Sağlık Bilgi Kaynağı

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

0 514

Kabızlık sorununun yaşanması, kaliteli bir yaşam sürmek noktasında etkili bir engel olarak karşımıza çıkar! Unutmamak gerekir ki kabızlık sorununun varlığı birtakım büyük rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Bundan dolayı kabızlık sorunun giderilmesi şarttır. Peki, kabızlığa ne iyi gelir? İşte işe yarayan bilgiler!

Büyük küçük her insan hayatı boyunca pek çok sindirim sorunu yaşamaktadır.  Yaşanan sindirim sorunlarından en sık rastlananlardan biri de halk arasındaki adıyla kabızlıktır. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması nedeniyle dışkının sertleşmesi ve tuvalete çıkma da güçlük çekme problemidir.

Genellikle çok ciddi bir sağlık sorununa sebep olmadan kendiliğinden geçer. Kabızlık büyük küçük her insanın yasayabileceği bir sorundur. Kabızlığın birden fazla sebebi olabilir. Kabızlık şikâyeti olan çoğu kişi bu durumdan kurtulmak için bir şeyler yapmak istiyor. Ancak Kabızlığa ne iyi gelir bir fikri olmayan çok sayıda insan var. Kabız olduğunuzda hemen doktora gitmek yerine evde yapabileceğiniz birçok şey vardır;

 • Bol su tüketilmeli
 • Probiyotik içeren besinler tüketmek
 • Limonlu ballı su içilebilir
 • Kuru kayısı, kuru erik gibi kuru gıdalar tüketilebilir.
 • Lifli besinler tüketilmeli
 • Bolca hareket etmek
 • Ilık bir duş bağırsaklarınızı harekete geçirebilir.

Eğer tüm bunlara rağmen kabızlık şikâyetinizde bir değişme yoksa mutlaka doktora başvurmalısınız. Uzun süren kabızlık şikâyetlerinde bağırsak tıkanıklığı gibi birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Küçük çocuk ve bebeklerde meydana gelen kabızlıklara çok dikkat edilmelidir. Çünkü bu dönemdeki kabızlık sorunları beklenmedik, sorunları da tetikleyebilir.

Özellikle bebeklerde oluşan kabızlıklarda doğal yöntemler ya da evde bir şey yapmak yerine direk doktora gitmeniz en iyisi olacaktır. Çocuklarda meydana gelen kabızlık şikâyetlerinde genellikle karın ağrısı ve ateş olabilir. Kabızlık dolayısıyla olan ateşlenmelerde bebeklere ateş düşürücü fitil uygulaması yapılmaktadır. Ancak bu uygulama doktor ya da yetkili bir sağlık personeli gözetiminde yapılmalıdır.

Kabızlık Yaşayanlara Öneriler

Kabızlık çoğu insanın başına gelen bir sorun olsa da kabız olmak ya da bundan korunmak bizim elimizdedir. Kabızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken ufak şeyler vardır. Günlük hayatımızda kabızlığa ne iyi gelir bilmeniz gerekir. Su içmeyi ihmal etmemeli ve düzenli bir şekilde bol su içmelisiniz. Günlük hayatınızda tükettiğiniz besinlere zeytinyağı eklemek kabızlık şikâyeti yaşama ihtimalinizi büyük oranda düşürmektedir. Uzun süreli aç kalmaktan kaçınılmalıdır. Kabızlık şikâyetiniz varsa kesinlikle doktorunuzla danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Bilinçsiz bir şekilde kullanılmış olan ilaçlar kabızlıktan çok daha büyük sorunlara yol açabilir.

Uzun süren ve bir değişiklik göstermeyen kabızlığınız varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bebek ve çocuklarınızda ateşle seyreden kabızlık bulunuyorsa beklemeden en yakın hastaneye gitmelisiniz.

Kabızlık Belirtileri
Kabızlık Nedenleri Nelerdir

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin çoğunluğu neden bu sorunu yaşadığını bilmemektedir. Ancak kabız olmamızın çok sayıda sebebi olabilir. Kabızlık çoğu zaman beslenme alışkanlıklarımıza bağlı olarak gelişebilir. Kabızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız ilk olarak beslenmenize dikkat etmeniz de fayda vardır. Çok yenilen makarna, muz, haşlanmış patates gibi ürünlerin tüketimi de kabızlık yapabilmektedir.

Beslenmenizin yanı sıra günlük su tüketiminize dikkat etmediğiniz takdirde kabız olmanız kaçınılmaz bir sondur. Spor yapmakta olan kişilerde kabızlık daha az görülür bunun sebebi hareket etmek bağırsakların çalışmasını sağlamasıdır.

Eğer her konuda dikkat etmemize ve bol si içiyor olmanıza rağmen kabızlık şikâyeti yaşıyorsanız doktorunuzla başvurmalısınız. Doktorunuz size müdahale de bulunmadan önce günlük olarak ne kadar su içtiğinizi soracaktır. Tükettiğiniz su miktarı yeterli ise kabızlığınızın altında yatmakta olan nedeni öğrenmek için birçok test yapabilir.

