Sağlık Bilgi Kaynağı

Glucosamine ile Eklem Ağrılarınız Azalacak

0 517

Türkçe adı glukozamin olan glucosamine eklem ağrıları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) içerisinde vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kesim arasında oldukça popüler bir besin takviyesidir.

 

Glucosamine Nedir?

 

Glucosamine Hakkında

Glukozamin, vücudunuzdaki kıkırdağın bir bileşeni olan bir amino şekerdir.Genellikle kondroitin ile kombinasyon halinde, glukozamin sülfat formunda alınır. Eklem sağlığı için en yaygın kullanılan takviyedir. Denizde bulunan kabuklu hayvanların (karides, yengeç ve ıstakoz gibi) kabuklarındaki kitinden elde edilen bir amino-şeker maddesi olan glucosamine spor sonrasında oluşan eklem ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Son yıllarda diğer birçok takviye ürünlerinin aksine popülaritesi giderek arttırmakta daha çok ağır kaldıran, vücut yapan sporcular ile yaşları ilerleyen insanlar arasında popüler olmuştur. Araştırmalar göstermektedir ki glucosaminechondroitin, kolajen bozulmasını azaltır yani cilt problemleri ve yaşlanma karşıtıdır. Osteoartrit riskini azaltır yani eklem hastalıklarına karşı koruyucudur. Eklem bozulmasını yavaşlatmakta ve koşu gibi eklem yoran sporlarda dayanıklılığı arttırır. Dolayısıyla sporcuların aldığı takviyelerden biridir.

 

Glucosamine Bir İlaç Mıdır?

 

Glucosomine bir ilaç değil gıda takviyesi olarak geçmektedir. Bu takviyenin kullanımı oluşan kireçlemeyi düzeltmez sadece oluşmasını önlemeye yardımcı olur, geciktirir. Dolayısıyla osteoartrit veya herhangi başka bir sakatlık, hastalık tedavisinde iyileşme sağlamaz fakat oluşmasını ve ilerlemesini yavaşlatır.

200 insan üzerinde yapılan bir araştırmada osteoartrit problemi bu kişilere 3 yıl boyunca her gün 1.5 g glukozamin sülfat verilmiştir. Denekler Plasebo grubuyla karşılaştırıldığında genel durumlarında iyileşme mevcuttur. Ayrıca glukozamin hakkında ki araştırmalar bel fıtığında etkili olmadığını göstermiştir. İyileştirmeden ziyade koruyucu etkisi gözlemlenmiştir.

 

Glucosamine Eksikliği Ve Sonuçları Nelerdir?

 

Glucosamine Nedir

Glucosamine insan vücudu içerisinde bulunan bir maddedir. Eklemlerin çevresinde koruyucu olarak görev yapmakta, dokuları oluşturan maddelerin bir parçası olarak görev almaktadır. Bünyemizdeki proteoglikanları besleyen glucosanine bir aminoasittir. Bu proteoglikanlar insan eklemlerini sararak adeta bir sünger görevi görmektedir. Vücudumuzda glucosamine eksikliği bulunduğu durumlarda ise eklemler tam olarak korunamaz, sağlık bir işleyiş olmaz.

Olası eksiklik sorununu ortadan kaldırmak için yeterli miktarda glucosamine almalısınız aksi durumda tehlikede olan eklemlerinizde bir süre sonra ciddi hastalıklar meydana gelebilir ve bu sizin için fazlasıyla kötü durumlara yol açabilir. Örneğin kemik çıkıntısı sorunu kemiğin üzerine baskı uygulanmasıdır. Yaşın ilerlemesi ile rastlanan bir hastalıktır.

İnsan yaşlandıkça kıkırdak yapısı deforme olmakta, yıpranmaktadır. Bu sebeple kendi kendine yeteri düzeyde glucosamine üretimi yapamaz hale gelir. Yeteri düzeyde glucosamine üretememesi ciddi problemlere yol açmakta ve kadınlarda erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir. Çünkü kadınların kemik yapısı erkeklere oranla daha güçsüz yapıdadır. Tam bu noktada bu eksikliği dışarıdan alınan glucosamine kapatmak, azaltmak devreye girmektedir.

 

Eklem Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 

İskelet kemiklerinin birbiriyle birleştiği yerlere eklem denmektedir. Eklemlerin tek başlarına işlevleri olmamakla birlikte iskelet sistemi ve kemikler ile birlikte işlev kazanmaktadır. Eklemlerde meydana gelen herhangi bir hasar o bölgedeki hareket kabiliyetini ciddi oranda kısıtlayabilmekte buda fizikse zararlara neden olmaktadır. Glucosamine eksikliği bu sorunların oluşmasında büyük rol oynar. Eklemler üçe ayrılmaktadır.

