Sağlık Bilgi Kaynağı

Genital Bölgede Sivilce Oluşumu Nedenleri

0 1.164

Sivilce; vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabildiği gibi genital bölgede de oluşabilir. Vajinada sivilce kadınların korkulu rüyasıdır. Erkekler de cinsel organlarında  sivilce problemiyle karşılaşabilmektedir. Bu sivilceler küçük, büyük, iltihapsız veya iltihaplı olabilir. Ayrıca genital bölgedeki bazı sivilceler ağrılı olurken bazıları ağrıya sebep olmayabilir. Mat veya parlak renkli, tek başına veya gruplar hâlinde, kaşıntılı yahut kaşıntısız da olabilien bu sivilceler son derece rahatsız edicidir.

Genital Bölgede Sivilce Neden Olur?

Genital bölgede sivilce oluşumunun pek çok sebebi vardır. Giyilen iç çamaşırlarının çok dar olmasından enfeksiyonlara kadar geniş bir yelpazesi bulunan genital bölgede sivilce nedenleri, aşağıda sıralanmıştır.

Folliküllit

Genital bölgedeki kıl köklerinin iltihaplanmasına folliküllit denir. Bunun tüy alma yöntemleriyle doğrudan ilişkisi vardır. Jilet kullanımına ve kıl yönünün değişmesine bağlı olarak iltihaplanma oluşabilir. Öte yandan dar kıyafetler, genital bölgedeki yaralar ve kesikler, ağda yaparken veya farklı bir yöntemle tüy alırken hijyene özen göstermemek başlıca foliküllit sebepleri arasındadır.

Acne İnversa

Bu; kasık ve meme altı  bölgelerindeki ter bezlerinin iltihaplanmasına yol açan bir enfeksiyon olup ‘hidradenitis’ diye de bilinir. Bu enfeksiyon tekrarlayıcı özelliktedir ve iltihaplanmaya ağrı da eşlik eder. İyileşme süreci bir hayli zorlu olan ve geçse dahi iz bırakan bu enfeksiyon çeşidi nadiren görülmektedir. Fakat meydana geldiği zaman genital bölgede sivilce oluşumuna sebebiyet verir.

Giyilen İç Çamaşırlarının Çok Dar Olması

Bu, nemin genital bölgede hapsolmasına neden olabilir. Bunun sonucunda kasık bölgesinde sivilce ortaya çıkabilir. Pamuklu ve çok dar olmayan iç çamaşırları tercih etmek bu riski önleyecektir. Bazen iç çamaşırlarının kumaşı da genital bölgeyi tahriş ederek sivilce meydana getirebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bu hastalıklar sivilce görünümlü lezyonlarına davetiye çıkarır. Fakat bu sivilcelerle birlikte farklı belirtiler de görülür. Örneğin kaşıntı ve ağrı olabilir. Bu sivilcelerin tedavi edilmediği takdirde daha da büyüyerek yara hâline gelmesi ve başka problemlere öncülük etmesi muhtemeldir.

Adet Dönemi

Bazı kadınlar menstrüasyon döneminde bu problemle karşılaşmaktadır. Adet günlerinde kullanılan pedler ısı sıkışmasına neden olarak vajinada sivilcelenme yapabilir. Bunlar çoğu zaman kısa süre sonra geçer fakat tekrarlıyor iseler; altta yatan farklı bir sebep olduğu düşünülür. İlgili Link: Vajina Kasılması Nedir?

Hormonlarda Dengesizlik

Bir hormonun gereğinden az veya çok salgılanması çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Hormonal dengesizliklerin sonuçlarından biri de aşırı sebum üretimidir. Yağ bezlerinin salgıladığı ve normalden fazla olması durumunda gözenekleri tıkayan bu cilt sıvısı, genital bölgede neden sivilce çıkar? sorusunun bir başka cevabıdır.

Kontakt Dermatit

Bu durum; cildin yabancı bir maddeye maruz kaldığı için alerjik reaksiyon göstermesi olarak tanımlanabilir. Genital bölgede sivilce nedenleri içerisine dâhil olan kontakt dermatit, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak gelişebilir:

 • Genital bölgede sabun, parfümlü tuvalet kağıdı ve benzeri kokulu ürünler, Deodorant, pudra, losyon, jel vb. kullanmak
 • Köpük banyosu
 • Hijyenik pedler veya tamponlar
 • Terleme
 • İdrar veya sperm
 • Kayganlaştırıcı, prezervatif, spermisit, seks oyuncakları gibi cinsel uyarılma sağlayan eşyalar
 • Reçetesiz satılan çeşitli bölgesel ilaçlar
 • İç çamaşırı yıkamada kullanılan deterjanlar

Yetersiz Hijyen

Genital bölgenin temizliğine dikkat etmemek de sivilce oluşumunun diğer bir sebebidir. İç çamaşırını seyrek aralıklarla değiştiren, sık sık banyo yapmayan, tuvalet sonrası temizliğine dikkat etmeyen insanlarda genital sivilce görülme olasılığı yüksektir. Cilt üzerinde ölü deri, yağ ve bakteri birikeceği için kıl kökleri tıkanabilir ve sivilce oluşabilir.