Kabızlık İlaçları

Kabızlık şikâyetlerinize doğal yollardan bir çözüm bulamamışsanız ya da kabızlığa ne iyi gelir bilmiyorsanız doktora başvurmalısınız. Doktorunuz size kabızlık ilaçları önermektedir. Kabız olduğunuzda doktor gözetimi dışında kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Kabızlık için bilinçsiz ve yanlış bir şekilde kullanılan pek çok ilaç başka hastalıklara sebebiyet verebilir.

Kabızlık ilacı denince halk arasında akıllara genelde müshil gelmektedir. Müshil ilaçlarının çoğu suyu kalın bağırsaklara çekmektedir. Bu durumda susuz kalmasına ve vücudundaki sıvı elektrolit dengesinin bozulmasına sebep olabilir. Böylece vücudun birtakım sorunlarla karşılaşması da mümkün olur.

Uzun vadeli kullanılan müshiller ilerleyen zamanlarda böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle doktorunuzun önermiş olduğu zaman dilimi dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki kabızlık tedavisi için kullanılan pek çok ilaç bağırsak tembelliklerine sebep olur.

Reçetesiz Satılan Kabızlık İlaçları

Günümüzde reçetesiz olarak eczanelerden temin edebileceğimiz pek çok ilaç bulunmaktadır.

Kabızlık içinde reçetesiz satılan birden fazla ilaç vardır. Günümüzde çoğu insan doktora gitmek istemez. Bunun yerine eczaneye giderek kabızlığa ne iyi gelir diye sorup ilaç talep ederler. Bu yanlış bir davranıştır Eczacılar hangi ilacı ne kadar süre kullanmanız gerektiğini bilmezler.

Kabızlık tedavisinde kullanılan Lavman, fitil, bağırsak düzenleyici gibi çok sayıda ilaç bulunuyor ama ilaca sarılmaktansa doğal yöntemler denenmelidir. Doğal olduğu iddia edilen birçok ilaç vardır ancak ilaç ilaçtır doğal olması ilaç olmadığı anlamına gelmez. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma sonucunda kabızlığın psikolojik olabileceği ortaya çıkmıştır. Sıkıntı stres ve üzüntü doğrudan bağırsakları kızı etkilemektedir. Eğer sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız kendinizi ve yaşam standartlarınızı sorgulamanızda fayda vardır.

Kabızlık İlaçları Kullanımı
Kabızlık İlaçları

 Kabızlık Sorunu Yaşayanlara Doğal Öneriler

Kabızlık sorunu yaşadığınızda ilaç kullanmak istemiyorsanız kabızlığa ne iyi gelir nasıl geçer araştırmalısınız. Kabızlık yalnızca ilaç tedavisi ya da doktor kontrolü ile geçebilecek büyük bir hastalık değildir. Kabızlığınızı evde yapabileceğiniz birçok doğal yöntem ile tedavi etmeniz mümkün. İlgili Link: Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir

Doğal yöntemleri kullanmak size ve vücudunuza pek çok yönden fayda sağlamaktadır. Eski çağlarda da ilaç kullanımı bu kadar yaygın olmadığı için insanlar pek çok hastalığın tedavi yöntemini doğal yollardan bulmuşlardır. Bu yöntemlerden bazıları;

 • Kabızlığınızı en kolay yoldan giderebilecek besin sudur günlük su tüketiminizi arttırmalısınız.
 • Elma tüketin, elmanın sindirim sisteminizi düzenlediği bilinmektedir. Pek çok doktor tarafından da tavsiye edilir.
 • Armut tüketin armut halk arasında bilindiği gibi ishale sebep olmaktadır. Bu durumda kabızken tüketilen armut kabızlığınıza iyi gelmektedir.
 • Kuru incir tüketimi bağırsaklarınıza sağlıklı bir bağırsak hareketi kazandırarak kabızlığa iyi gelmekte hatta önlemektedir.
 • Turunçgiller tüketebilirsiniz. Portakal greyfurt mandalina gibi narenciyeler çok iyi bir lif kaynağıdır.
 • Özellikle ıspanak ve diğer yeşilliklerin bolca tüketebilirsiniz.
 • Bilimsel olarak yapılan pek çok araştırma enginarın iyi bir Probiyotik deposu olduğunu ortaya koymuştur bu nedenle enginar da kabızlık sorununuza iyi gelmektedir.
 • Annelerimizin de bizlere sıkça yaptığı yöntemlerden biri olan tatlı patates de sindirimi kolaylaştırarak kabızlık da dâhil olmak üzere pek çok sorununuza çözüm olabilir.
 • Fasulye, bezelye ve mercimek diyet listelerinize dâhil edebileceğiniz en ucuz lifli gıdalar arasında yer almaktadır. Lifli gıdalar da kabızlığa iyi geldiğinden tükettiğinizde kabızlık sorununuza doğal olarak çözüm sağlar.

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık sorunuyla karşılaşanlar doğal yöntemlerle bu tür sorunların üstesinden gelebilir. Yine yaşam şeklini değiştirmek, beslenme alışkanlarını da değiştirmek de kabızlık sorunun giderilmesinde etkilidir. Ayrıca kabızlık sorunun kalıcı bir şekilde tedavi edilmesi için mutlaka uzman bir doktora görünmek de şarttır!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.