Sağlık Bilgi Kaynağı

Hamilelikte Beden Temizliğine Dikkat Edin

0 666

Hamilelik, kadının hassas olduğu bir dönemdir. Ruhen ve bedenen hassas olan kadın, kendisinde rahatsızlığa veya hastalığa sebebiyet verecek şeylerden sakınması lazımdır.

Hamile olsun olmasın herkesin beden temizliğine dikkat etmesi ve her gün özen göstermesi gerekir. Hamile bayanlar ise, normal bir durumda değillerdir. Bu yüzden daha fazla dikkat etmelidirler. Aksi halde sonucu daha ağır olabilir.

 

Hamilelikte Temizliğe Neden Özel Olarak Dikkat Gerekir?

 

Beden temizliği kişinin mikrop kapmaması açısından da önemlidir. Sık sık yapılmalı ve dikkat edilmelidir. Mikrop kapıldıktan sonra oluşan hastalıkların tedavisi için, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılır. Fakat hamileler mikrop ve bakteriden dolayı tedavi olacağı süreçte sıkıntılar çekebilir.

 

Bazı ilaçlar, özellikle antibiyotik türleri hamilelerin sağlığı açısından iyi olmadığı için, hamile bayanlar kendine dikkat etmeli ve sık sık beden temizliği yapmalıdır. Bunun aksi sıkıntılara yol açar ve hastalılığının ilerlemesine sebep olur.

 

İlgili Link : Hamilelik Döneminde Bilinen 7 Yanlış Bilgi

 

Hamilelikte Diş Temizliği

 

Hamile olan bayanlar iki canlı oldukları için daha çok vitamin ve mineral kaybederler. Bu yüzden  hormon ve vitamin değerleri sık sık değişiklik gösterebilir. Özellikle kalsiyum eksikliği olabileceğinden dolayı, diş ve ağız problemleri oluşabilir.

Bu yüzden kullanılan vitaminlerin yanı sıra, ağız ve diş sağlığına ve bakımına önem vermelidir. Her doğumdan sonra diş kaybı yaşayan kadınlar, hamilelikten itibaren ağız temizliğine dikkat ederek önlem almalıdır.

 

Hamilelikte Genital Temizlik

 

Hamile bayanların en çok dikkat etmesi gereken beden temizliğinden birisi de, genital bölge temizliğidir. Öncelikle bol su içerek enfeksiyonlardan kendisini korumalıdır.

Daha sonra genital bölge temizliğine önem vermeli, mikrop ve bakteri oluşumuna sebebiyet vermemelidir. Kendisini doğum süreci bekleyen bir kadın, her türlü temizlik ve bakımına hassasiyet göstererek özen göstermelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.