Sağlık Bilgi Kaynağı

Gömülü Diş Ameliyatı

0 737

Dişler insanların hem konuşma ihtiyacını hem de yemeğe ihtiyacını karşılayan en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Dişlerin küçük yaşlardan itibaren düzgün bir şekilde çıkması, ağız sağlığı için son derece önemlidir.

Fakat herhangi bir genetik sebepten dolayı dişler gömülü veya çarpık bir şekilde çıkabilir. Gömülü dişler, dişlerin çıkma zamanı geldiği halde, hatta dişlerin çıkma zamanı geçmesi hallerinde bile dişlerin çene yapısı üzerine çıkmayan durumlardır

Gömülü Dişlerin Ağız ve Çene Yapısına Zararı 

Gömülü dişler Ağız ve çene yapısına oldukça fazla zarar vermektedir. Çene yapısının bozulmasına ve dişlerin sıkıştırılarak alt kısımdan baskı yaptığı için düzgündür mamasına sebebiyet vermektedir. Gömülü dişler çenenin üst kısmına çıkmadığı için alt kısımlarında baskı yaptığı zaman bütün dişleri sıkıştırıyor.

Bu yüzden dişler sıkıştığı için kendilerine ön kısımlarda veya herhangi bir dişin yan kısımlarından çıkarak eğri diş çıkmasına sebep oluyor. Gömülü dişler özellikle insanlarda baş ve kulak ağrısı yapmaktadır. Birçok kişi baş ağrısı şikayetiyle doktora başvurduğu zaman çekilen filmlerin de herhangi bir şey olmadığını görüyor.

İlgili Link : Şeffaf Plak Tedavisi

Gömülü Diş Ameliyatı Nasıl Olur  

Gömülü dişler çene filmi sonucunda iyi bir şekilde ameliyat edilerek alınabilir. Gömülü dişlerin kesinlikle ameliyatla alınması kişinin kişisel sağlığı için son derece önemli bir kavramdır. Ağız ve çene cerrahisi veya ortodontist uzmanı ile gömülü diş ameliyatını sağlıklı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Gömülü diş ameliyatları, çekilen diş filminin sonucu ile birlikte uzmanınız tarafından sizin için en iyi yöntem belirlenir. Genellikle gömülü dişler küçük bir operasyon ile alınması gerekmektedir. Gömülü diş ameliyatları aynı gün içinde yapılarak taburcu edilebilir.

Diş Ameliyatı Sonrası

Diş ameliyatı sonrasında çeşitli ilaçlar kullanarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Ameliyatı yapan Doktorunuz tarafından çeşitli ilaçlar önerilir. Bu ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak sağlığınıza kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Gömülü diş ameliyatlarının ardından 1 haftalık süreçte daha dikkatli olmanız gerekmektedir. İlk 1 gün içerisinde hafif ağrılarınız olabilir. Unutmamalıdır ki sonuçta küçük de olsa bir cerrahi işlem geçirmiş bulunuyorsunuz. Bu yüzden bir hafta içerisinde sağlığınıza önem göstermeniz gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.