Sağlık Bilgi Kaynağı

Kas Gevşetici Kremler Nelerdir

0 797

Kas gevşetici kremler ağrı bölgesine uygulanan ve kısa sürede etki alınan kas gevşetici ilaçlardır. Artık günümüzde özellikle kas ağrıları herkesin hayatında. Bel, boyun, diz ve sırt ağrıları oldukça fazla ve yaygın olarak görülmekte. Bu nedenle birçok kişi kas gevşetici kremler ve ağrı kesicileri evinde yada çantasında hazır olarak bulundurmaya başladı. Bazı kişilere hekim şikayetleri sonucunda reçete etmiştir kimi eczaneden kendi temin ederek ulaşmıştır. Ancak birçok kişi kas gevşetici kremlerin yada ilaçların nasıl kullanılacağı konusunda bilgi sahibi değil.

Her kas gevşetici kremin içinde ki etken maddeleri değişiktir. Bazılarının aynı olsa bile yardımcı maddelerde değişkenlikler söz konusudur. Bu nedenle bu kremleri birbirine karıştırarak kullanmak son derece yanlıştır. Bu durum kişide alerjik reaksiyona neden olabilir.

Bengay Pomat

Etken madde olarak Metil salisilat, Mentol vardır. Ağrıya neden olan ve iltihap etkenlerini azaltan ve tedaviye yardımcı bir kremdir. Krem uygulandığı bölgedeki damarlarda genişlemeye neden olarak rahatlama sağlar. Ağrının hafiflemesine yardımcıdır. Bel ve omur tutulması, romatizmal ağrılar ile zedelenme kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılır. Bunların dışında sinir sıkışması, eklem iltihabı gibi durumlara da kullanılmaktadır.

Muskoril Merhem 

Etken madde olarak içeriğinde Tiyokolşikosid maddesi vardır. Etkili bir kas gevşeticidir. Özellikle omurilik kaynaklı olarak kas gerilmesinden dolayı meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde tercih edilir. Ağrıya spazmda eşlik edebilir ve krem spazma da iyi gelmektedir.

MUSFİXA Merhem 

Etken madde olarak içeriğinde Tiyokolşikosid içermektedir. Beyin ve omurilikten kaynaklanan kas gerilmelerini azaltmak için uygulanır. Hekim tarafından reçete edilmediği sürece kullanımı yapılmamalıdır.

Muscoflex Krem

Etken madde Tiyokolşikosid içermektedir. Kas ve omurilikten kaynaklanan kas gerginliği tedavisinde kullanılır. Bel, boyun, omuz ağrıları, siyatik, istem dışı gelişen kas kasılmaları, zedelenme gibi durumlarda kullanılır. Hem ağrı kesici hem de iltihap gidericidir. Hekim kontrolünde kullanılması gerekir. İlgili Link: Erdostin

Recoside Merhem 

İçeriğinde etken madde olarak Tiyokolşikosid, Recoside bulunmaktadır. Beyin ve omurilikten dolayı meydana gelen kas kasılmaları ve kasların aşırı gerilmesinden kaynaklanan ağrıların ve iltihapların tedavisinde tercih edilmektedir. 15 yaş altında olan çocukların kullanması uygun değildir.

THİOSPA Merhem

Etken madde olarak Tiyokolşikosid içerir. Aşırı kas gerilmelerinde meydana gelen ağrıların giderilmesi için tercih edilir. 15 yaş altı çocuklar ile emziren anneler ve gebelerin kullanmaması gereken kremlerden birisidir. İlgili Link: Dextrocin Krem

TYOFEX Merhem

Etken madde olarak ilaç içeriği Tiyokolşikosidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşan ağrıların tedavisinde tercih edilebilir. Siyatik, bel tutulması, sırt ağrıları, zedelenme sonucunda oluşan ağrıların azaltılmasında da kullanılabilir. 15 yaşından küçük çocuklar, emziren anneler ve gebe kadınlar merhemi kullanmamalıdır.

Kas Gevşetici Kremlerin Yan Etkileri Nelerdir? 

Eğer kas gevşetici kremlerin yan etkileri söz konusu olursa, hemen kullanımı durdurmak gerekmektedir.

Kremin uygulandığı cilt bölgesinde; kaşıntı, kızarıklık, tahribat olabilir,

Az görülen yan etkilerden biri solunum güçlüğüdür. Ancak ciddi yan etkilerdendir,

Yine az görülen yan etkilerden biri karın ağısı şikayetidir,

Bazı hastalıkların tedavisi için ilaç kullanılıyorsa, özelliklede böbrek hastalığı, kan pıhtılaşma sorunları için kas gevşetici kullanmadan önce kesinlikle hekimden onay almak gerekmektedir,

Yüz bölgesinde şişme, boğazda şişme, kurdeşen ve dudaklarda şişmeler gibi alerjik belirtiler kendisini gösterirse acilen hekimi aramak yada en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Bunlar ciddi yan etkiler arasındadır,

Birbirinden farklı iki kas gevşetici krem kesinlikle karıştırılmamalı. Etken maddeleri aynı olsa bile yardımcı maddeler farklıdır. Beklenmeyen alerjik reaksiyonların oluşma riski olduğu bilinmelidir. Son olarak kesinlikle her ilaç hekim kontrolünde kullanılmadır. Aksi halde bekleyen etkiler söz konusu olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.