Sağlık Bilgi Kaynağı

Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir? Belirtileri neler? Nasıl Anlaşılır?

0 665

Gebelikte nişan gelmesi demek, artık doğumun yakın olduğuna ve doğumun başlayacağına işaret eden belirtilerden birisidir. Rahim ağzında bir mukus yapısı bulunur. Bu yapı rahim ağzını tamamen kapatarak dışarıdan gelebilecek tehlikelere ve enfeksiyonlara karşı bebeği korumaktadır. Bu yapı yumuşayarak yerinden ayrılır ve vajinadan dışarıya atılmaktadır.

Bu şekilde bebek doğum pozisyonu alarak doğum kanalına girebilir. Rahim ağzını bir tıkaç gibi kapatan sümüksü yapı gebeliğin başında oluşur. Yapısında ise vücut salgıları vardır.

Doğumun gerçekleşebilmesi adına bir takım rahim değişimlerine ihtiyaç duyulur. Servisk yumuşar ve bu sayede rahim ağzı yavaşça açılma göstererek ön kısma doğru hareket sağlamış olur. Rahim ağzının açılması aslında halk arasında nişan gelmesi olarak bilinen bir durumdur.

Biraz daha detaya girersek, rahim ağzını bir tıkaç gibi sıkı sıkıya kapatan mukus yapısı yumuşayarak düştüğünde nişan gelmesi adı verilen kanama meydana gelir. Bundan sonra anne adayları doğuma hazırlıklı olmaları gerek ve hekimlerine bilgi vermeleri gerekmektedir. Anne adaylarımız bizlere nişan geldikten kaç gün sonra doğum olur? Diye de sormaktadırlar. Bütün yanıtlar makalemizin devamında.

Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir?

Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir?
Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir? Belirtileri neler? Nasıl Anlaşılır

Gebeliğin başında anne adayının vücudundaki sıvıların meydana gelen ve rahim ağzını gerçekten çok iyi kapatan sümüksü yapıda ki nişan gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahim ağzını çok daha iyi kapatarak bebeği korumaktadır. Bunu bir tıkaç olarak düşünebilirsiniz. Bebeği dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyon ve tehlikelerden doğuma kadar korumaktadır. Bu arada sadece bebeği korumakla kalmaz anneyi de korumaktadır. İlgili Link: Emziren Annelerde Mastite Dikkat

Hem anne adayını hem de bebeği korumakla görevli olan bu sümüksü yapı, gebeliğin normal seyrinde ilerlemesi için doğuma kadar görev yapar. Doğum yaklaştığında ise meydana gelen rahim hareketleri ile yavaşça yumuşar ve yerinden düşerek vajinadan atılır. Böylece rahim ağzı bebeğin doğum kanalına girmesi için açılmış olur.

Doğumun bir hazırlık aşaması olan bu durumda, normal doğumun rahatça olabilmesi için rahim ağzı ön tarafa doğru harekete geçecektir ve bu sırada ise yumuşayacak sonrasında geri çekilerek kasılmasını yapar ve incelecektir. Bunların ardından bebek rahat şekilde dışarıya çıksın diye genişleme olacak, bu genişlemede rahim ağzında ki tıkacın düşmesine ve nişan denilen olayın gerçeklemesine neden olacaktır.

Genellikle nişan geldiğinde vajinal yoldan kırmızı renkte gelir. Yada pembe veya kuru kana benzer bir görüntüde gelmektedir. Ayrıca kahverengi renkte olduğu da bilinmektedir. Çok sık olmasa da bazı durumlarda kanlıda olabilir. Nişanın düşme sırasında anne adayları herhangi bir ağrı, sızı yada acı hissi yaşamazlar. Anne adayları nişan geldiğini tuvalette veya iç çamaşırlarında görmeleri muhtemeldir.

Nişan gelmesi belirtileri neler? Nasıl Anlaşılır?

Doğumun artık yaklaştığını haber veren en önemli belirtilerden birisidir. Nişan gelmesi bazen 36. Gebelik haftasında olabilir. Bazen de gebeliğin son haftalarına kadar olmayabilir. Her gebelik kendine özeldir. Bu nedenle tam olarak ne zaman geleceğini bilmek gerçekten zordur. Bazen nişanın gelmesi uzun sürebilirken, bazen de aniden, birdenbire bir boşalma biçiminde tıkaç düşer ve vajinal yoldan atılır. İlgili Link: Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır

Bazı durumlarda ise vajinal yoldan yavaş yavaş atılır. Buna akıntı eşlik eder. Bu nedenle nişan gelmesini anlayabilmek için, anne adayları gelen akıntıyı sıkı takip etmek zorundalar. Nişan gelmesi demek rahim ağzının artık açılmaya başlaması ve doğumunda başlaması anlamına gelse de net olarak kimse doğumun ne zaman olacağına dair bir bilgi veremez. Bazı gebeliklerde nişan gelir ve çok fazla zaman geçmeden doğum olur. Bazen ise nişan gelmesinden sonra günler geçer hatta haftalar bile geçebilir. Bu nedenle doğumun sinyallerinden olsa bile net bir zaman aralığı bize vermez.

Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir?
Gebelikte Nişan Gelmesi Nedir? Belirtileri neler? Nasıl Anlaşılır

Her gebelik kendine özgü olduğu için, her anne adayında nişan gelmesi belirtileri de farklı olabilmekte. Bazı anne adayları iç çamaşırlarında bu durumu fark edebilirken bazı anne adayları ise vajinal akıntı ile karıştırarak geç fark edebilir yada hiç farkına varmayabilir. Nişan gelmesi önemlidir. Ancak gebeliğin hangi haftasında geldiği de önemli kriterlerdendir. Daha doğuma uzun haftalar varsa ve kırmızı renkte, pembe veya kurumuş kana benzeyen bir durum fark edilirse, anne adayı hassas davranmalı ve her ihtimale karşı gebeliğini takip eden hekimi hemen bilgilendirmelidir.

Vajinal yoldan atılan mukus yapısında kan varsa, hemen plasenta ne durumda diye bakılmalıdır. Atlanmaması gereken bir konu ise nişan gelmesinin yanında şiddeti giderek artan kasılmalar olursa ve bu kasılmalar düzenli aralıklar ile gerçekleşiyor ise, doğum başlamış olabilir. Acilen bu durumdan hekimin haberi olması gerekir.

Düzenli aralıklar ile gelen, şiddeti giderek artan kasılmalar doğumun habercilerindendir. Ayrıca düzenli kasılmalar arasında süre giderek azalır. Anne adayı bu tip belirtiler gördüğünde hemen en yakın sağlık kuruluğuna gitmelidir. Ancak gebeliğin 36. Haftası geçmişse kanlı mukus yoksa ama düzenli kasılmalar varsa su gelmesi olarak tabir edilen olay gerçekleşmemiş ise gebeliği takip eden hekim anne adayına kendisini evde takip etmesini isteyebilir.

Nişan Ne Zaman Gelir?

Doğumun habercilerden olan nişan gelmesi, rahim ağzını kapatan mukus görünümlü tıkacın düşmesi demektir. Ancak bu olayın tam olarak ne zaman yaşanacağını kestirmek gerçekten zordur. Çünkü ger gebelikte rahimde olan değişimler farklılık gösterir. Her anne adayının vücudu farklı zamanlarda doğuma hazırlık yapar.

Rahim ağzından doğum için hazırlıklar başladığı zaman ve genişleme söz konusu olduğunda bir tıpa görevi gören mukus bazen birdenbire düşer bazen de ağır ağır düşerek vajinal yoldan atılır. Bazı durumlarda doğuma az bir zaman kala bu olay gerçekleşebilir. Hatta bazen su gelmeden kısa zaman önce rahim ağzındaki tıkaç bir kalıp gibi tek seferde kendini bırakarak düşebilir.

Nişan gelmesi doğumun bir sinyali olsa bile, tek başına aslında doğumun tam olarak başladığını göstermez. Anne adayları gebeliklerini takip eden hekimlere genellikle nişan gelmesi oldu ama neden sancım olmuyor? Diye sorarlar. Aslında bu soru nişanın tek başına doğum için fazla bir etkisi olmadığını bizlere göstermekte. Doğum belirtilerinde ayırıcı olan semptom düzenli aralıklar ile gelen sancılardır. Bu sancılar giderek şiddetlenir ve geliş araları kısalır. Eğer gelen akıntıda kan varsa genellikle erken doğuma işaret edebilir. Daha önce gebelik deneyimi olmayan anne adaylarında ek belirtilerde göz ardı edilmemelidir. Bu belirtiler ise; karın ağrısı, mide bulantısı, hafif kasılmalar ve kramplardır.

Kaç Kere Nişan Gelir?

Nişanın tam olarak ne zaman geleceği, birdenbire mi yoksa yavaş yavaş bir sızıntı şeklinde mi? Geleceği, kaç defa olacağı gibi soruların tam olarak yanıtı veremeyiz. Her anne adayında farklıdır. Birdenbire tek parça olarak gelebileceği gibi, sızıntı gibide gelebilir. Bazı durumlarda anne adayları nişan gelmesini suyun gelmesi ile de görebilir. Nişan gelmesinin belirtileri aslında çok net değil ve hekim olmayan birinin karıştırabileceği niteliktedir. Bu neden anne adaylarımız, kendilerini takip ederek, şüphelendikleri durumlarda hekimlerini arayarak bilgi vermeleri en sağlıklı karar olacaktır.

Ne Zaman Doktora Haber Vermek Gerekir?

Gebelikte nişan gelmesi doğumdan günler veya haftalar öncesinde görülebilir. Anne adayları kendilerini takip ederek, herhangi bir şüphelendikleri bir durum olursa doktorlarına haber vermelidirler.

Ayrıca vajinal yoldan kanlı mukus görülürse, hemen hekime haber verilmeli, çünkü kanlı mukus gelmesi bazı komplikasyonlara neden olabilir. Erken müdahale ile bu komplikasyonların önüne geçilebilir. Gelen mukusta kan dolaşımında artmak yada çok fazla olursa bu durum plasenta previa yada plasenta abruption semptomları olabilir. Buna göre davranmak gerekir.

İlk olarak kanlı mukus sonrasında ise, sonrasında ise devamlı olarak gelişen kasılmalar varsa bu durumdan hekimin acilen haberdar olması gerekir. Ayrıca doğum için bütün hazırlıkları bu gibi durumlarda yapmak gerekir. örneğin doğum çantasını hazırlamak gibi. Doğumun kritik belirleyici olan belirti düzenli gelişen kasılmalardır. Anne adayları bu kasılmaların düzenine, şiddetine çok dikkat etmelidirler. Gebeliklerin birçoğunda 36. Haftadan itibaren doğum gerçekleşir. buna göre hazırlıklı olmakta fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.