Sağlık Bilgi Kaynağı

Keratin Sütü Faydaları

0 2.057

Keratin sütü; tırnakları ve saçları güçlendiren bir bakım kremidir. Keratin; saçların, dişlerin tırnakların yapısında doğal olarak bulunan bir proteindir. Vücuttaki keratin düzeyi azalırsa dışarıdan keratin takviyesine ihtiyacımız olacaktır. İşte keratin sütü burada devreye girmektedir.

Detaylı bilgi vermeden önce keratin sütü ne için kullanılır? sorusunu muhtasaran şöyle cevaplamak mümkündür:

Ultra zengin içeriğe sahip olan keratin sütü istikrarlı bir şekilde kullanılırsa saçlarda dökülme, mat ve cansız görünüm, kırılma, çevresel faktörlere bağlı yıpranma veya boya işleminin ardından yıpranma gibi çeşitli problemlere etkin çözüm sunar. Saç dökülmesini önler, saçların kolayca taranmasını ve şekil almasını sağlar. Saçlara kökten uca bakım yapmak suretiyle onları yeniden yapılandırır.

Keratin sütü fiyatı ise 35 TL ile 100 TL arasında değişir.

Keratin Sütü Nedir?

Keratin üretimini destekleyen bir bakım ürünüdür. Paraben, sülfat ve tuz içermeyen bu ürün; saç tellerine güç verir, saçların sağlığı için önemlidir. Yani saçlar için bir besin kaynağıdır. Bu yüzden keratin sütü ile saç uzatma düzenli kullanıldığı takdirde mümkündür.

Öte yandan keratin sütü kullanımı tırnakların sağlıklı uzamasına da yardımcıdır. Soyulma ve kırılmayı azaltan keratin sütü, tırnakların üzerinde meydana gelen sarı ve beyaz lekelere de faydalıdır. Bu ürün sayesinde uzun, sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak kolaylaşacaktır.

Doğal keratin sütü sağlığa zarar vermez, PH değeri 5’tir ve kullanımı güvenlidir.

Fakat çocuklar, hamileler, alerjik hassasiyeti olanlar için önerilmez. Bu ürünün kullanımı öncesinde alerji testi yaptırılması tavsiye edilir.

Keratin Sütü Kullanım Alanları

 • Keratin sütü ne işe yarar? sorusuna cevap verirken öncelikle kıvırcık ve kuru saçlar için etkili bir nemlendirici olduğuna dikkat çekmek gerekir. Keratin ekstraktlarının ve zengin süt karışımının birleşimi, saçların besin ve nem ihtiyacını giderir.
 • Saçları yumuşatan keratin sütü, bu özelliğiyle saçların kolay taranmasını sağlar.
 • Daha parlak ve düz saçlara sahip olmaya yardım eder.
 • Keratin sütü bakım ürünü sayesinde saçlarda meydana gelen kabarmanın önüne geçilebilir. Saç düzleştiriciler toksik kimyasallar kullanarak proteinleri kırar ve saçlar bu nedenle düz durur. Oysa keratin sütü bakım kompleksi böyle değildir. Bu ürünün bileşimi sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiştir. Onun için keratin sütü saçları kimyasal maddeler gibi yıpratmamaktadır. Saç tellerini kırmadan proteinler ekleyerek hasarı onarır.
 • Saç kütikülünün içten dışa doğru mühürlenmesi amacıyla tasarlanmış olan bu ürün; saç kütikülünde bulunan delikleri/boşlukları ekstra proteinlerle doldurur. Böylelikle saçlar beslenir ve pürüzsüzleşir.
 • Keratin sütü kullanmak saçlarda kuruluk ve mat görünüm için faydalıdır.
 • Keratin sütünün saça faydaları saçları kökten uca besleyerek sağlığını koruması şeklinde özetlenebilir. Saçlarda elektriklenmeyi önleyen keratin sütü bakımı, içerdiği süt özleri, vitaminler ve minerallerle zarar görmüş saç tellerini onarır.
 • Keratin sütü şampuan içeriklerinde de kullanılmaktadır. Bu şampuanların kullanımı saçları nemlendirir, işlem görmüş saçları onararak yıpranmayı tersine çevirir, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.
 • Keratin sütünün yeni saç köklerinin oluşumuna yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.
 • Keratin sütünün tırnak sağlığına faydaları da önemlidir. Tırnaklarda görülen soyulma ve kırılma problemlerine birebir olan keratin sütü tırnaklarda oluşan beyaz ve sarı lekeler için de yararlıdır.
 • Keratin sütünün cilt sağlığına faydaları da üzerinde durulması gereken bir konudur. Cilt, biyolojik yağmurluğa benzetilebilir. Onun su geçirmesini engelleyen şey keratindir. Cilt; esnek ve güçlü lifler sayesinde pürüzsüz ve sağlam yapısını korur. Keratin üretimi azaldıkça tahriş, kaşıntı, kuru ve mat görünüm ortaya çıkar. Cilt için keratin sütü kullanmak, tüm bu problemlerle mücadele etmeye destek olur.  İlgili Link ;  Konazol Şampuan

Keratin Sütü Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Keratin Sütü Faydaları Nelerdir

 

 

 

 • Saçlar şampuanla yıkanarak temizlenir.
 • Ardından keratin sütü saç bakım ürünü saçlar nemliyken eşit miktarda uygulanır.
 • Sonra da saçlar bir tarak ile taranır. (Bu işlem 5 dakika sürdürülmelidir. Böylece keratin sütü saça iyice nüfuz edecektir.)
 • Tarama işleminin ardından saçlar bol su ile durulanır.

 

 

Keratin Sütü İle Tırnak Bakımı

Bu ürün tırnaklara masaj yapılarak uygulanmalı ve bu işlem günde 2 defa olmak üzere en az 1 hafta boyunca tekrarlanmalıdır.

Keratin Sütü Saç Maskesi

Keratin sütü, saç maskelerinin yapımında kullanılabilir. Bu maskeler saçların daha güçlü ve sağlıklı hâle gelmesinde büyük rol oynar. Keratin sütü ile saç maskesi hazırlama için aşağıda bir örnek yer almaktadır:

Keratin Sütüyle Bal Ve Yumurta Maskesi

Bu maske yıpranmış saçları onarır. Mat ve hasarlı saçlar için etkin bir keratin tedavisi olan bu maskenin yapımında badem yağı veya zeytinyağı kullanılması önerilir. Böylece uygulamak daha kolay olacaktır. Tamamen doğal olan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan keratin sütü tedavisi saçlarınızı eski sağlığına kavuşturacaktır. İlgili Link ; Saç Bakımı

Yumurta sarısının içerdiği yağ asitleri saç köklerine yerleşir ve –deyim yerindeyse- saçları tamir ederek kendine getirir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı keratin sütü
 • 1 yemek kaşığı badem sütü
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yumurta sarısı

Yapılışı

Tüm malzemeler bir kâsede güzelce karıştırılır. Hazırlanan maske saçlara uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Soğuk su ile durulanır ve ardından saçlar az miktar şampuanla yıkanır.

Bu maske haftada 1-2 defa uygulanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.