Sağlık Bilgi Kaynağı

Hamilelik Döneminde Bilinen 7 Yanlış Bilgi

0 719

Hamilelik döneminde her platformdan bilgileri okuyup kafa karıştırmak gibi durumlar herkes tarafından yaşanmaktadır. Bu yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Çünkü okuduğunuz bir bilgi başka bir noktada daha farklı şekilde yazılmaktadır.

Bu durumlarda da yanlışa düşmek olağandır. Hamilelik döneminde kendinize tek bir sayfa belirleyerek birde doktorunuzu dinleyerek tüm hamilelik sürecinizi bu şekilde geçirebilirsiniz. Hamilelik döneminde bilinen 7 yanlış bilgi şu şekildedir; İlgili Link : Hamilelikte Beden Temizliğine Dikkat Edin

 

Hamilelik 9 Ay Boyunca Sürer

 

Her hamile kadının düştüğü yanlışlardan bir tanesi hamileliğin 9 ay boyunca sürmesidir. Gebelik, adet döneminin son gününe kadar eklendiği gibi son adet tarihine de 7 gün eklenir ve içerisinden 3 gün çıkarılır. Bu durumda da son adet döneminden 40 hafta şeklinde doğum tarihi belirlenir. Bu tahminlere göre doğum tarihinin yaklaşık olarak %65’lik kısmı belirlenir. Aynı zamanda erken doğum ve benzeri gibi durumlar yaşandığından dolayı tam 9 ay doldurulmamaktadır.

 

Çok Fazla Yemek Tüketiminden Kaçının

 

Hamilelik döneminde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi çok fazla yemek tüketmektedir. Her şeyden azar azar yiyerek beslenmenizi sağlıklı bir şekilde devam ettirmenizde fayda vardır. Hamilelik sonrasında kilo vermekte de sıkıntı yaşamazsınız.

 

Bebeğin Saçı Varsa Mide Bulandırır

 

Saçlı bebeklerin hamilelik döneminde mide bulandırdığı bilgileri de bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. İlerleyen dönemlerde bebek mideye baskı yapar ve mide bulantıları ortaya çıkar.

 

Uçağa Binmek Düşüğe Neden Olur

 

Gebelik esnasında seyahat kesinlikle tehlikeli ve sakıncalı değildir. Çok uzun süren yolculukları tercih etmek yerine uçak yolculukları en mantıklı olan yolculuklardır. Gidilen noktalarda da hastane ve tıbbi ekipmanların gelişmiş olduğu yerleri tercih etmenizde fayda vardır.

 

Erken Doğan Bebeklerde Sağlık Sorunları Olur

 

Erken doğan bebeklerin yaşamalarında herhangi bir sıkıntı yoktur ve bilinen en büyük yanlıştır. Tam donanımlı ve ekipmanlı hastanelerde bebek sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir.

 

Hamileler X-Ray Cihazından Geçemez

 

Hemen hemen her noktada X-ray cihazları mevcuttur. Bu cihazların gebeler ve bebekler için büyük risk taşıdığı söylenmektedir. Ancak böyle bir durum kesinlikle mümkün değildir.

 

Hamileyken Spor Sakıncalıdır

 

Spor yapmak her an her noktada faydalıdır. Hamilelik döneminde hareketsiz kalırsanız daha sonra ki dönemlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ağır sporlardan kaçınarak daha hafif sporlar yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.