Sağlık Bilgi Kaynağı

Karahindiba

0 359

Sarı çiçekleri olan Karahindiba bitkisi, Latince olarak Taraksakum Officinale anlamına gelir.  Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yetişen bir bitkidir.  Botanik ile alakalı kişiler tarafından ot grubunda incelemeye alınmıştır. Bitkinin yaprak, kök ve gövdeleri birçok şeye iyi gelir. Özelikle sağlık sektöründe kullanımı yaygındır. Ana vatanı Avrupa olarak bilinir. Ilıman iklimleri sever ve en çok bu bölgeler de yetiştirilir.  Özellikle Karahindiba yaprakları Amerika ve Meksika gibi ülkelerde tıbbi amaçlı kullanılmıştır.

Özelikle tonik olarak kullanımı enfeksiyon öldürücü etkileye sahiptir. Ayrıca bağırsak ve mide hastalıklarına da iyi gelir. Gıda şeklinde tüketimi de mevcuttur. Özellikle baharat olarak tercih edilir.  Çorbalarda, salatalarda ve bitki çaylarının yapımında kullanılır.  Ayrıca bazı kişiler, kahve şeklinde de tüketir.  Sağlıkla alakalı olarak pek çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Birçok kişi bu bitkinin detaylarını ve ne işe yaradığını, merak etmeye devam ediyor.

Karahindiba Faydaları Nelerdir?

Karahindiba faydalarının çoğu bilinmez. Bitkinin insanlara olan faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Antioksidan Görevi Yapar; Karahindiba bitkisi hücreleri herhangi bir hasara karşı korur. İçeriğinde antioksidan bulunur ve beta karoten içeriklidir. Bu madde, hücreleri korur ve zarar gelmesini engeller.  Ayrıca bitkinin çiçeğinde de yine antioksidan türü olan, polifenoller vardır.
  • Kolestrolü Düşürür; Karahindiba bitkisi, yüksek kolestrolü düşürür.  İçeriğinde bu etkiye sahip olan, biyoaktif maddeler vardır.  Genellikle çay şeklinde tüketimi ya da baharat olarak tüketimi tercih edilir. Etkisini görmek için, uzun süre kullanmak gerekir. Daha çok kökleri ve yaprakları, kolestrol rahatsızlığı için etkilidir. 2010 senesinde bu konuyu incelemek için, bilimsel araştırmalar da yapılmıştır.
  • Kan Şekerini Düzene Sokar; Karahindiba bitkisi, kan şekeri için de faydalıdır. Bunu kanıtlar nitelikte olan, bazı çalışmalar yapılmış ve devam etmektedir. 2016 senesinde yapılan araştırmalara göre, bitkinin diyabet tedavisi için, destekleyici olabileceği ön görülmüştür.  Hala da bu konuyla alakalı merak ve çalışmalar yapılmaya devam ediyor.
  • Kan Basıncının Düşmesini Sağlar; Karahindiba’ nın içeriğinde bulunan bazı maddelerden dolayı, basıncını düşürücü özelliği olduğu görülmüştür. İçeriğinde potasyum miktarı fazla olduğu için, sağlık açısından çok faydalıdır.  Özelikle tansiyon hastası olan kişiler, potasyum tükettikleri zaman, kan basıncında azalma olduğu saptanmıştır.
  • Zayıflamaya Yardımcı Olur; Birçok kişi zayıflamanın yollarını arar ve genel olarak, bitki araştırması yapar. Doğal ürünler tüketerek zayıflamak, oldukça önemli bir konudur. Karahindiba kilo vermeye yardımcı olan bir bitkidir.  Yağın emilim düzeyini azaltır ve ilk alımının önüne geçer. Bunun için yeterince detaylı bir kanıt bulunmuş olmasa da kullanan kişiler, zayıflamaya etkisi olduğunu, çoğu kez ifade etmiştir.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Karahindiba bitkisinin içeriğinde antioksidan bulunur. Ayrıca anti bakteriyel özelliği olan bir bitkidir. Mikropların üremesini ve çoğalmasını engeller. Bu da bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımda ve sağlığa iyi gelecektir.
Karahindiba Otunun Faydaları Nelerdir
Karahindiba Otunun Faydaları Nelerdir

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindiba’ nın nasıl tüketilmesi gerektiği de son derece merak edilen konulardan biridir.  Özellikle salatalar da kullanımı daha yaygındır. Hem lezzet verir, hem de sindirimi daha kolay bir hale getirir. Yeşil salatalar da kullanımı daha yaygındır.  Dünyanın pek çok ülkesinde tüketimi bu şekilde daha çok tercih edilir. Doğallığı bozulmaz. Sağlık ve ya tıbbi açıdan kullanım isteniyorsa, mümkün olduğunca konsantre şekilde tercih edilmemelidir. Kök kısmı çok faydalı olduğu için, salatalara ve ya sebze yemeklerine koyulabilir.  Yaprak kısmı da yine taze olarak kullanılmalıdır.

