Sağlık Bilgi Kaynağı

İlkyardım Nedir Nasıl Yapılır?

0 21

Herhangi bir kaza veya hayati tehlike söz konusu olduğunda, olay yerine sağlık ekipleri gelene kadar, olayın ağırlaşmaması veya hayat kurtarmak için saha araç ve gereçleri kullanılarak ilaçsız ilk yardım yapılır. Hayatın her alanında ilk yardım gerekli olabilir. Bu nedenle bu sorunun farkında olmak ve bilinçsiz müdahalelerden kaçınmak gerekir.

İlk Yardım Nasıl Yapılır? Önemi Nedir?

İlk yardımın birincil amacı, ölüm riskini ortadan kaldırmak ve mağdurun hayati işlevlerinin hayatta kalmasını sağlamaktır. Acil yaralanma gibi ilk yardım kapsamındaki müdahaleler, ilk yardım konusunda eğitim almış bir kişi tarafından yapılmalıdır. İlk yardım, doğru ve bilinçli bir şekilde uygulandığında, yaralanmanın etkisini büyük ölçüde azaltır ve bu kritik zamanlarda büyük önem taşıyan yaşamı tehdit eden durumların ağırlığını ortadan kaldırır. Zamana karşı yarışta önemlidir. Öngörülemeyen durumlarla başa çıkmak için her zaman hazır ve kolay erişilebilir bir ilk yardım çantasına veya yeterli malzemeye sahip bir sete sahip olmak son derece önemlidir.

İlk Yardım Eğitimi Nasıl Alınır?

İnsanlar yaşamları boyunca hem kendileri hem de başkaları için ilk yardım gerektiren durumlarla karşılaşabilirler. Zamanında ve uygun şekilde yapılan ilk yardım prosedürleri, yaralı bir kişinin hayatını kurtarabilir. Bu nedenle birçok tesis, personel adaylarına işe alım sürecinde ilk yardım sertifikası alma zorunluluğu sunmaktadır. Günümüzde bu sertifikayı almak zor değil. Birçok tıp merkezi Sağlık Bakanlığı onaylı ve ilk yardım eğitimi statüsüne sahiptir. İlk yardım eğitimi sırasında teorik ve pratik eğitim verilir, ardından gerekli sınavları geçme şartı aranır. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olanlara ilk yardım sertifikası verilmektedir.

İlk yardım sertifikasına sahip olmanın yanı sıra bu sertifika da gereklidir. İş ve İş Güvenliği Kanunu hükümlerine göre tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ilkyardım sertifikasına sahip personel bulundurulması zorunludur. İşin niteliği “düşük tehlike” kategorisinde ise her 20 çalışandan birinin ilk yardım sertifikası olması gerekiyor. Öte yandan, yapılan işin niteliğinin “tehlikeli” olduğu tespit edilirse, her 15 çalışandan birinin ilk yardım sertifikası vardır.

Kimler İlk Yardım Yapabilir?

İlk Yardım Yönetmeliğine göre; İlkyardım eğitimine ilköğretim düzeyinde 18 yaşını doldurmuş ve hayat kurtarmak isteyen herkes katılabilir. 18 yaş sınırı, reşit olma yaşı olup, ilköğretimden mezun olma şartı, kişinin okuryazarlık şartlarına göre belirlenen bir koşuldur. Günümüzde özellikle; Çocuklu ebeveynler, okullardaki öğretmenler, profesyonel antrenörler, sporcular veya spor antrenörleri de bu eğitimden kendini sorumlu hisseden ve ilk yardım sertifikası alan kişiler arasındadır. Ancak sağlık personelinin bulunduğu aşırı kalabalık iş yerlerinde ilkyardım eğitimi almak kanunen zorunludur. Herhangi bir kaza veya hayati tehlike durumunda, olaya karışan kişinin geçerli bir ilk yardım sertifikasına sahip olması gerekir. Aksi takdirde eğitimsiz bir kişinin mağdur veya hastaya müdahalesi mevcut durumu kötüleştirebilir veya ölüme yol açabilir.

İlkyardım Yönetmeliği
İlkyardım Eğitimi

İlk Yardım Kuralı Nedir?

  • Temel ilk yardım kuralları ABC şeklinde sıralanabilir. Bu işlemler şunlardır:
  • Havayolunun patolojik durumunun değerlendirilmesi (A; hava yolu)
  • Solunum hızının değerlendirilmesi (B; solunum)
  • Dolaşımın değerlendirilmesi (C; dolaşım)

Bir kişinin hava yolunun tıkanması, solunum alışkanlıklarının bozulması, kalp durması ve kan akışının bozulması kişinin dakikalar içinde ölümüne neden olabilir.

Ofis ve İşyerlerinde İlk Yardım Hangi Durumlarda Gereklidir?

İlk yardıma her yerde olabileceği gibi ofislerde ve iş yerlerinde de herkes ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda hasta veya yaralı ile hemen müdahale etmesi gereken kişi veya kişiler bulunmalıdır. Ciddi bilgi ve uygulama gerektiren ilk yardım, ofis ortamında beklenmedik ve tehlikeli durumlarla baş etmede hayati önem taşır. Bu tür durumlarla uğraşırken, bir veya daha fazla ilk yardım çantası kolay erişilebilir bir yerde olması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.