Sağlık Bilgi Kaynağı

Gece Plağı Nedir?

0 219

Bazı bireylerin uyku esnasında dişlerini sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıkları olabilir. Bu çok fazla sayıda insanda görülür. Bu gıcırdatma ve sıkma sebebi ile bireylerin çene yapıları değişebilir, düzensiz bir hal alabilir. Gece plağı bunu önlemek için kullanılan dişlere takılan bir plaktır. Bu plaklar doktorlar tarafından her bireyin ağız yapısına göre farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Bu plağın en önemli özelliği dişlerin aşınmasını engellemektir.

Dişlerin aşınmasını engeller ve böylece çürükler de gecikmiş olur. Gece plağı çene kaymasını engellediği için çene yapısında bozukluk olduğun düşünen bireyler doktoruna başvurarak onun kontrolünde kullanabilirler. Gece plağı sayesinde özellikle diş gıcırdatma gibi sorunların üstesinden gelmek mümkün olmaktadır. Bunun için öncelikli olarak geniş kapsamlı bir muayenenin yapılması da şarttır. Bu kapsamda gece plağını kullanabilecekler için bu aparatın son derece işlevsel bir aparat olduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır.

Gece Plağını Kimler Kullanır?

Gece plağını herkes kullanamaz. İsteğe göre de gece plağı kullanılmaz. Ancak doktor tavsiyesi ile kullanılır. Gece plağını genellikle geceleri istemsiz bir şekilde dişlerini gıcırdatan ve bu sebeple dişleri aşınan bireyler kullanabilir. Bununla birlikte uyandığı anlarda çene ve baş ağrısı çeken bireyler de kullanabilir. Çünkü bu çene ve baş ağrısının sebebi de bireylerin uyurken dişlerini sıkması ve gıcırdatması olabilir. İlgili Link: Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Gece plağı kullanabilecek kategorilerden bir tanesi de diş hassasiyeti olan bireylerdir. Dişleri sıcak ya da soğuğa karşı hassas olan sıcak ya da soğuk yiyip içme ya da sıcak soğuk havaya maruz kalma anında sızlama hisseden bireyler de kullanabilir. Normalde dişini gıcırdatmak gibi bir sıkıntısı olmayan ancak bazı stresli dönemlerde dişlerini gıcırdatan bireyler için de bu ürün önerilir. 

Gece plağının diş hassasiyeti sorununun giderilmesi noktasında etkili sonuçlar ortaya koyduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da söz konusu aparatlara olan ilgi ve ihtiyaç günden güne de artış göstermektedir. Özellikle gece plağının etkili bir düzeyde başarı ortaya koyabilmesi için bu tarz ürünlerin ağız yapısıyla tam uyumlu olmasına dikkat etmek şarttır.

Gece Plağı Nasıl Oluşturulur?

Gece plağı kullanmaya yeterli bir sebebi olan bireyler öncelikle hekim kontrolünden geçmeli ve bu plağı kullanıp kullanamayacağına karar verilmelidir. Kullanılabileceği kanısına varıldıktan sonra bireylerin çene kalıpları çıkarılır. Bu şekilde plak bireylerin çenelerinin ölçüsüne uygun bir şekilde yapılır ve diş yapısına oturacak şekilde imal edilir. Bu plak sadece gece değil gündüz de kullanılabilir. Eğer gündüzleri de sıkıntı stres ile diş sıkma gibi durumlar oluyor ise bu hallerde gece plağı takılabilir. İlgili Link: Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Tabii bir de süreç sınırı vardır ki gece plağı bir gün içerisinde en çok 12 saat kullanılmalıdır. Bu sürecin minimumu ise 4 saat gibi bir süre zarfıdır. Bu plak yapılırken boyut ve renk seçimi tamamen kullanıcının inisiyatifine bırakılır. Yani bireyler kullanacakları plakların renklerini kendileri seçebilirler. Aşırı stresli bir hayatı olan bireylere bu plağı kullanması kesin olarak tavsiye edilir. Çünkü aşırı stres sebebi ile diş gıcırdatma alışkanlığı birçok ağız yapısı bozukluğuna sebep olabilir.

Çene kayması, dişlerin yapısının değişmesi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle gıcırdatmaya bağlı olan diş aşınması bireylerin dişlerinin daha hassas bir hal almasını sağlar. Aşınan dişler kolayca kırılabilir, bu kırıklar kolay bir şekilde onarılmayabilir. Kısaca diş gıcırdatması sonucu oluşan aşınmalar bireylerde diş kayıplarına sebep olabilir. Hiçbir birey sağlam dişini kaybetmek istemez. Bu sebeple aşınma oluşmaması adına diş plağı kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.