Sağlık Bilgi Kaynağı

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

0 15

Günümüz koşullarında kalp krizi sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Ani bir şekilde gelişen ve sıkışıklık hali ve ağrı hissiyle kendini belli eden kalp krizi kadınlarda da sıklıkla görülüyor. Böyle zamanlarda özel ambulans kullanarak, hemen hastaneye gitmek de gerekiyor. Peki, kadınlarda kalp krizi belirtileri nedir? Erkeklerle kadınların kalp krizi belirtileri birbirinden farklı mıdır? İşte yanıtı merak edilen soruların cevapları!

Kalp krizinden erken müdahale kesinlikle hayat kurtarır! Çünkü yapılacak olan müdahale sayesinde kalp krizinin kalp kasına zarar vermesi önlenmiş olur. Bundan dolayı da kalp krizi belirtilerini her zaman önemsemek gerekir. Elbette ki kadınlarla erkekler arasında kalp krizi belirtileri bakımından büyük bir farklılık bulunmamaktadır. Bundan dolayı hem kadınlarda hem de erkeklerdeki kalp krizi belirtileri benzerlik gösterir.

Esasında kalp krizinin temel nedenleri arasında hareketsiz yaşam, aşırı kilo gibi farklı sebepler ilk sıralarda yer alır. Yine dengesiz beslenme ile diyabet gibi faktörlerin de kalp krizinde etkili olduğunu ifade etmek mümkündür. Öncelikli olarak kalp krizi riskini ortaya koyan nedenleri ortadan kaldırmak, sağlıklı bir şekilde yaşamanın altın anahtarını sunar. Bundan dolayı dengeli beslenmek, spor yapmak ve diyabeti kontrol altına almak, kalp krizinin önlenmesinde etkilidir.

Kalp Krizinde Hangi Gruplar Risk Altındadır?

Son zamanlarda kalp krizi rahatsızlığını sıklıkla rastlandığı bilinmektedir. Peki, kalp krizinden hangi gruplar risk altındadır. İşte detaylar:

ü  Sigara kullananlar

ü  Obezite sorunu yaşayanlar

ü  Yüksek kan basıncı sorunu yaşanlar

ü  Diyabet rahatsızlığı bulunanlar

ü  Kanda yağlanma seviyesi yüksek olanlar

ü  Aileden gelen genetik yatkınlık faktörü

Kadınlarda Kalp Krizi
Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Görüldüğü üzere kalp krizinde risk grupları söz konusu olduğunda karşımıza farklı etkenler çıkar. Bu kapsamda yaş ve cinsiyetin de kalp krizi açısından önemli olduğunu ifade etmek mümkündür. Peki, kalp krizinin belirtileri nelerdir? İşte ayrıntılar!

İşte Kalp Krizi Belirtileri!

Kalp krizinin belirtileri söz konusu olduğunda karşımıza farklı işaretler çıkar. İşte kalp krizinin ön plana çıkan belirtileri:

ü  Terleme

ü  Nefes darlığı

ü  Çene bölgesinde ağrı

ü  Bilinç kaybı sorunu yaşama

ü  Göğüste anlık olarak beliren şiddetli ağrı

ü  Mide bulantısıyla birlikte kusma hatta bayılma

Herhangi bir şekilde kalp krizi belirtisi ortaya çıktığında bu belirtileri önemsemek şarttır. Öncelik olarak bu belirtiler yaşandığında özel ambulans çağırmak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda kalp krizi belirtileri söz konusu olduğunda ani yorgunluk ataklarının var olmasını ifade etmek de mümkün olur.

Kaynak : https://dunyaambulans.com.tr/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.