Sağlık Bilgi Kaynağı

İdeal Tansiyon Aralığı Nedir?

0 538

Çağımızda pek çok insan tansiyon problemiyle baş etmeye çalışıyor. Sıkça yaşanan tansiyon problemleri aslında kan basıncının değer olarak düşmesi veya yükselmesi ile ortaya çıkar. Bu açıklamayla beraber, tansiyon aynı zamanda atardamarların içindeki kan basıncı olarak da tabir edilebilir. Kalp kası kasıldıkça atardamarlara kan pompalanması gerçekleşir. Bu esnada bir basınç ölçülür. Sistolik basınç adı verilen bu basınç kalp kası gevşediğinde ortaya çıkar.

Kalp kası gevşer ve kan damarda durur. Bu esnada ise diastolik basınç ölçülür. Bu ölçüler sonucunda kişinin tansiyon değerlerine bakılır. Tansiyon ölçülerinin ideal olması halinde herhangi bir sorun gözlenmezken tansiyon değerinin olması gerekenin altında veya üstünde olması halinde bazı problemler ortaya çıkar. Tansiyon problemine yatkın olan kişilerde diğer ciddi rahatsızlıklar da tetiklenebilir. Bu nedenle herkesin ideal tansiyon oranını bilmesi ve bu konuda önlem alması gerekir.

 

Olması Gereken Tansiyon Değeri

 

İdeal tansiyon dendiğinde net bir aralık söylemek pek de mümkün değildir. İnsan vücudu değişken bir yapıdadır ve her insanın vücut sistemi ideal tansiyon aralığı olarak da değişkenlik gösterir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ideal tansiyon değerinin kabul edilen bir ortalaması vardır. Bu ortalama değere göre büyük tansiyon 120-130 olabilirken, küçük tansiyon değeri 70-90 aralığında olabilir. Normal kabul edilen bu değerlerin kişiden kişiye değiştiği unutulmamalıdır.

Çocuk ve gençlerde küçük tansiyonun düşük olması normal kabul edilebilir. Uzmanlar tarafından genel ortalamada ideal kabul edilen değerler şunlardır: Normal tansiyon değerleri; büyük tansiyon 12 iken küçük tansiyon 8’dir. Yüksek tansiyon değerleri; büyük tansiyon 13,5 iken küçük tansiyon 8,5’in üzerinde seyreder. Düşük tansiyon değerleri; büyük tansiyon 10 iken küçük tansiyon ise 6’dan azdır.

 

Tansiyon İdeal Değerinde Değilse Ne Olur?

 

İdeal tansiyon değerlerinin olmaması halinde bazı riskler göz önüne alınmalıdır. Düşük tansiyon durumu gözlendiğinde büyük tansiyonun düşüklüğünün önemli olduğu bilinmelidir. Büyük tansiyon durumu ise kişinin büyük tansiyonu 11’den aşağıda olduğunda gerçekleşir. Tansiyon düşüklüğü tıp terminolojisindeki karşılığı “hipotansiyon”ken tansiyon yüksekliğinin ise “hipertansiyon”dur. Tansiyon düşmesi hastada büyük kanama, iç salgı bezi bozukluğu gibi pek çok hastalığın iyileşme sürecinde meydana gelebilir.

Regl döneminde veya fazla sıcak ile seyreden ter kaybında gözlenebilen tansiyon düşüklüğünün devamlı gözlenmesi halinde derhal bir uzman doktora başvurulması gerekir. Zira bu normal bir durum değildir ve başka bir hastalığın habercisi olabilir. Aynı şekilde büyük tansiyon ve küçük tansiyon değerlerinin olması gerektiğinden fazla olması halinde gerçekleşen hipertansiyon da başka bir hastalığa ışık tutuyor olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.