Sağlık Bilgi Kaynağı

Kalp Yetmezliği Nedir

0 676

İnsan vücudunun en hayati organlarından biri olan kalbin çeşitli nedenlerden zarara uğrayarak vücuda gerekli olan kanı yeterli seviyede gönderememesi durumunda oluşan hastalığa kalp yetmezliği denir.

En sık rastlanan sebebi, kalp kaslarının kişinin geçirdiği kalp krizi sonrasında zarar görmesidir. Kalp yetmezliği hastalığı tedavi edilmezse ilerleyebilen bir hastalıktır. Bu yüzden erken tanı oldukça önemlidir. İlgili Link :  Türkiye’de Görülen Kanser Türleri

 

Kalp Yetmezliği Nasıl Bir Hastalıktır?

 

Gerekli oksijen ve kanı vücuda gerekli şekilde pompalayan sağlıklı bir kalp tüm vücut için oldukça önemli bir etkendir. Vücuda gerekli kan ve oksijenin pompalanmadığı durumlarda kalp yetmezliği sorunu ortaya çıkar.

 

Kalp bu durumu düzeltmek için gelişmeye ve büyümeye başlamaktadır ve bu duruma kalp büyümesi denir. Aynı zamanda kalp yetmezliği sorununda kalp olması gerekenden daha hızlı kasılarak kanı pompalamaya çalışır.

 

Tüm bunların sonucunda damarlar daralır ve dokulara, organlara yeterli kan gitmemeye başlar. Kalple ilgili sorunlarda önemli organ ve dokuların çalışması şekli hasar görerek vücutta büyük sıkıntılara yol açar. Hastalığın ortaya çıkışında bu ve bunlar gibi bir pek etken rol oynar.

 

Kalp yetmezliğine sebebiyet veren etkenlerin artması ile hastalığın ciddiyeti ve tehlikesi artmaktadır. Tedavi planı hastalığın teşhisi konulduktan itibaren göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Yaşam kalitesini arttırmaya yönelik ve ayrıca riski ortadan kaldıracak önlemlerin alınması gerekir.

 

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

 

En sık rastlanan belirtisi nefes darlığıdır. Özellikle hareket esnasında ortaya çıkar. Diğer belirtisi ise vücudun hemen hemen her yerinde oluşan ödemlerdir.

Hastalarda bunlara ek olarak, yorgunluk, sürekli uyku hali, ani kilo değişimleri, çarpıntı, öksürük ve sık idrara çıkma gibi belirtiler de gözlenir.

Kalp yetmezliği kronik bir hastalık olduğundan tamamen iyileşmesi mümkün değildir ve ömür boyu tedavi gerektirir. Düzenli olarak tedavi gören insanlar normale yakın bir hayat yaşayabilir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.