Sağlık Bilgi Kaynağı

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

0 40

Kırık kalp sendromu olarak adlandırılan durum genel olarak yoğun stres ve ani duygu değişimi sonucu ortaya çıkan bir çeşit kalp rahatsızlığıdır. Bazı durumlarda yaşanılan ameliyat ya da ciddi bir fiziksel rahatsızlık sonucu tetiklenmiş olabilir. Ayrıca tıp dünyasında kırık kalp sendromu apikal balon sendromu, kardiyomiyopati ya da takotsubo olarak da nitelendirilmektedir.

Kırık kalp sendorumu sorunu yaşayan kişiler ani göğüs ağrısı şikayetleri ve kalp krizi bulguları gösterebilirler. Bunun sebebi kişinin yaşadığı duygu değişimlerinin kalbin işleyişini etkileyerek geçici olarak dengesini bozmasıdır. Bu durum ortadan kalktığında kalp normal çalışma düzenine devam edebilirken bazen de kalpte güçlü kasılmalar görülebilir.

Kırık Kalp Sendromunun kalpte ciddi etkiler yaptığı görülse de kısa sürede etkileri kendiliğinden de geçebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

Kırık kalp sendromu belirtileri kalp krizi ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Genel olarak ortaya çıkan belirtiler;

 • göğüs ağrısı
 • kalpte sıkışma hissi
 • baş ağrısı
 • terleme
 • huzursuzluk
 • konsantrasyon güçlüğü
 • nefes darlığıdır.

Kırık Kalp Sendromu Nedenleri

Kırık kalp sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte hastalığın gelişimini tetikleyen faktörlerin kalbin çalışma düzenine geçici de olsa zarar verebileceği bilinmektedir ve bu sendromun stres hormonlarının seviyelerindeki dalgalanmalara verdiği tepkiye bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülür.

Hormon seviyelerindeki ani değişimin sebepleri arasında üzüntü, stres, kötü haber, heyecan gibi durumlar gelmektedir. Yaşanılan bu tarz olumlu ya da olumsuz tüm duygular kırık kalp sendromunun tetikleyicisidir.

İlgili Link: Kalp Krizi En Çok Hangi Yaşlarda Görülür

Tüm bu belirtilen nedenlere ek olarak kanda bulunan adrenalin miktarının yükselmesine sebep olan bazı ilaçların kullanılması da kırık kalp sendromuna yakalanma riskini arttırmaktadır. Alerjik reaksiyonların giderilmesi ve astım krizlerinin önlenmesi için kullanılan bazı ilaçlar, diyabet ve depresyon hastalarında sinirsel rahatsızlıkların önüne geçmek için kullanılan ilaçların yanı sıra troid bezinin yeterli seviyede çalışmadığı kişilerin tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar  kandaki adrenalin seviyesinin yükselmesine neden olarak kırık kalp sendromuna yakalanmayı kolaylaştırabilir. Bu sebeple bu tür ilaçlar kullanmak durumunda olan kişilerin diğer bireylere oranla daha temkinli olmaları gerekmektedir.

Kırık Kalp Sendromu ve Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Kalp krizi genellikle kişilerin arter olarak adlandırılan kalp damar yollarının tamamen ya da birkaçının kapanması sonucu ortaya çıkar. Bu tıkanıklık, arter çevresinde oluşan yağ birikmesinin getirdiği daralma sonucu kan pıhtılaşması ile oluşur. Kırık kalp sendromunda ise fiziki olarak böyle bir sorun yoktur.

