Sağlık Bilgi Kaynağı

Güneş Lekeleri İle Baş Etme Yöntemleri

0 732

Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle ciltte oluşan lekelenmeler de artış göstermektedir. Güneş ışınlarına uzun süreler maruz kalan ciltlerde lekeler oluşmakta ve bu görüntüler can sıkıcı olmaktadır. Daha bronz bir cilde sahip olmak uğruna uzun saatler güneşlenmek ciddi cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Her cilt tipi lekelenmeye müsaittir.

Ancak koyu tenli bir cilt tipine sahip bir kişi, açık tenli bir cilt tipine sahip bir kişiye göre daha az lekelenme ile karşılaşır. Ciltte meydana gelen lekelere her zaman güneş ışınları neden olmaz. Çevresel faktörler, ilaçlar ya da beslenme şekilleri de cilt lekelenmelerinde  güneş ışınları kadar etkilidir. Yüzde, omuzda ya da boyunda güneş lekeleri görülmektedir.

Güneş Lekelerini Engellemenin Yolları

Olumsuz sonuçlara maruz kalmamak adına alınan önlemler sayesinde güneş lekesi oluşumu en aza iner.  Güneş ışınları cildin nem oranını bozmaktadır. Bu nedenle özellikle öğle saatlerinde yani güneşin en yakıcı olduğu saatlerde olabildiğince dışarı çıkmamak gerekmektedir.

Dışarı çıkarken koruyucu güneş kremleri ya da losyonları kullanmak güneş lekelerini önlemektedir. Güneş koruyucu ürünleri belirli aralıklarla tekrarlamak koruyucu ürünlerin etkisini arttırır. Bozulan nem oranını normale döndürmek için de cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanmak gerekir. Bazı ilaçların içerikleri nedeniyle ciltte lekelenmeye neden olduğu bilinmektedir. İlgili Link : Sütün Cilde Faydaları Nelerdir

Güneş Lekeleriyle Baş Etmenin Doğal Yolları

Güneş lekelerinden kurtulmak için illaki kimyasal yöntemler uygulamak gibi bir zorunluluk yoktur. Evde bulunabilecek kolay malzemelerle de doğal karışımlar hazırlanıp güneş lekelerinden kurtulmak mümkündür. Doğal maskeler uygulandığında yan etkilere maruz kalma olasılığı da en aza düşer. Kimyasal ürünler bazı hassas ciltlerde yan etkilere neden olabilir.

Kızarıklıklar, tahrişler ya da daha da olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için doğal yollara başvurmak önemlidir. Doğal yöntemler arasında karbonat maskesi, yoğurt maskesi, sirke ve soğan maskesi yer almaktadır. Hem doğal hem de cilde zarar vermeyen bu tür maskeler güneş lekelerinden kurtulmaya birebirdir.

Yoğurt ile yapılan maskeler

Güneş lekeleri için uygulanan maskelerin en başında yoğurt maskesi yer almaktadır. Yoğurt maskesi oldukça basit ve doğal bir maskedir. 1 tane yumurta akını köpürene kadar çırpıp, içerisine 1,2 damla kadar limon suyu ve 1 yemek kaşığı kadar da süzme yoğurt eklenir. Maske cilde uygulanır ve bir süre sonra cilt temizlenir. Yoğurt ile yapılan bir diğer maske de karbonat maskesidir. 1 yemek kaşığı yoğurda 1 çay kaşığı kadar karbonat karıştırılarak elde edilir.

Sirke ve Soğan Maskesi

Doğal maskelerden etkili olan bir diğeri de sirke ve soğan ile hazırlanan maskedir. Oldukça etkili bir maske özelliği vardır. 1 adet soğan rendelenerek suyu çıkartılır. Soğanın suyuna yarım çay bardağı kadar sirke eklenir ve karıştırılır. Karışım cilde sürülür ve bir müddet sonra yıkanarak temizlenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.