Sağlık Bilgi Kaynağı

Huntington Hastalığı Tedavisi 

0 623

Beynin ilerleyen parçalarının dejenere olması sonucu Huntington hastalığı oluşur. Huntington hastalığı genetik bir hastalık olmasından dolayı nesilden nesle aktarılan bir hastalık olmuştur. Huntington hastalığı zihin üzerinde büyük bir etkiye sebep olduğundan dolayı kişinin fonksiyonları ve yetenekleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Düşünme, hareket etme ve zihinsel bozukluklar Huntington hastalığının bir sonucudur. Hastalık ilerledikçe bu işlevleri gerçekleştirmek daha da zor bir hal alır. Tedavisi pek mümkün olmayan bir hastalıktır. Fakat bazı şeyler yapılarak hastalığın ilerlemesi biraz olsun durdurulabilir. Dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken bir hastalıktır. Daha çok ileri yaştaki insanlarda Huntington görülme olasılığı çok daha yüksek olur.

Huntington Hastalığının Nedenleri Nelerdir? 

Bu hastalık genetik faktörlü bir hastalıktır. Genlerde oluşabilecek tek bir değişiklik dahi Huntington hastalığı oluşumuna sebep olacaktır. Bu hastalık bir gende meydana gelen kalıtsal bozukluk sonucu oluşur. Bu hastalık dominant ve otozomal bir hastalık olmaktadır.

Vücudumuzda yer alan her genin 2 kopyası bulunur. Sadece cinsiyet genlerinin tek bir kopyası vardır. Vücutta bir gen dahi arızalı ise o gen diğer kopya ile çocuklara ya da torunlara geçmektedir. Bu durumun olma olasılığı yarı yarıya bir orana sahiptir. Huntington hastalığının en büyük nedeni genetik faktördür. Genetiğin bozulması sonucu bu hastalık kendini göstermeye başlar. Bir süre sonra da ilerleme gösterir. İlgili Link:  Sağlık Vakıfları Ve Adresleri

Huntington Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Genetik faktörlü ve zihinsel bir hastalık olan Huntington hastalığını tedavi etmek pek mümkün bir durum değildir. Hastalıktan tamamen kurtulmak imkânsız olsa da bazı belirtileri azaltmak mümkündür. Pek çok tedavi yöntemi bir arada uygulandığı zaman biraz olsun cevap görmek mümkündür. Genetiği etkileyen ilaçların kullanımı ile de değişiklik görmek mümkündür.

Bazı ilaçlar birkaç belirtiyi düzeltirken pek çok belirtiyi de kötü yönde etkilemektedir. Bu sebeple doktor kontrolünde ilaç kullanımı şarttır. Tedavi süreci doktor takibinde olmalı ve sık sık gözden geçirilmelidir. Huntington hastalığında psikiyatrik tedavi de çok önemlidir. Zihinsel bir bozukluk meydana çıkaracağı için psikiyatrik tedaviler ile hastalıkta ilerleme ve algıların açılması gibi durumlar oluşabilir. İlgili Link: Beyin Metastazı Belirtileri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.