Kırık Kalp Sendromu Teşhis

Doktorunuz kırık kalp sendromunuz olduğundan şüphelenirse, tanı koymak için aşağıdaki muayeneleri ve testleri kullanır:

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri
Kırık Kalp Sendromu Nedir | Sağlık Güncel
 • Kişisel tıbbi geçmiş ve fiziki muayene. Standart bir fizik muayeneye ek olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi, özellikle de kalp hastalığı belirtileri olup olmadığını bilmek isteyecektir. Kırık kalp sendromu olan insanlar, kırık kalp sendromu teşhisi konmadan önce genellikle kalp hastalığı belirtileri göstermezler. Ayrıca, doktorunuz yakın zamanda sevilen birinin ölümü gibi önemli stresler yaşayıp yaşamadığınızı da bilmek isteyecektir.
 • Elektrokardiyogram (EKG). Bu noninvaziv testte, göğsünüze kalbinizin atmasını sağlayan elektriksel uyarıları kaydeden teller yerleştirecektir. EKG bu elektrik sinyallerini kaydeder ve doktorunuzun kalbinizin ritmi ve yapısındaki düzensizlikleri tespit etmesine yardımcı olabilir.
 • Ekokardiyogram. Doktorunuz ayrıca kalbinizin genişlemiş olup olmayacağını veya anormal bir şekle sahip olup olmadığını ya da kırık kalp sendromunun bir belirtisi olup olmadığını görmek için bir ekokardiyogram isteyebilir. Göğsünüzün ultrasonunu içeren bu noninvaziv muayene, kalbinizin yapısının ve işlevinin ayrıntılı görüntülerini gösterir.
 • Kan testleri. Kırık kalp sendromu olan insanlar genellikle kanda kardiyak enzim adı verilen daha yüksek miktarda maddeye sahiptir.
 • Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (MR). Bu test için, manyetik alan üreten uzun boru benzeri bir makinenin içindeki bir masanın üzerinde uzanırsınız. Manyetik alan, doktorunuzun kalbinizi değerlendirmesine yardımcı olmak için ayrıntılı resimler üretir.
 • Koroner anjiyogram. Koroner anjiyogram sırasında, X-ışını makinesi tarafından görülebilen bir tür boya kan damarlarına enjekte edilir. Daha sonra, X-ışını makinesi doktorunuza kan damarlarınızın içine ayrıntılı bir bakış açışı sağlayan bir dizi görüntü (anjiyogram) üretecektir.
  Kırık kalp sendromu genellikle kalp krizinin belirtilerini ve semptomlarını taklit ettiğinden, kalp krizini elemek için genellikle koroner anjiyogram yapılır. Kırık kalp sendromlu insanlar genellikle kan damarlarında tıkanıklığa sahip olmazken, kalp krizi geçiren kişilerin genellikle anjiyogramda görülebilen bir tıkanıklığı vardır. Kalp krizi geçirmediğiniz açık olduğunda, doktorunuz belirtilerinizin ve semptomlarınızın kırık kalp sendromundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edecektir.

Kırık Kalp Sendromu Tedavi

Kırık kalp sendromu için standart bir tedavi yoktur. Tedavi, teşhis netleşene kadar kalp krizi tedavisine benzer. Çoğu insan iyileşme sürecinde hastanede kalır.

Semptomlarınızın nedeninin kırık kalp sendromunun olduğu anlaşıldıktan sonra, doktorunuz hastanedeyken anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, anjiyotensin II reseptör blokerleri, beta blokerler veya diüretikler gibi kalp ilaçlarını reçete edecektir. Bu ilaçlar iyileşirken kalbinizdeki iş yükünü azaltmaya yardımcı olur ve daha fazla komplikasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

İlgili Link: Kalp Yetmezliği Nedir

Birçok hastada bir ay içinde tam iyileşme sağlanır. Kalbinizin iyileştiğinden emin olmak için ilk belirtilerinizden yaklaşık dört ila altı hafta sonra muhtemelen başka bir ekokardiyograma ihtiyacınız olacaktır. Çoğunun üç ay içinde alımı kesileceğinden, iyileştikten sonra bu ilaçları almaya ne kadar devam etmeniz gerektiğini doktorunuza sorun.

Balon anjiyoplasti ve stent yerleştirme veya ameliyat gibi kalp krizini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan prosedürler kırık kalp sendromunun tedavisine yardımcı değildir. Bu prosedürler, kırık kalp sendromunun nedeni olmayan tıkalı arterleri tedavi eder. Ancak, koroner anjiyografi göğüs ağrısının nedenini teşhis etmek için kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.