Sağlık Bilgi Kaynağı

Histerektomi Ameliyatı ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Mümkün

0 680

Histerektomi Ameliyatı , kadınlarda rahim alınma işlemidir. Sadece özel durumlarda yapılması gereken bu işlem, yapılacak kişi için oldukça zorlu olabilir. Bu yüzden uzman jinekologlar, hastanın direk bu ameliyatı olmasını değil, başka tedavi yöntemlerini denemesini istemektedirler.

Histerektomi Nedir?

Histerektomi, kadınların rahminin alınması gerektiğinde yapılması gereken işleme verilen isimdir. Jinekologlar tarafından hiçbir zaman ilk çare olarak görülmez. Çünkü; Bir kadının rahminin alınması hem fiziksel açıdan, hem de psikolojik açıdan bazı problemler doğurabilir.

Rahim, kadınların vücudunda bulunan bir bölgenin adıdır. Bir kadın, hamile kaldığında bebeğin geliştiği ve içeride kaldığı bölgeyi rahim oluşturmaktadır.

Aynı zamanda kadın doğum yaparken rahmin yapısında bulunan düz kaslar kasılarak doğumun daha kolay olmasını sağlamaktadır. Hamilelik durumunun haricinde de her ay düzenli olarak adet kanamasını oluşturun tabaka, rahmin iç duvarlarıdır. İlgili Link :  Meme Kistleri Nasıl Tedavi Edilir

Histerektomi, 3 farklı türde olmaktadır. Her türünde rahim alma işlemi gerçekleşmektedir fakat, rahmin alınan parçaları değişiklik gösterdiği için farklı operasyonlar olarak tanımlanmaktadır. Total Histerektomi olarak bilinen hastalık, sadece rahim ve rahim ağzının alınması işlemidir. Ama olağanüstü durumlarda yumurtalık ve fallop tüpleri de alınabilir.

İkinci tür, Radikal Histerektomi olarak bilinmektedir. Bunda rahim, rahim ağzı ve fallop tüpleri alınır. Fakat bazı özel durumlarda yumurtalıklar, doku ve pelvik lenf düğümlerinin de alındığı bilinmektedir. Kadınlarda Histerektomi’nin üçüncü türü olan Kısmi Histerektomi, sadece rahimin vücuttan alındığı bir işlemdir. Ayrıca rahimin alt tarafında bulunan rahim ağzı alınmaz ve vücutta bırakılır. İlgili Link: Rahim Genişlemesi Nedir?

Histerektomi, kadın hastalıkları arasında yer alan ve çok sık yapılan bir ameliyattır. Rahimi ameliyatla alma işlemine Histerektomi adı verilmektedir. Bir kadının Hiserektomi ameliyatı geçirmesi için; Myomlar, Endometriozis, anormal kanama, rahim sarkması ve rahim kanseri problemlerinden birine sahip olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak eğer bir kadın, rahim ağrısı için tedavi gördüyse ve bu ağrılar dinmediyse de Histerektomi ameliyatı olmalıdır.

Histerektomi Sonrası Süreç

Histerektomi ameliyatı olduktan sonra bir hasta, 2 – 3 gün hastanede gözetim altında tutulduktan sonra herhangi bir problem yoksa taburcu edilir. Ama taburcu edilmek tedavi sürecinin bittiği anlamına gelmez. Ameliyattan sonra dokuların tam anlamıyla iyileşme süreci yaklaşık 6 hafta sürmektedir. Ameliyattan sonraki ilk 6 haftada bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde ameliyat olan hastanın bazı rahatsızlıklar yaşaması muhtemeldir.

1-İlaç Kullanımı

Çoğu ameliyattan sonra olduğu gibi Histerektomi ameliyatı sonrasında da ameliyatı gerçekleştiren doktor tarafından bazı ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar, ameliyattan kaynaklı olarak oluşabilecek ağrıları azaltmak ve iyileşme sürecini kısaltmak için verilmiştir. Bu ilaçların aksatılması, hastanın sağlığına zarar verebilir.

2-Doktor Kontrolü

Ameliyatlı hasta, ameliyat olduktan 10 gün sonrasında doktor kontrolüne gitmelidir. Özel durumlar var ise, doktor tarafından bu kontrol süresinde değişiklik yapılabilir. Ameliyat sırasında kullanılan dikişler yeni nesil eriyen dikişlerden değilse, ilk doktor kontrolünde alınacaktır. Bu evrede hasta, yavaş yavaş iyileşmeye başlamıştır. Eğer doktor iyileşme durumundan memnun değilse, bir kontrol daha isteyebilir.

3-Su İle Temas Etmek

Su dolu bir küvet, havuz ve deniz gibi ortamlara girilmemelidir. Girildiğinde bazı sıkıntılar olabilmektedir. Ameliyattan sonra 6 hafta geçmiş olsa bile bu gibi işlemleri yapmak için öncelikle doktor izni gereklidir.

4-Banyo Yapmak

Ameliyatta sonra evine giden bir hastanın banyo yapmasında herhangi bir sorun yoktur. Fakat, banyo yaparken ameliyatlı bölgeye fazla su değdirmemeye ve ıslak bırakmamaya özen gösterilmelidir. İyileşme süreci olan 6 hafta tamamlanıncaya kadar bu durum, en önemli konulardan biridir.

5-Cinsel İlişkiye Girmek

Ameliyat olan kadının 6 ila 8 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemesi ve vajen içerisine bir şey girmesini engellemesi gerekir. Enfeksiyon kapmamak için bu duruma dikkat edilmelidir.

6-Ağırlık Kaldırmak

Ameliyat yapılırken vücutta kesikler açılmasından dolayı Histerektomi ameliyatı geçiren bir kadının kesinlikle ağırlık kaldırmaması gerekmektedir. Ağırlık kaldırılırsa daha iyileşme sürecinde olan yaralar ya kanayacak ya da yırtılacaktır. Bu durumlar da iyileşme sürecini bir hayli uzatacaktır.

7-Araba Kullanmak

Araba kullanılırken oluşan sarsılmalar, yeni ameliyat olan bir kadın için tehlikelidir. Eğer kadının araba kullanması gerekiyorsa en azından birkaç hafta beklemesi ve kullanmadan önce her ihtimale karşı doktoruna sorması gerekmektedir.

8-Spor Yapmak

Histerektomi ameliyatından sonra yürüyüşler yapmak vücuda iyi gelecektir. Ama, yürüyüşler oldukça yavaş ve az olmalıdır. Normal bir insan gibi spor yapmak, ameliyat dikişleri açısından zararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.