Sağlık Bilgi Kaynağı

Kara Merhem

0 10.126

Diğer adı ihtiyol olarak da bilinen kara merhem, sıkça başvurulan etken maddelerden biridir. İltihaplı deri hastalıklarında sıkça kullanılır. Antiseptik denilen bir özellik gösterir. Mikroorganizmaların artmasını önleyici içeriklere sahiptir.

Derideki dokulara yansıyan bakteriler, virüsler, mantarlar bu merhemle birlikte giderilebilir. Siyah bir rengi olduğu için, ona kara merhem adı verilmektedir. Çıbanları, iltihapları, sivilceleri geçirmek adına kullanılır. İlgili Link ; Doladamon 

Kara Merhem Nedir

Kara merhem nedir denildiğinde, içinde sülfirik asit ve kükürt barındıran güçlü bir pomad kastedilmektedir. Fiyatı hayli uygun olduğu ve kolayca etkisini gösterdiği için de, kocakarı ilacı olarak bilinmektedir ve başvurulan temel ilaçlardan biridir. Reçeteyle kullanıldığı gibi, genellikle haricen de alınabilir.

Kara Merhem İhtiyol  Ne İşe Yarar?

Kara merhem birçok derde deva olabilen, çok yönlü bir ilaçtır. Basit bir şekilde sürülür. Küçücük bir parçası bile etkilidir. Kara merhemin iyi geldiği noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Çıbanlara iyi gelir.

Çıban oldukça sancılı bir sürece sokan, ağrılara da sebebiyet veren kimi zaman irinli bir yaradır. Pomad buraya sürüldüğünde, çıbanın şişliği iner ve acısı diner. Bir süre sonra da orada kuruyup gider.

  • Sivilcelere iyi gelir.

Özellikle, ergenlik döneminde ortaya çıkan yahut yağlı ciltlere nüfuz eden sivilceler, kişileri fazlasıyla rahatsız eder. İlgili yüzeylere sürülecek ince bir kara merhem etkisi bir süre sonra, o bölgedeki aknelerin kurumasına yol açacaktır.

  • Egzamaya iyi gelir.

Cilt üzerinde oluşan kaşıntılara, pul pul görüntülere, kızarıklıklara egzama denilmektedir. Egzama günümüzde görülen hastalıkların başında gelmektedir. Cildinizde hasıl olan bu sorun,

Kara merhem sayesinde giderilebilir.

  • Dolama adlı şişkinliğe iyi gelir.

İlginç bir hastalık olan dolama, özellikle el parmaklarında görülen, ama zaman zaman ayaklarda da kendini gösteren bir bakteri rahatsızlığıdır. Dolamayla birlikte, ilgili parmak şişer, iltihap kapar ve ağrır. Buraya sürülecek kara merhem, dolamanın iltihabını kurutup, şişliğini indirebilir.

  • Apseye iyi gelir.

Cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkan apseler, kara merhemle birlikte hızlıca iyileşme süreci göstermenizle birlikte, kuruyacaklardır.

  • Basura iyi gelir.

Anüs çevresindeki şişliklere ve sarkmalara basur denilmektedir. Bunun erken tanısıyla birlikte, kara merhem kullanımı oldukça işe yarayabilir.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

 

Kara Merhem Faydaları

Kara merhem hayli yoğun bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden, kullanılırken, en çok dikkat edilmesi gereken şey, ilgili zemine ve noktaya, orayı kapatacak miktarda neredeyse bir nohut tanesi büyüklüğünde sürülmesidir. Merhem, sürülen yere iyice yedirilir. Kimi zaman, elimizden mikrop kapılmasını istemiyorsak, bir kulak çubuğu veya eldiven yardımıyla da sürülebilir. Zaten, merhem kullanılırken, ellerimizin de temiz olması çok önemlidir.

Kara Merhem İçeriği

Kara merhem olarak bilinen ihtiyol pomad’ın içeriğinde yüksek oranda  %80 vazelin, %10 ihtiyol, %10 lanolin bulunmaktadır. Kremi sürdüğünüz anda deriden tamamen emilir. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda kükürt barındırır.

Kara Merhem Zararları

Kara merhem, deriye bire bir nüfuz edeceğinden, özellikle şeker hastalarında, hamile, emzikli kadınlarda tavsiye edilmez. Kremi kullandığınız noktadaki yeri kanatır, sıkar, keserseniz ve onun üstüne uygulamayı yaparsanız, bu zararlı olacaktır. Bu sebeple, ilgili bölgeye dokunmamak gereklidir.

Kremin kimi ciltlerde reaksiyon gösterme, alerji gibi etkileri de vardır. Bunun için, önce bir bölgede minik bir uygulama yapıp, verilen tepkimeye göre hareket etmek daha isabetli olacaktır. İlgili noktanın küçük bir yerine sürdüğünüz bu pomad, kaşıntı, kızarıklık yapmadıysa demek ki gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz demektir. Eğer, aksine bir tepkime doğduysa hekime başvurarak, tavsiye almanız gerekebilir. Kara merhem kullanılırken, eller kesinlikle temiz olmalıdır.

İçinde kükürt maddesini bolca barımdırdığı için de, sık aralıklarla ve yoğun miktarlarda tüketildiğinde de zehirlenmeye sebebiyet verebilir. O yüzden, kullanım şekline de dikkat edilmesi önerilmektedir.

Hamileler ve Emziren Annelerin Kara Merhem İhtiyol Kullanımı

Hamilelik döneminde pek çok ilacın olduğu gibi kara merhem yani ihtiyol’un kullanımı ancak doktor kontrolünde olmalıdır. Kremi kullanırken hamile kaldığınızı anlarsanız durumu doktorunuzla ivedilikle paylaşmalısınız. Emziren annelerin Kara Merham Kullanımı konusunda özel bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konudaki en doğru yönlendirme doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Çoçuklarda Kara Merhem Kullanımı

Çoçukların Kara Merham kullanması konusunda kullanılmaması yönünde bir bilgi olmamasına rağmen çocukların cildi çok hassas olduğundan ancak doktor yönlendirmesi ile kullanılmalıdır.

Kara Merhem Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Apseler vücudun herhangi bir yerinde çıkabilecek içi iltihaplı ve ağrı yapabilen şişliklerdir. Bazen apse içerisinde iltihap kendiliğinden boşalabileceği gibi bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir. İhtiyol yani kara merhem apsede oluşmuş iltihabın dışarı çıkma süresini hızlandırır.

Halk arasında tırnak iltihabı olarakta bilinen dolama sorunlarının çözümünde iltihabı akıtmak için kara melhemi kullanabilirsiniz.

Hemoraid sorununun temelinde yatan neden anüs bölgesinde bulunan toplardamarların şişmesi ve sarkmasıdır. Kara Merhem antienflamatuar özelliğinin dışında antibakteriyel, ve antiseboreik maddeleri nedeniyle hemoraid’e iyi gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.