Sağlık Bilgi Kaynağı

Kanser Belirtileri Nelerdir

Kanser Belirtileri Nelerdir?

0 702

Erken evrede teşhisi konulan kanser tipleri tedavi ediliyor. Fakat teşhis için geç kalınınca tedavi de pek işe yaramıyor. Birçok kanser tipi bulunmaktadır. Her kanser tipinin de belirtisi birbirinden farklıdır. Erken teşhis için bu belirtiler büyük rol oynamaktadır. Kanser belirtileri ayırıcı tanı için çok önemlidir. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı

7 ay içerisinde vücut ağırlığının yüzde 11’inden fazla kilo vermesi ve aniden gelen iştahsızlık kanserin en belirgin özelliklerinden biridir. Özellikle pankreas, mide, akciğer, karaciğer ve gırtlak kanserinin en belirgin belirtilerinden biri iştahsızlıktır. Diğer hastalık belirtileriyle de karıştırılabilir. Diyabet ve guatr gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu yüzden bu belirtiler ile ayırıcı tanı yapmak biraz zordur. İlgili Link:  Meme Kistleri Nasıl Tedavi Edilir

Yüksek Ateş

Herhangi bir gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı dışında yükselen ateş kanser belirtisi olabilmektedir. Ateş yükselir ve düşmez. Tüm müdahalelere rağmen ateş inatla düşmez ve hasta ateşten bitkin düşer. Hodgking, lösemi ve hodgkin olmayan tiplerin önemli belirtilerden biri ateştir. Yüksek ve inatçı bir ateş olunca doktora başvurmakta fayda vardır. Erken teşhis için bu tür belirtileri göz önünde bulundurmalı ve dikkat edilmelidir.

Yorgunluk Hissi

Az hareket yapıp buna rağmen çok yorulma, dinlenme süresinin giderek uzaması ve hayati faaliyetleri gerçekleştirirken uzun süre ayakta duramama gibi durumlar kan hastalığı olan lösemi ve kanser türlerinin belirtisi olmuştur. Uyku düzensizliği, kalp sorunları, eklem hastalıkları, uyku düzensizliği ve fibromyaljide yorgunluk ve hareket kısıtlamasının sebebi olabilir.

Ciltte Oluşan Yaralar

Deri üzerinde zamansız şekilde ortaya çıkan yara ya da benler kanser belirtisi olarak değerlendirilebiliyor. Vücutta oluşan yaraların iyileşmemesi ise çok tehlikelidir. Kanserin en büyük belirtilerinden biri olmuştur. Yaraların geç iyileşmesi veya iyileşmemesi diyabet belirtisi de olabilmektedir. İlgili Link: Anal Kanser Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.