıdır.

 

Özellikle sık hastalanan, bronşit,  zatürre geçirmiş, sinüzit, geniz eti olan astım gibi kronik hastalık hikayesi bulunan çocuklarda kesinlikle grip aşısı yapılarak önlem alınmalıdır. Grip aşısı çocuklarda %100 oranında bir koruma sağlamasa da çok büyük ölçüde başarı yüzdesiyle rahat bir kış geçirmeye sebep olmaktadır.

 

Bağışıklığı güçlendirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmeyi asla göz ardı etmemeliyiz. Çocukların tükettikleri hazır gıda ve katkı maddesi içeren besinlerin hem obezite hem alerjik hastalıklara davetiye çıkarttığı bilinmelidir. Çocukların bağışıklıklarını güçlendirmek için bu besinler yerine daha sağlıklı sebze ve meyve tüketimini artırmak, omega-3 takviyesi ile kuvvetlendirilmesi faydalıdır. İlgili Link: Akut Enfeksiyon Nedir

 

Haftada en az bir defa da olsa fırında balık buğulaması da çocuklara mutlaka yedirilmelidir. Besinlerin yanı sıra ellerini yıkama alışkanlığı kazandırmak çocuğa fayda sağlayacaktır. Hastalık döneminde rapor süresince çocukları okul ve kalabalık ortamlara sokmamakta önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.