Sağlık Bilgi Kaynağı

Hurma Suyunun Bilinmeyen Faydaları

0 24

Çeşitli faydaları ile günden güne elde edilen ürünler son zamanlarda takdir edilmektedir. Hurma suyu, faydaları ile tanınan ürünlerden biridir. Hurma suyu, insan vücudu için birçok faydası olan ham hurma meyvesinden üretilir. Doğal hurma meyvesinden üretilen hurma suyuz hurmanın hemen hemen tüm faydalarını sunar.

Hurma suyu  herhangi bir sakaroz içermediğinden şeker hastaları için güvenlidir. Hurma suyunun faydaları arasında; stresi ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olan, antioksidan özelliği sayesinde vücudun direncini artıran, kanser ve diğer hastalıklara karşı koruyucu etkisi olan, hamileliği rahatlatan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olması vardır. Hurma suyunun anne sütü üretimini artırmaya ve yaşlılarda mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği söylenmektedir.

Hurma Suyunun Zararları Nelerdir?

Hurma suyunun bilinen birçok faydası ve bazı dezavantajları vardır. Kişiden kişiye değişen bu zararlar arasında görülen etkiler aşırı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Çok fazla hurma suyu tüketmek ishale, deri döküntülerine, astım ataklarına, kilo alımına, hiperkalemiye ve fruktoz intoleransına neden olabilir.

Hurma Suyu Bebekler İçin İyi Mi?

Tamamlayıcı beslenme döneminde hurma suyu alımında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bebekler çok fazla hurma suyu içmemelidir. Bu nedenle, ölçülü kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Önlem olarak hurma suyu kullanmak ve tüketmek için doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine bebeğiniz için uygun dozu da belirleyebilirsiniz.

Hurma Suyu Şişmanlatır Mı?

Hurma suyunun kilo alıp almaması size kalmış. Hurma suyunun aşırı tüketimi ve yanlış  kullanımı  kilo alımına veya iştahın artmasına neden olabilir. Bu nedenle hurma suyunu çok fazla tüketmeden ölçülü tüketmelisiniz. Tıpkı hurma suyu gibi düzenli ve dengeli bir şekilde hurma meyvesi de tüketmek de vücuda gerekli faydaları sağlayacaktır.

Hurma Suyunun Doğuma Olumlu Bir Etkisi Var Mıdır?

Hamileler için hurma suyu kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte, her üründe olduğu gibi, çok fazla hurma suyu içmek, özellikle hamile kadınlar olmak üzere birçok insan için olumsuz etkilere sahiptir. Bu konuda doktor tavsiyesi üzerine düzenli ve dengeli hurma suyu alımının hamilelerde doğumu kolaylaştırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sorunsuz bir doğum için doktorunuza danışarak hurma suyu içmelisiniz.

Hurma Suyu
Hurma Suyu Şişmanlatır Mı

Hurma Meyvesinin İnsan Bedenine Yararları

Yaşlılık hastalıklarını, damar sertliğini ve kolesterolü yok eder. Damarları yumuşatıcı etkisi vardır. Özellikle Arap ülkelerinde yaşayan insanlarda hurma nedeniyle kolesterol, kalp-damar hastalıkları ve kanser  oranları çok düşüktür. Hurmanın  en önemli faydalarından biri de çağımızın hastalıklarını önleyici etkisidir. Potansiyel sağlık yararları ve çok sayıda temel besin içermesi, hurmayı ideale yakın bir gıda yapar. Hurma şeker, protein, lif ve yağın yanı sıra 15  mineral ve C, B1, B2, niasin ve A vitaminleri içerir. Hurma, florür gibi diş çürümelerini önleyen mineraller ve selenyum içerir, bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser önleme işlevine sahiptir.

Hurma,  sağlıklı ve dengeli bir insan vücudu için  10’dan fazla önemli unsuru içerir. Bu nedenle bugün bilim adamları, insanların ancak hurma ve suyu ile uzun yıllar yaşayabileceğini iddia etmektedirler. Hafıza kuvvetlendirici etkisi bu tezleri güçlendirmektedir. Hurma, bağırsakta bir tür A vitaminini dönüştürür. Ayrıca 15.6 mg beta-karoten içerir. Yakın tarihli bir çalışma, uzun süreli beta-karoten kullanımının demans gibi önleyici faydalar sağlayabileceğini buldu.

İlgili Link: Çemen Otu Nedir? Çekenin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Anti-kanser özelliği ile altın değerindedir. Hurma lif açısından zengindir (yüzde 6.518). Ağırlıklı olarak hurma yiyen bedevi Arapların kanser ve kalp hastalığı riski daha düşüktür. Araştırmalar, lif açısından zengin yiyecekler yemenin kolon kanseri, meme kanseri ve rahim kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Hurma ayrıca beta-karoten açısından da  zengindir. Beta-karoten, hücrelere saldıran molekülleri kontrol ederek kanser önleyici özelliklere sahiptir. Yüksek besin değerlerine ek olarak, çeşitli araştırmalar hurmanın antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Antioksidanların kanser, ateroskleroz ve yaşlanmayı önlemede faydalı olduğu bilinmektedir. Depolama sırasında bozulmaya meyilli olan diğer meyvelerin aksine, hurma soğukta muhafaza edildiğinde antioksidan konsantrasyonları artar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.