Sağlık Bilgi Kaynağı

Kanal Tedavisi Nedir

0 686

Mevcutta olan sorunlu dişimizi kaybetmemek adına, daha uzun süre dişlerin bizlere hizmet etmesi için yapılan müdahaleye denir. Birçok kişi bu durumun acısından korkmaktadır. Ama sorunlu dişin çekilerek yerine bulunacak çözümün kanal tedavisinden daha acılı ve yorucu olacağı kesindir. Dişin içindeki damarlar ve sinirlerdeki akış bozulduğu zaman ve bundan dolayı çevre dokularda oluşan hastalıklar görülmeye başlanınca kanal tedavisi uygulanmaktadır. Kanal tedavisinde hiçbir cerrahi müdahale yapılmadan doğal dokularda bir bozulma söz konusu olmadan mikroorganizmaların dişin içerisinde ki kanallarda yaşayabildikleri ortamı yaşanamaz hale getirerek temizlenmesi sağlanır.

 

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır Ve Ne Kadar Sürer ?

 

Kanal tedavisi uygulanırken bir diğer dikkat edilecek konu dişin içindeki kanal sayılarıdır. Kişiye göre değişiklik gösterebilen bu kanal sayılarını teknolojik röntgen cihazlarıyla görmeli operasyon öncesinde kanal tedavisi planı yapılmalıdır. Dişin dışarıdan görünmeyen kısmı ama ağız açıldığında görülebilen kısmı açılarak işlemler yapılır. Çürüğün nereye kadar geldiği tespit edilir. Sinirlere olan durumu bazen diş köküne hatta oradan da kemik yapısına kadar inebilmektedir. Ama diş tüm bu durumlar gerçekleşse bile çekilme yerine kanal tedavisi tercih edilmelidir. Hatta çekilmemesi daha iyi sonuçlar verir çünkü oluşan akut enfeksiyon kana karışması durumu ile karşı karşıya gelinebilir.

 

Her bir dişin anatomik olarak yapısı farklı, çürüme büyüklükleri farklı olacağından ötürü tedavi süreci de farklılık göstermektedir.

 

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

 

Endotonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen kanal tedavileri çok büyük oranda başarı göstermektedir. Başarısızlık ile sonuçlanmış tedavilerde hasta ağrıyı hissetmeye devam edecektir. Yemek yeme esnasında ağrı, dişin kök kısmında ağrı, bazen kızarıklıklar oluşması başarısız tedaviden sonra görülecektir. Bir süre sonra kırıklar meydana gelebilir. Bu durumda yapılabilecek en doğru şey kanal tedavisi işlemini tekrarlamaktır.

 

Detaylı Bilgi için https://dentalsaglik.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.