Dünyanın değişik ülkelerinde kök kısmının öğütüldükten sonra, kahve olarak tüketildiği görülmüştür. Kahvesi oldukça acıdır.  Tamamen doğal ve faydalı olan bu bitkinin tüm dünyada kullanımı yaygındır.  Vitamin desteği sağlaması ve enfeksiyon önleyici olması, sağlık açısından çok yararlıdır.  Yani koruma özelliğine sahiptir. Her bölümünün ayrı bir özelliği vardır ve farklı alanlarda kullanımı mevcuttur. Özellikle lohusalar da sütü artırır. Bağırsaklardaki sindirim sorununun da önüne geçer. Çoğu kişi günlük belirli bir miktarda Karahindiba’ tüketir.

Karahindiba Bitkisinin İyi Geldiği Hastalıklar

Karahindiba bitkisinin ismi kara olsa da görüntüsü oldukça iç açıcıdır.  Yaprakları yemyeşil ve çiçekleri de canlı bir sarıdır.  Bitki ilkbaharda yetişir. Başka isimleri de vardır.  Bunlardan en çok kullanılanlar, Güneyik ve acıgünektir.  Görünüş olarak, papatyaları andırır.  Şifalı bitkilerden biridir ve pek çok hastalığa da iyi gelir. İçeriğinde yoğun olarak A,C vitamini ile potasyum vardır.  Yatıştırıcı özelliğe sahip olduğu için, depresif hastalıklarda faydalıdır. Özelikle strese iyi gelir.  Mide ve bağırsak hastalıklarının önüne geçer, iştah açma özelliği bulunur. İdrar sorunu olanlar için, söktürücü özelliği vardır. Bağırsakları iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Kalp için faydalıdır, kasları güçlendirir.  Kan şekeri seviyesi dengesiz olanlar kullanabilir. Çünkü büyük oranda kan şekeri seviyesini düzene sokar.  Kolestrol ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet tedavisinde de tercih edilen bir bitkidir.  Cilt hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle egzama, sedef ve akne gibi sorunları olanlar için faydalıdır.  Antioksidan özelliği olduğu için, ciddi hastalıklar için yararlıdır.  Hepatit, romatizma ve gut hastalıkları tedavisinde de kullanılır.  Vücutta ödem oluşması çok sık olur. Karahindiba tüketen kişilerin vücudu, fazla su tutmaz. Bu da zayıflama açısından faydalıdır.  Tüm bu faydalarının yanı sıra, vücudun güçlü ve dirençli kalmasını sağlar. İlgili Link: Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

Karahindiba ve Kanser İlişkisi

Karahindiba bitkisinin kökünün, kanserli hücreleri öldürücü etkisi olduğu bilinir. Bu aşamada sağlıklı hücrelerinde korunmasını sağlar.  Günlük bir fincan Karahindiba çayı tüketilmesi,  hücreleri etki altına alır ve sağlıklı hücrelerin zarar görmeden, kanserli hücrelerin iki gün içinde ölmesini sağlar. Tabi ki Karahindiba kökü içmek, herkeste aynı düzeyde etkiye sahip değildir.  Herkesin ihtiyaç sıklığı ve kullanılan doz oranı farklıdır.  Tedavi gören ve ilaç kullanan kişilerin, mutlaka hekime danışarak bitkiyi kullanması, tavsiye edilir. Bunun dozunu ve ya hangi sıklıkla kullanılması gerektiğini, doktor belirler. İlgili Link: Pelin Otu Nedir?

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba çayı oldukça faydalıdır. Sağlık için tüketilir. Antioksidan içeriği olduğu için, potasyum ve demir vitamini fazladır.  Çayı doğru şekilde tüketip, hem vitamin desteği alıp, hem de vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.  Çay tokluk hissiyatı sağladığı için, zayıflamaya destek verir. Tüketmek isteyenler nasıl yapıldığı konusunda araştırma yapar. Bunun için ilk olarak bir fincan su kaynatılması gerekir. Daha sonra bir tatlı kaşığı kadar Karahindiba otu eklenir. Üzerine kapak kapatılıp, 5-10 dakika demlenir. En son süzüldükten sonra, ılık olarak tüketilir. Ilık olması, daha fazla önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.