Penis Kanseri

Genital bölgede sivilce oluşumu sebepleri içinde penis kanserine de yer verilebilir. Erkeklerde penis kanseri bu organda sivilce gibi yumrular oluşturabilir. Penisin içerisinde bulunan hücreler kontrol altına alınamayacak şekilde büyümeye başlayabilir ve kanserli bir tümör ortaya çıkabilir, fakat bu nadiren gerçekleşir.

Bazı İlaçların Yan Etkisi

Kullanılan bazı ilaçlar cilt üzerinde alerjik reaksiyona yol açabilir. Bunun sonucunda ise genital sivilce görülebilir.

Stres

Şiddetli/sürekli stres, hormonal bozuklukları tetikler. Strese bağlı olarak meydana gelen fizyolojik hareketler salgılanan yağ miktarını artırır ve gözeneklerde tıkanma olabilir. Bu ise genital sivilce nedenleri arasındadır.

Sağlıksız Beslenme

Yağlı yiyeceklerin, fast-food ürünlerin, işlenmiş gıdaların, abur-cuburların aşırı tüketimi cildin altında yağ birikmesine neden olabilir. Fazla yağ ise gözenekleri tıkar. Vücudun değişik yerlerinde sivilce oluşturan bu durum, genital bölgede de aynı etkiyi gösterebilir.

Kalıtsal Faktörler

Bazen genital bölgede sivilcelenme ırsî bir durum olabilir. Aile bireylerinde böyle bir sorun yaşayan varsa, diğer aile üyelerinde de bu duruma yatkınlık gözlemlenebilir.

Ergenlik

Bazen ergenlik döneminde de –başka bir nedene bağlı olmaksızın- genital bölgede sivilce çıkması mümkündür. Herhangi bir şikâyete sebep olmayan bu sivilceler tedaviye gerek olmadan kısa süre içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Molluscum contagiosum

Bu, hem vajinal bölgede hem de vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen bir viral enfeksiyon olup; çoğunlukla parlak kırmızı renkli veya kabarık beyaz Lezyonlarla kendini gösterir. İyileşmesi 6-12 ay sürebileceği gibi 4 yılı da bulabilir.

Genital Bölgede Sivilce Tedavisi  

Genital bölgede meydana gelen sivilceler geçmiyorsa, büyümeye devam ediyorsa, iltihap doluysa veya geçtiği halde tekrarlıyorsa nedeninin belirlenmesi gerekir. Bunun için cildiye doktoruna başvurulmalıdır. İlgili Link: Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ?

Genital bölgede sivilce nasıl geçer? Sorusuna şu önerilerle cevap verilebilir:

 • Sauna, sıcak su banyosu, hamam, kaplıca gibi ortak kullanım alanlarından uzak durmak
 • Genital bölgedeki tüyleri kılların çıkış yönüne doğru almak ve işleme başlamadan evvel cildi nemlendirmek
 • Genital bölgeyi neyin tahriş etmiş olabileceğini (ped, deterjan, cinsel veya kokulu/kimyasal ürünler, dar iç çamaşırları vb.) kendi tecrübelerine dayanarak belirleyip onlardan bir müddet kaçınmak
 • Sentetik olanlar yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek
 • Başkalarının kişisel eşyalarını kullanmaktan sakınmak
 • Genital bölgede sivilceye doğal çözüm olarak; çay ağacı yağı, elma sirkesi, lavanta özü yağı, aynı Sefa Bitkisi, mısır unu, aloe vera jeli, sarımsak, bal ezilmiş aspirin+su karışımı, zeytinyağı gibi ürünler önerilse de en sağlıklısı, bunların doktora danışılmadan kullanılmamasıdır.

Genital Bölgede Sivilce İçin Kullanılan İlaçlar 

Bu listede yer alan ilaçların bazıları reçetesiz olarak satılsa da, hiçbir ilaç doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır:

 1. Azelaic asit
 2. Salicylic asit
 3. Benzoyl peroxide
 4. Retin-A
 5. Sülfür
 6. Isotretinoin
 7. Tetracycline ve benzeri antibiyotikler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.