Sağlık Bilgi Kaynağı

Hiperhidroz Nedir?

0 46

Hiperhidroz, anormal derecede nitelendirilen aşırı terleme durumudur. Bu terlemenin ısıyla ya da egzersizle ilintisi yoktur. Kişiler o kadar çok terleyebilirler ki giysiler ıslanabilir ya da terler ellerden akabilir. Bu tarz bir terleme günlük aktivitelerin bozulmasına, sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilir.

Hiperhidroz aşırı terleme tedavisinde başlangıçta reçeteli antiperspirantlar kullanılabilir. Terleme önleyiciler fayda sağlamazlarsa farklı ilaçlara tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Şiddetli seyreden vakalarda ter bezlerinin çıkarılması ya da aşırı ter üretiminden sorumlu olan sinirlerin çıkarılması için ameliyat önerilebilir.

Hastalıkla ilgili olarak çoğu kez altta yatan bir neden vardır. O neden bulunur ve tedavi edilir.

Hiperhidroz Aşırı Terleme Belirtileri

Pek çok kişi; sıcak bir ortamda, egzersiz esnasında, endişeli ya da stresli olduğu anlarda terler. Fakat hiperhidrozda yaşanan aşırı terleme bu tür normal sayılan terlemeden çok farklıdır. Normal terlemeyi oldukça aşmaktadır.

Çoğunlukla elleri, ayakları, koltuk altı ve yüzü etkileyen hiperhidroz tipi, haftada en az bir defa aşırı terlemeye sebep olur. Terleme çoğunlukla vücudun her iki tarafında da görülmektedir.

Aşırı terleme olması kimi zaman ciddi bir duruma işaret edebilir.

Eğer ağır terleme durumuna baş dönmesi, göğüs ağrısı ya da mide bulantısı gibi semptomlar eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Aşağıdaki durumlar yaşanıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

 • Terleme günlük rutini bozuyorsa
 • Terleme duygusal sıkıntıya ya da sosyal çekilmeye sebep oluyorsa
 • Ani şekilde normalden daha fazla terleme yaşanıyorsa
 • Görünür bir sebep yokken gece terlemesi yaşanıyorsa

Hiperhidroz Aşırı Terleme Nedenleri

Terleme, vücudun kendisini serinletme mekanizmasıdır. Vücut ısısı yükseldiğinde, ter bezleri sinir sistemi tarafından tetiklenirler. Terleme normalde daha çok avuç içlerinde ve gerginken ortaya çıkar.

Hiperhidroz Aşırı Terleme Sebepleri
Hiperhidroz Aşırı Terleme Belirtileri

En yaygın hiperhidroz formu primer fokal (esansiyel) hiperhidrozdur. Bu tipte, ter bezlerini uyaran sinirler sıcaklık artışı ya da fiziksel aktivite olmadan aşırı aktif hale gelirler. Stres ya da sinirlilik faktörleri durumu daha da kötüleştiren faktörlerdir. Bu tipte etkilenen yerler çoğunlukla avuç içleri, ayak tabanları ve bazen de yüzdür.

Bu tip hiperhidroz tıbbi bir nedene sahip değildir. Kalıtsal bir bileşen olabilir. Yani kişinin aile geçmişinde yer alıyordur.

İkincil hiperhidroz ise aşırı terlemenin tıbbi bir neden bağlı olmasıdır. Daha az yaygınlığa sahiptir. Bu tipte vücudun her yerinde terleme meydana gelebilir. Ağır terlemeye sebep olabilecek durumlar şunlardır: İlgili Link: Aşırı Terleme Nasıl Önlenir

 • Diyabet
 • Menopoz kaynaklı sıcak basması
 • Tiroid problemleri
 • Düşük kan şekeri
 • Bazı kanser türleri
 • Kalp krizi
 • Sinir sistemi bozuklukları
 • Enfeksiyonlar

Opioid içeren bazı ilaçlar da ağır terlemeye neden olabilirler.

Hiperhidroz Aşırı Terleme Tedavi

Eğer aşırı terlemeye altta yatan tıbbi bir sorun etki ediyorsa, öncelikli olarak bu sorun tedavi edilir. Eğer altta yatan net bir sebep bulunamazsa o zaman tedavi aşırı terlemeyi kontrol altına almak şeklinde devam eder. Kimi zaman tedaviler kombinasyon şeklinde denenebilirler. Ayrıca terleme durumu tedaviyle iyileşse bile tedavi sonrasında yeniden tekrarlayabilmektedir.

Hiperhidroz tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Reçeteli terlemeyi önleyici ilaçlar

Kişilere alüminyum klorür ile tedavi için bir ter önleyici reçete edilebilir. Kullanılan ürün göz ve cilt tahrişine neden olabilmektedir. Çoğunlukla yatmadan evvel etkilenmiş olan cilde uygulanır. Uyanıldığında ise ürün göze kaçırılmadan yıkanır. Cildi tahriş olan kişilere hidrokortizon kremi yardımcı olabilir.

 • Reçeteli kremler

Yüzün ve başın etkilendiği hiperhidroz tedavisinde glikopirolat içeren reçeteli bir kremden fayda sağlanabilir.

 • Sinirleri engelleyici ilaçlar

Oral ilaçlardan bazıları, birtakım sinirlerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren kimyasalları bloke ederler. Bu sayede terleme azaltılabilir. Olası yan etkiler mevcuttur. Ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunları olası yan etkiler arasındadır.

 • Antidepresanlar

Depresyon nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar terlemeyi azaltmada etkilidirler. Buna ek olarak hiperhidrozun kötüleşmesine neden olan kaygı sorununu azaltmada da yardımcı olabilirler.

 • Botulinum toksin enjeksiyonları

Terlemeye sebep olan sinirlerin geçici olarak bloke edilmesini içerir. Cilt öncelikli olarak buzla soğutulur ya da uyuşturulur. Vücutta etkilenen bölgelere göre enjeksiyon ihtiyacı ortaya çıkar. Her etkilenen bölge için birkaç enjeksiyon gerekir. Tedavinin etkileri 6 ila 12 ay kadar sürer. Sonrasında tedaviyi tekrarlamak gerekir. Ağrılı bir tedavi olabilir ve bazı insanlarda tedavi edilen alanlarda geçici kas zayıflığı meydana gelebilir. İlgili Link: Aşırı Terleme Çözümü

Hiperhidrozla ilgili diğer tedaviler şunlardır:

 • Mikrodalga tedavisi

Terapi şeklinde tanımlanan tedavide mikrodalga enerjisi veren bir cihaz kullanılır. Bu cihazla ter bezleri bloke edilir. Tedaviler üç ay arayla yapılır ve 20 ila 30 dakikalık iki seans içerir. Olası yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkiler arasında cilt hissinde değişiklik ve birtakım rahatsızlıklar yer alır. Pahalı olabilen bir terapidir ve yaygın değildir.

 • Ter bezinin çıkarılması

Kişiler yalnızca koltuk altlarında aşırı terleme yaşıyorlarsa bu durumda ter bezlerini çıkarmak fayda sağlayabilir. Eğer diğer tedavilerden bir yanıt alınamadıysa minimal invaziv ile birlikte bu teknikten faydalanılabilir.

 • Sinir cerrahisi (sempatektomi)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.