Sağlık Bilgi Kaynağı

İmplant Destekli Protezler

0 691

İmplant, ağızda eksik olan dişlerin yerine,  titanyum metalin çene kemiğine yerleştirilmesi ve yerleştirilen metalin üzerine, özel hazırlanmış dişlerin bütün fonksiyonlarını yerine getiren maddeler yerleştirilmesi işlemidir.   İmplant destekli protezler,

  • Hareketli protezler
  • Hareketsiz sabit protezler

Olmak üzere iki farklı çeşittir.

Harekeli Protezler

Hareketli protezler,  İmplant üstü hareketli protezlerde implant ile desteklenmektedir. Hiç dişi bulunmayan kişilere uygulanan hareketli protezler,  çene kemik yapısının sağlam olması durumunda implant destekli olarak yapılmaktadır. Sağlam çene kemiğine monte edilen birkaç titanyum elementinin üzerine Total protez gibi yerleştirilerek kullanılmaktadır.

Bunlara hareketli protezler denilmektedir.  Hiç dişi olmayan kişilerde uygulanan hareketli protezler,  çenenin yapısına ve büyüklüğüne bağlı olarak altta ve üstte olmak üzere toplam 4 veya 6 metalin çene kemiğine yerleştirilmesi ve onun üzerine ise, hareketli protez yapılması işlemidir.

Hareketsiz Sabit Protezler

Hareketsiz sabit protezler, ağız içinde eksik olan dişlerin yerine takılan Titanyum madeninin üzerine yerleştirilen protezlerdir. Bunlar takılıp çıkarılabilen özellikte değildir. Dişlerin her biri gibi hareketsiz kullanılmaktadır. İlgili Link: Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

İmplant Üstü Protezlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant üstü protez demek çene kemiğine yerleştirilen titanyum metalinin üzerine yerleştirilen diş işlevi gören maddelerdir. Bu protezler sabit veya hareketli olarak yapılabilmektedir.

İmplant uygulaması,  yapıldıktan sonra her konuda olduğu gibi bunlarda da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.  İmplant yapıldıktan sonra özellikle,  sigara ve tütün ürünü maddeler yaranın iyileşmesini zorlaştırdığı için bu konuda sıkıntı yaratmaktadır.

Anestezi yapılarak takılan implantlarda mutlaka hekimin tavsiyelerine uymak ve birkaç saat hiçbir şey çiğnememek gerekmektedir.  Olası bir gevşeme ya da sallanma durumunda mutlaka doktoru arayıp durumu bildirmek gerekir.

Sert maddeleri kırmak,  çiğnemek,  gece uykuda diş gıcırdatma gibi sorunlar varsa bu alışkanlıkların bir an önce bertaraf edilmesi gerekmektedir.  İmplantların temizliği konusunda mutlaka diş hekiminin tavsiyeleri olacaktır.

Ancak normal koşullarda bir diş temizliği yapılması da bunun için yeterli olacaktır.  Düzenli Diş fırçalamak gibi ve zaman zaman diş ipi kullanmak gibi ekstra bakım ürünleri kullanmak gerekmektedir.  İmplant yapıldıktan sonra ağız içi temizliği,  biraz daha fazla titizlikle yapılması gerekir. İlgili Link: İmplant Üstü Protezler Hakkında Merak Edilenler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.