Sağlık Bilgi Kaynağı

İnsülin Direnci

0 632

İnsülin, pankreastan salgılanan şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. İnsülin direnci; vücuttaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini göstermesindeki zorluk olarak tanımlanmaktadır.

 

 

İnsülin direnci alma, karaciğer yağlanması, kalp damar hastalıkları, pankreas yetmezliği diyabete neden olabilmektedir.

 

İnsülin Direnciniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız? 

 

  • Şekerli bir yemek yedikten sonra uyku hal ve ağırlık hissi oluşması
  • Yemekten sonra Şekerin düşmesi ve el titremesi, terleme
  • -Sürekli Kilo alınması veya kilo vermede zorluk
  • Sürekli tatlı krizleri – Bedeninin giderek genişlemesi
  • -Boyun, koltuk altı ve genital bölgede esmerleşme
  • Uzun süre açıkta e titremesi sinirlilik..
  • İnsülin direnci en ortaklı kitler, Ailede diabet olan bireyler
  • Polikistik over(düzensiz regl) olan bayanlar
  • ideal kilosunun üstünde olan kişiler

 

insülin direnci yasam koşulları değiştirilmesi ile düzeltilebilecek bir sağlık sorunudur. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile insülin direncinden korunabilir.

 

İnsülin Direnci Neden Olur? 

 

İnsülin direncinin temel nedenleri ailede diyabet öyküsünün olması ve kilo fazlalığının olmasıdır. Homo – IR değeri 2.5 üstünde olması insülin direncini göstermektedir. İnsülin direnci var ise mutlaka doktorun verdiği ilaç düzenli kullanılmalıdır. Kilo fazlalığından kurtulmak için düzenli spor yapılmalı, günde 6 öğün ( 3 ana + 2,3 ara öğün) beslenilmelidir. Seker ve beyaz uni ceren yiyeceklerden uzak durulmadır. D vitamini yetersizliği: D vitamini yetersizliği özellikle son 5 yılda farkına varılan bir vitamin yetersizliği olmasına rağmen neredeyse kadınlarda %90 oranında karşılaşılan vitamin yetersizliğidir.

 

 

Özellik le kış aylarında gliserin görülmediği bölgelerde ve ofis ortamında çalışan bayanlarda çok sık rastlanmaktadır. Eksikliği kan tahlili ile kolayca tespit edile- bilmektedir ve mutlaka takviye kullanılmalıdır. D vitamini yetersizliğinde depresyon, halsizlik ve yorgunluk, diabete yatkınlık ve kemik erimesi oluştura bilmektedir. D vitamini yiyeceklerden alınmamaktadır, güneş sayesinde derimizden salgılanmaktadır. D vitamini için her gün mutlaka 15-20 dakika açık havada güneşlenmeli ve süt, yumurta ve balık tüketimine özen gösterilmelidir.

 

İnsülin Direncinde Beslenme Önerileri; 

 

1-Eger insülin direnci için doktorun önerdiği bir ilaç varise mutlaka aksatma dan ilaç kullanılmalıdır.

 

2- Kilo kontrollü insülin direnci için çok önemli bir kriterdir. çünkü kilo aldıkça insülin direnci artmakta ve kilo artıkça da insülin direncini artırmaktadır. Bu nedenle kilo problemi var ise mutlaka diyetisyen deste alarak ideal kiloya ulaşılmalıdır.

 

3-Kilo kaybında aceleci olun mamalıdır. Şok diyetlerden kaçınılmalıdır. Haftada 0,5-1kg kilo kaybı ideal olacaktır. Hızlı kilo kaybı vitamin yetersizlikleri, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi ve vücutta sarkmalara neden olabilir.

 

4-Uyku saatleri düzenlenmelidir. Uyku düzeni homonlara etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Mümkün olduğunca erken yatıp erken kalkılmalıdır.

 

5-Ogunler düzenli tüketilmelidir. Günde 3 ana öğün (sabah öğle, akşam) ve 2-3 ara öğünde aksatılmadan sağlık yiyecekler tercih edilerek tüketilmelidir. 3-4 saatten fazla aç kalınmamalıdır.

 

6-Tamtahıllı ekmek, un, bulgur ve makarna tercih edilmelidir. Tam tahanlı yiyecekler kan şekerini çok hızlı yükseltmediği için daha uzun süre tok tutar.

 

7- Şekerli yiyecekler, paketli yiyecek ve içecekler, meyve sulan, beyaz undan yapılmış hamur işleri tüketilmemelidir.

 

8-Her o günde salata, sebze ve yoğurt tüketilmeye özen gösterilmelidir.

 

9-Elma, armut gibi meyveler kabuklan soyulmadan tüketilmelidir. Ayrıca meyve tüketirken yanında bir miktar süt-yoğurt veya badem fındık, ceviz tüketilmelidir. Bu yiyecekler bir miktar protein ve ya içerdiği için daha uzun süre tokluk sağlayarak kan şekerini dengelerler.

 

10-Günde 30 dakika düzenli yürüyüş yapılmaya özen gösterilmelidir.

 

1-D vitamini yetersizliği de insülin direncini etkileyen bir unsurdur. D vitamini yetersizliği varise mutlaka doktora danışılarak takviye kullanılmalıdır. Ayrıca her gün 15 dakika güneşe çıkılmalıdır.

 

12-Tarçın ( çin tarçını) kan şekerini dengeleyeceği özelliği olduğu için suya, bitki çayının, süte ve yoğurda ilave edilebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.