Sağlık Bilgi Kaynağı

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir

0 676

Bağırsaklarımız vücudun sindirim sisteminin en baş oyuncusu. Bağırsaklar, yapısı gereği yüzeyini kaplayan özelleşmiş hücreler bulundurur ve bu hücreler, hem yediklerimizin sindirilmesini hem de gıdaların sindirilmesini sağlar. Ayrıca bağırsaklar vücudumuzun en önemli savunma oyuncusudur. Tıp dilinde vücudun beyni olarak adlandırılan bağırsaklar, sıralı ve birbirine komşu hücrelerle bağlıdır. Geçirgen bağırsak sendromu olarak adlandırılan durum bağırsakların birbirine sıralı yapısının bozulması sonucu bakteri ve mikropların , yediğimiz gıdalardaki zararlı maddelerin kana karışması ile ortaya çıkar.

 

Bağırsak Geçirgenliği Neden Olur?

 

Sürekli ve yoğum miktarda alkol tüketimi, ibuprofen ve asprin gibi bazı ağrı kesici ilaçlar bağırsaklarımızın dengesini bozarak, koruyucu görevini görmesine engel olabilir. Bunun dışında dengesiz beslenme, çok fazla şeker tüketimi ve gereğinden fazla karbonhidrat tüketimi bağırsakların olağan florasını bozarak daha savunmasız ve geçirgen bir hal almasına neden olur.

 

Ayrıca içinde glüten bulunan unlu mamül ürünleri ve işlenmiş gıdalar bağırsaklardaki hassasiyeti tetikleyebilir. Tıp insanları son yıllarda insanların şehir yaşamının getirdikleri olumsuzluklar ve yoğun stres düzeyininde geçirgen bağırsak sendromuna yol açtığını belirtiyorlar.

 

Bağırsak Geçirgenliği Belirtileri

 

Kronik olarak devam eden halsizlik, ve yorgunluk şikayetleri bu hastalığın en önemli belirtilerindendir. Bunun dışında sivilcelenme, cilt yüzeyinde döküntülü görünüm, egzema gibi rahatsızlıklar görülebilir. Son yıllarda sıklıkla rastlanılan besinlere karşı alerji durumlar, hazımsızlık ve sindirim sorunları sürekli tekrar eden ishal yada kabızlık şikayetleri sindirim sisteminde sorun olduğunun habercisidir.

 

Bağırsak ve beyin arasında organik bir bağ vardır. Olası bağırsak sendromlarında hastaların şiddetli migren atakları geçirmeleri , depresyon veya sinir bozuklukları sorunları yaşamaları bu bağlantının en büyük kanıtıdır.

 

Bağırsak Sendromu Tedavisi

 

Pek çok hastalıkta olduğu gibi geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde ilk aşama rahatsızlığa sebebiyet veren nedenleri bularak onları ortadan kaldırmaktır. Akabinde uzman doktorunuzun size önereceği bir diyet programı ile sağlıklı ve düzeni bir beslenme sistemi ve stresten uzak bir yaşam tedavinin en önemli adımlarından biridir.

 

Aşırı tuz, şeker ve karbonhidrat kullanımından kaşınmak , işlenmiş yağlar ve lifli gıdalar tüketmek muhteviyatında lektin maddesi bulunduran patetes dahil olmak üzere işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmak bozulan bağırsak floranızı kısa sürede doğal döngüsüne döndürecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.