Sağlık Bilgi Kaynağı

Kalp Krizi En Çok Hangi Yaşlarda Görülür

0 679

Kalp krizi genelde 65 yaş üstü riskli faktör olarak görülse de artık gençlerde de kalp krizi riski yüksek oranlardadır. Gençlerde bazı belirtiler dikkate alınmazken bu hatalı ertelemeler nedeni ile geçirilen kalp krizleri ve beraberinde ölümler oluşabilmektedir.

 

Kalp krizi belirtileri başında göğüste rahatsızlık hissi olması, yanma ve sıkışma hissi, sol kola doğru yayılan bir ağrı, baygınlık, baş dönmesi hissi, soğuk soğuk terlemeler, nefes darlıkları sayılabilir. Bu durumlardan bir ya da birkaçını yaşama halinde mutlaka doktora görünülmelidir.

 

 

Çocuk Nefes Alma Sorunu Yaşıyorsa

 

 

10 yaş ve sonrasında özellikle okulda beden derslerinde nefes alma sorunu yaşıyorlarsa mutlaka doktora götürülmelidir. Ailede kalp hastalığı varsa, kalp ritim bozukluğu varsa, yapısal anlamda kalpte sorunlar varsa bu belirtiler oluşur. Nefes daralması ya da çarpıntı yaşayan çocuk ya da gençler mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir.

 

Kalp hastalıkları yaşanan sağlık sorunlarının başında gelir. Kalp krizi riski 35 yaştan itibaren 65 yaş arasındadır. Artık genç nüfusta kalp krizi çok sık görülmeye başlanmıştır. Çünkü gençlerde damar gelişimi henüz tamamlamadığından kalp krizi yaşanması halinde ölümler oluşabilmektedir.

 

Gençler yaşlılara oranla kalp krizinde çok daha şanssızdırlar. Gençlerde kalp krizi oluşumunu tetikleyen en önemli durum ne yazık ki uyuşturucu kullanımıdır. Bunun dışında sigara, alkol ve bazı asitli içecekler kalp sağlığını olumsuz etkiler.

 

 

Sporcularda Kalp Krizi Riski

 

 

Ani sporcu ölümleri ne yazık ki kalp krizi kaynaklıdırlar. Krizi tetikleyen durum ise sporcunun yaşadığı strestir. Kalp duvarındaki plaklar strese bağlı olarak yırtılma yaşar. Aynı zamanda bu sporcularda adrenalin seviyesi yüksek olduğundan plak yırtılması da çok hızlı olur. Böylelikle pıhtılaşma ile birlikte damarlar tıkanır ve yaşanan kalp krizi ölümü getirir. Özellikle futbol ve basketbol oynayanlarda bu risk çok fazladır.

 

Kalp krizini teşhis etmek çok kolay değildir. Özellikle sporla uğraşanların tüm testleri eksiksiz yapılmalıdır. Kan tahlilleri, eko ve efor testleri önemlidir. Ailede kalp hastalığı olanlarda risk faktörü yüksek oranlarda olduğundan mutlaka kontrolden geçilmelidir. Göğüste var olan ağrılar ya da sıkışmaların nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Erken müdahale bu işte en önemli kısımdır. Kalp kası çok fazla zarar görmeden ve ölüme adım adım gitmeden tehlikeden uzak durulur.

 

 

Kalp Krizi Nasıl Oluşur

 

 

Kalp krizi oluşumu kalp damarlarındaki plakların aniden yırtılması ile oluşur. Bu yırtılma olan bölgede pıhtı oturması ile de kalp damarı aniden tıkanır ve kalp kası oksijensiz kalarak hücreler ölmeye başlar; bu durum kalp krizidir.

 

Kadınlarda damar yapısı erkeklere oranla çok daha incedir. Bu da damar boyunda darlık oranının daha az olması demektir. Yani tıkanma kadınlarda çok daha azdır. Kadınlarda kalp krizi genelde spazm veya yırtılmalarla oluşur.

 

Eğer 20’li ya da 30’lu yaşlarda kalp krizi durumu yaşandıysa hayatın bundan sonraki dönemi risk altında olunma dönemidir. Gençlerde yaşanan ani kalp krizleri genelde stres kaynaklıdır. Gençlerde bu durum hazırlıksız yakalanıldığından ölüm riski de çok olmaktadır.

 

 

Kalp Krizi ve Can Alma Oranları

 

 

Kalp krizi özellikle son zamanlarda gençlerde sık yaşanmakla birlikte can almayı da sürdürmektedir. Zira gençlerde yaşlılara oranla bu durum çok daha fazla risktir. Özellikle sağlıksız beslenmenin hâkim olduğu bu jenerasyonda ve stresin olumsuz etkisiyle kapsam genişlemektedir.

 

Genç yaşta gelen kalp krizlerine yaşanan şikâyetler esnasında başvurulduğu takdirde erken teşhis ile önlemek mümkündür. Yaşam tarzı mümkün olduğunca sağlıklı yol aldığı takdirde kalp krizi risk grubunda olunmaması hali söz konusu olandır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.