Sağlık Bilgi Kaynağı

Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

0 585

Güçlü olmak ya da sağlıklı olmak anlamına gelen Valere, kedi olarak da Türkçede kullanılıyor. Bu bitkiye de güçlü ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak için kedi otu adı veriliyor. Sağlığınıza odaklı kullanabileceğiniz bir ot ürü olan kedi otu oldukça şifalıdır. Yaz aylarında daha çok beyaz mor ya da pembe çiçeklere sahip bir şekilde ortaya çıkan bu ot, çayı yapılarak bir içecek şeklinde ya da toz haline getirilerek toz şeklinde kullanılan bir ot türüdür. Boyu yaklaşık olarak 0,5 metreyle 1,5 metreye kadar çıkıyor. İçeriğinde yer alan güçlü bileşenler sayesinde çok kuvvetli bir toprak kokusuna da sahiptir.

 

Kedi Otu

 

Kedi otu olarak bilinen ve şifasıyla sık sık adından söz ettiren bu ot türü daha çok Asya ve Avrupa bölgelerine özgüdür. Bu bölgelerde daha sık yetişmektedir. Çok kuvvetli bir içeriğe ve toprak kokusuna sahip olan kedi otu bitkisi çiçekleriyle birlikte kullanılabilen bir ot türüdür.

250’den fazla türü olan bu çiçekler, Türkiye çevresinde ise Erzurum’da, Ağrı’da, Van’da ve Kars çevresinde yetişiyor. Bu bölgelerden yetişme döneminde temin edebilir, taze ya da kuru şekilde kullanabilirsiniz. Tüketildiği zaman içerisinde yer alan bileşenler, beyindeki gama aminobütirik asit ile etkileşime giriyor ve faydaları ortaya çıkmaya başlıyor.

 

Kedi Otu Nedir?

 

Kedi Otu Faydaları
 

Asya ve Avrupa bölgelerinde, Türkiye’de ise daha çok Doğu bölgesinde yetişmekte olan kedi otu, faydaları saymakla bitmez bir bitki türüdür. İçerdiği bileşenler şu şekildedir.

  • Valerenik asit içeren kedi otu bu bileşeni sayesinde strese karşı mücadele etmenizde oldukça faydalıdır. Korkudan ve endişeden uzak durmanıza yardımcı olur.
  • İzovalerik asit içeren kedi otu bitkisi bu bileşeni sayesinde kasılmaları ve kas ile alakalı sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Linarin içeren kedi otu bitkisi bu bileşeni sayesinde antioksidan olarak kullanılır ve uykunuzun daha düzenli ve derin geçmesine olana sağlar.
  • Hespedirin bileşeni içeren kedi otu bitkisi yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve düzenli kullanımda sinirli ve öfkeli hallerinizden uzaklaşmanıza olanak sağlar.
  • İridoidler içeren kedi otu bitkisi aynı zamanda valepotriatlara ve bunun türevlerine de sahiptir.

Kedi Otu Ne İşe Yarar?

 

Bahsedilen tüm bileşenlerin yanı sıra bol miktarda vitamin, mineral ve sintanin de içermekte olan kedi otu bitkisi, tüm gerginlikleri ortadan kaldırıyor. Oldukça sakin bir yapıya sahip olmanıza, uykusuzluk ve stres gibi içten gelen ve dışa vuran, yorgunluğu arttıran durumlara karşı güçlendirici olarak kullanılabilir. Düzenli olarak tüketildiği sürece, uykusuzluğu tedavi edici bir etkisi vardır. İlgili Link: Zeytin Yaprağı Çayı

Anksiyete bozukluklarına karşı gardınızı almanıza olanak sağlar. Aynı zamanda migren ve baş ağrısı, mide bulantısı gibi içsel rahatsızlıkların tedavisinde de gönül rahatlığıyla kullanılan bir bitki türüdür. Huzursuz bacak sendromuna da iyi geldiği bilinen kedi otunun gerginlik, öfke ve stresi azalttığı da biliniyor.