Oynamaz Eklemler: Kafatası içerisindeki kemiklerin birbirine kenetlendiği yerlerdeki eklemlerdir. Hareket yetenekleri yoktur. İlgili Link: El Titremesinin Sebepleri

Yarı Oynar Eklemler: Omurgayı meydana getiren kemiklerin bulunduğu eklemlerdir. Hareket kabiliyetine sahiptirler fakat oynar eklemlere oranla daha kısıtlı bir hareket kabiliyetleri bulunmaktadır. Omurlar ve göğüs kemiklerinde bulunurlar. Bu eklemlerin amacı vücudun hareketini sağlamaktan çok hareket esnasında vücuda esneklik sağlamaktır.

Oynar Eklemler: Kol ve bacak kemiklerinin bağlantı yerlerinde bulunan eklemlerdir. Tam hareket kabiliyetleri bulunmaktadır. Kol, bacak, bilek gibi vücudun en çok hareket ettirilen bölgelerinde bulunmaktadır. Bu eklemlerde iki kemik yapının arasında eklem kapsülü adı verilen bir yapı bulunmakta, bu kapsül içerisinde eklem sıvısı bulunmaktadır. Eklem sıvısı hareket sırasında söz konusu kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmalarını engellemektedir. Bu eklemlerde meydana gelebilecek en ufak olumsuzluk hareket kabiliyetinin ciddi oranda azalmasına neden olmaktadır.

 

Kireçlenme Nedir?

 

Glucosamine ile Eklem Ağrısına Son

Tıbbi adı osteoartrit olan kireçlenme genellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Obezite, enfeksiyonlar, yaşın ilerlemesi, genetik yatkınlık gibi nedenlerle ortaya çıkar ve en çok dizlerde görülmekle birlikte vücudun hemen hemen her bölgesinde olabilmektedir.

Kireçlenme vücut dokusunda, organlarda veya kan damarlarında kalsiyum birikimi ile oluşmaktadır. Bu birikimlerin sertleşmesi ile vücudumuzun hareket kabiliyeti azalabilmektedir. Vücudumuzdaki kalsiyumun büyük çoğunluğu diş ve kemiklerde bulunmakta, geri kalan kısım ise kan, kaslar, hücrelerin dışındaki sıvılar ve diğer vücut dokularındadır.

 

Kireçlenmenin Nedenleri Nelerdir?

 

Kireçlenmede tek bir faktör değil birçok faktör rol oynamaktadır. Bunlar; enfeksiyonlar, hiperkalsemiye neden olan kalsiyum metabolizması bozuklukları (kanda çok fazla kalsiyum), iskelet sistemi ve bağ dokularını etkileyen genetik veya otoimmün bozukluklar, kalıcı iltihaplardır. Yapılan araştırmalara göre kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesinin kireçlenmeye neden olduğu yaygın bir yanlıştır.

 

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

 

Kireçlenme belirtileri kireçlenen ekleme ve kireçlenme şiddetine göre farklılık göstermektedir. En sık karşılaşılan belirtiler ise o bölgedeki ağrı ve sertliktir. Özellikle sabahları ya da dinlenme sonrası eklemlerde sertlik ve ağrı sık olarak karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Özellikle uzun süreli faaliyetlerden sonra eklemlerde şişlik ortaya çıkabilir ancak asıl belirti uzun vadede görülür.

Kireçlenme belirtileri arasında en çok eklem sertliği ve hareket kısıtlılığı gelir. Hatta bir eklem büküldüğünde tıkırtı ya da çıtırtı sesi geliyorsa, eklem etrafında şişlik varsa, hareket sonrasında veya akşama doğru daha da kötüleşiyorsa kireçlenme çok olasıdır.

Sizde de bu belirtiler varsa glucosamine takviyesi ile kendinizi bir nebze daha iyi hissetmeniz, ağrılarınızın azalması mümkündür.

 

Kondroitin Nedir?

 

Kondroitin insanların destek ve hareket sistemlerinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Bu madde genellikle glukozamin ile etkileşim halindedir. Yani kondroitin, glukozamin etkilerine destek olarak daha iyi toparlanmaya yardım etmektedir. Sık Sorulan Sorular soru cevap seması ıle yayınlanacak

 

 

Glucosaminenin güvenli olduğu düşünülmekle ancak belirli kan incelticiler veya anti-kanser ilaçları ile etkileşime girebilmektedir.

Glucosamine takviyelerini elde etmek için kullanılan maddeler doğada bulunmaktadır. Genellikle kabuklu deniz hayvanlarında bulunan kitinden elde edilir. Bu hayvanlar arasında karides, yengeç ve ıstakoz başı çekmektedir. Doğal yoldan glucosamine almak isteyenler bu besinleri tüketmelidir.

Glukozamin sülfat en bilindik glucosamine çeşididir. Glukozamin hidroklorür daha az yaygın olmakla birlikte aynı düzeyde destekleyici içeriğe sahip değildir.

Glucosamine-Condroitin kombinasyonunda, her ikisi de eklemlerde görev yapmaktadır. Glukozamin ve kondroitin kombinasyonu genellikle tekli ya da ayrı ayrı kullanımına nazaran daha sık biçimde başvurulmaktadır.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.