Sağlık Bilgi Kaynağı

İlik Bağışı Nedir

0 607

Dünya genelinde her gün binlerce kişi çeşitli kanser türüne yakalanmaktadır. Her ne kadar kemoterapi, radyoterapi ve benzeri tıp yöntemleri ile tedaviler uygulansa da bunların yeterli olmadığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca sadece kanser değil kaza sonrası omurilik felci gibi durumlarda da yapılan tedaviler sonuç alınmadığı durumlar meydana gelmektedir. İşte bu noktada son yıllarda ilik nakli ile çözüm yolları bulunmaktadır. İlik nakli sayesinde çok daha etkin sonuçların alınabileceği yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

 

İlik Bağışı Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

İlik bağışı için gönüllü kişiden ilik ve kan örneği alınması gereklidir. Yapılan testler sonucunda gönüllünün bu işlem için uygun olduğu tespit edildikten sonra işlemin gerçekleştirilebilmesi için adımlar atılır. Tam anestezi altında yapılan bu işlemde özel iğneler yardımıyla kemiğe girilir ve buradaki ilik çekilir. Alınan ilik, özel bir makinede filtre edildikten sonra hasta olan kişiye damar yolu ile nakledilir. Kök alım işlemi sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez ve yaklaşık 1 ile 2 saat arasında süren bir işlemdir. İlgili Link : Organ Bağış Kartı Nasıl Alınır?

 

İlik Bağışının Önemi

 

İlik bağışı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Burada önemli nokta gönüllü diğer bilinen adıyla donörden alınan iliğin hastayla uyumlu olmasıdır. Eğer uyumluysa hemen nakil işlemi yapılır ancak uyumlu olmazsa kemik iliği bankasında saklanmaktadır. Dünya genelinde on binlerce donörün ilikleri ve kanı özel soğutucularda saklanmakta olsa da her ilik her kişiye uyumlu olmadığından olabildiğince çok kemik iliği toplanması önem arz etmektedir.

 

Kemik iliği nakli sayesinde hastalıklarından kurtulanların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Genelde aile bireyleri arasında ilik uyumu fazla olmakta birlikte çeşitli nedenlerden dolayı naklin gerçekleşemediği durumlar da olmaktadır. Bu nedenle donörlere ihtiyaç her zaman vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.