Sağlık Bilgi Kaynağı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

0 728

idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu astarının zarar görmesiyle meydana gelen hastalıktır. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalık neticesinde şiddetli ağrı, idrardan kan gelmesi ve çok sık idrara çıkma şikâyetleriyle ortaya çıkar.

Eğer tedavi edilmezse hastalık böbreklere yayılır ve çok ciddi sorunlara yol açabilir. Daha çok kadınlarda görülmesinin sebebi, idrarı idrar yoluna taşıyan sistemin kadınlarda erkeklerdeki sisteme göre daha da kısa bir yapı sergilemesinden kaynaklanır. Yanı bu sebepten mikroplar kadınların idrar yoluna daha kolay ulaşırlar.   İlgili Link :  Kanser Belirtileri Nelerdir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu, idrarı meydana getirir ve depo eder. Normal şartlarda idrarda bakteri bulunmaz. Ancak idrar yoluna bakteri girmesi halinde enfeksiyona neden olur. En sık görülen idrar yolu enfeksiyonu sistittir. Hastalığın belirtileri arasında; idrar yaparken ağrı, kasık bölgesinde şişlik ve ağrı, çok sık idrara çıkma, belde ağrı, bulanık, kokulu ve kanlı idrar yer alır.  Bu belirtilere rastlanıldığı zaman hastalık ilerlemeden bir hekime başvurulmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur ?

Kadınlarda idrar yolları çok küçük bir kanalla açıldığından mikrop kapması daha kolay gerçekleşir. Özellikle genital ve anüs bölgesinde bulunan bakteriler idrar kanalına kolayca yayılır. Metabolizmanın güçsüzleştiği durumlarda bu durum daha sık olur.

Aynı zamanda cinsel ilişki ve ortak kullanım alanları da enfeksiyonun nedenleri arasındadır. Bu hastalıktan korunmak için bolca sıvı tüketilmeli, cinsel birliktelik öncesi ve sonrası idrara çıkmalı, kadınlar vajina temizliğine dikkat etmeli ve idrarı çok tutmamalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi 

İdrar yolu enfeksiyonunda ilk tedavi antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotik çoğu hastada işe yaramaktadır. Fakat bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora gidilmelidir ve doktor onaylı ilaç alınmalıdır. Ağrıyı dindirmek için ağrı kesiciler kullanılabilir. Antibiyotiğin işe yaramadığı vakalarda çeşitli idrar testleri yapılarak ona göre tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.