Sağlık Bilgi Kaynağı

İmplant Üstü Protezler Hakkında Merak Edilenler

0 640

İmplantlar eksik dişi tamamlamak amacı ile uygulanan bir diş tedavisi tekniğidir. İmplant üstü protezler ise implantlar üst kısmına yapılan ve implantlar tarafından desteklenen, protezler olup, hareketli ve sabit olmak üzere iki farklı çeşide ayrılırlar.

Hangi Durumlarda İmplant Üstü Protez Nedir?

İmplant üstü protezler yeterli kemik yapısına sahip olan ve hiç dişi olmayan hastalarda uygulanmaktır. İmplant üstü protezler implantlar yüzeyine yapılan protezin adedi ve tasarımına, hastaların diş sorunların ve ağız yapısına çektirme sonrası meydana gelecek yumuşak ya da sert doku kaybı gibi ihtiyaçlara göre çeşitlendirilmektedir. İmplantları yerleştirdikten sonra üzerine yapılan protezler ya yapıştırma ya da vida yardımı ile implantlara sabitlenir CAD ve CAM sistemi kullanılarak yapılan implant üstü protezlerim dizaynı da bilgisayar ortamında tek seansta yapılmaktadır. İlgili Link: İmplant Destekli Protezler

Sabit Protez Özellikleri Nelerdir?

Tek kuronlar şekilde yapılanı tek diş üzerine yapıştırılırlar. Köprülü sabit protezler ise diş bulunmayan bölgenin her ii tarafında bulunan doğal dişlerden destek alınarak, eksik olan dişi ya da işlerin tamamlanması için yapılıyor. İlgili Link: Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

 Sabit Protez Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

  • Sabit protez takıldıktan sonra kesinlikle en az iki sat bir şey tüketilmemesi gerekiyor.
  • Diş ve protezlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız,
  • Ağızınızı su ile çalkalamamalısınız
  • Protez takıldıktan sonra soğuk sıcak hassasiyetini bir yıl kadar sürebilir
  • Sıcak soğuk hassasiyeti dışında bir problemle karşılaşırsanız hemen doktorunuza durumu danışmalısınız
  • Doktorunuzu tavsiyelerine bire bir uymalısınız

Hareketli Protezler

Hareketli protezler ise total ve parsiyel protezler olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. Total protezler tüm dişleri kaybedilmesi durumunda yapılırlar. Akril adı verilen maddeden özel olarak yapılan total protezler, özel durumlarda, metal destekli olarak yapılır.

Parsiyel protezler ise dişin az sayıda kalması durumunda akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılarak, kanca ya da kroşe adı verilen metal parçalarla dişlere tutunan protez türüdür.

Hareketli, protez Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hareketli protez takıldıktan sonra şu hususlara dikkat edilmelidir,

  • Gece yatarken mutlak protezleri çıkartılmalıdır.
  • Bir şeyler yedikten sonra dişleri arasına yemek parçaları gireceği için protezler yemekten sonra çıkartılıp yıkanması gerekir.
  • Hastanın alışması için yeni protez yapıldıktan sonra bir süre eski protezleri takmaya devam etmelidir.
  • Protezler yeni takıldığında hasta vuruk problemleri ile karşılaşabilir.

Ağzında yaralar iyileşmeden durumu doktorun iletmesi gerekir.

İmplant Üstü Protezi Zararları Var Mıdır?

Dikkatsiz ya da yetersiz uygulamalar yapıldığında implant üstü protezler çeşitli komplikasyonlara eden olarak hastaya zarar verebilir. Bu gibi durumlarda hastanın ağız enfeksiyon kapar ve hasta hem implantını hem de ağzındaki sağlıklı kemik dokusunu yitirir. Bu gibi sorunlarla karşılaşma istemiyorsanız doktor seçimine dikkat etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.