 

Kedi Otu Kökü

 

Bitkinin hem çiçekli kısımları hem de kökleri rahatlıkla kullanılıyor. Kedi otunun kökü kullanılmadan önce kurutulur. Kurutulmuş kedi otu kökleri tek başına kullanılabildiği gibi ilaç yapımında da güçlü bir bileşen olarak kullanılabiliyor. İçerdiği asitler sayesinde, flavonon ve alkaloidler sayesinde ilaç yapımında sık sık yer verilen bir bitki türüdür. Bu kökler kurutulduktan sonra ve çay olarak tüketildiği zaman vücudun gerçek anlamda dinlenmesine ve yeniden şarj olmasına olanak sağlıyor. Uyku problemleri olanlar, geceleri uykuya dalamayanlar ve uykuda geçirdikleri süreleri kısaltanlar için oldukça etkili bir bitkidir. İster çiçekleriyle birlikte ister köküyle birlikte kullanılabilir.

Düzenli olarak tüketmeye devam ettiğinizde uykularınızın artık daha derin daha sakin ve daha uzun süreli olduğunu da görüyor olacaksınız. Uykuya geçme hızını da arttıran kedi otu kökü, uyku ilaçlarını bir kenara bırakmanızı sağlayacaktır.

 

Kedi Otu Çayı

 

Kalp sağlığını korumaya yarayan, cildin güzelleşmesine olanak sağlayan, ağrı kesici olarak kullanılan, adet ağrılarını ortadan kaldıran ve gerginlik gibi tüm anksiyete sendromlarını ortadan kaldıran kedi otu çayı, düzenli olarak tüketilmesi gereken bir çay türüdür. Bitki kısmını ve kök kısmını kullanarak çayını evde dahi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

 

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

 

Kedi otu bitkisinin kökleri elde edildikten sonra kurutulur. Kuruyan kökler 2 bardak su ve 1 tatlı kaşığı şeker ya da bal ile tatlandırılarak çay haline getirilir. Kaynama noktasına ulaşan demliğin içerisine iki çay kaşığı kedi otu kökünden atabilirsiniz. Tamamen kaynak su olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 80-85 derece sıcaklığa ulaşan suyun içine attıktan sonra 30 dakika boyunca bitkiyi demlenmeye bırakmalısınız. 30 dakikayı geçmeyecek şekilde bitkiyi demledikten sonra ve içerdiği besinleri suya bırakmasını sağladıktan sonra tüketime hazır hale gelmiş demektir.

30 dakikayı geçkin şekilde demlenirse çayın tadı çok acı bir hâl alabilir. Acı olmaması için ve tüketirken daha keyifli bir şekilde tüketmek için bir kaşık bal ile doğal bir şekilde tatlandırabilirsiniz. Kedi otu çayını farklı sorunlara faydası olması açısından kullanabilirsiniz. Özellikle de uykusuzluk için tüketeceğiniz zaman yatmadan 30 dakika önce tüketmeniz uygundur. Uykusuzluk için tam bir tedavi yöntemi olarak kullanılması adına, 2-6 hafta boyunca yatmadan 30 dakika önce tüketilmesi tavsiye ediliyor. İlk 2 hafta boyunca düzenli olarak çatı bu şekilde tüketmeye devam ettiğiniz takdirde, uyku sorununuzun düzelmeye başladığını da görmüş olacaksınız. İlgili Link: Candida Diyeti

 

Kedi Otunun Yan Etkileri Var Mıdır?

 

Kedi otu çok kuvvetli bir bitki türü olduğu için tüketirken çok dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle de ister çay şeklinde ister pastil şeklinde ister ekstrakt şeklinde isterseniz de kapsül şeklinde tüketebilirsiniz. Ancak her tüketimde aşırıya kaçtığınız zaman baş ağrısından baş dönmesine, mide bulantısından huzursuz hissetmeye varana kadar birçok açıdan yan etkisini gösterebilir. İçerdiği bileşenler ilaç yapımında dahi kullanılan çok güçlü içeriklerdir. Oldukça fazla bileşen sayısıyla birlikte de tüketirken ekstra dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Bu nedenle aşırı doza kaçmamak ve yan etkilerinden etkilenmemek kaydıyla stabil tüketilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.